Ivan Penava, predsjednik Domovinskog pokreta, održao je konferenciju za medije na temu Izmjene zakona o elektroničkim komunikacijama Pravilnika o potvrdi i naknadi za pravo puta. Govorio je i izmjenama tzv. zakona o pobačaju.
‘Život u utrobi majke mora biti zaštićen’
Penava je u četvrtak poručio da je svet život majke, ali je isto tako svet i život fetusa, da mogućnost pobačaja ne smije narušavati pravo na život, pa njegova stranka neće podržati SDP-ov prijedlog zakona o prekidu trudnoće.
“Mislim da o zakonu o prekidu trudnoće treba govoriti struka, nikakve krajnosti ne dolaze u obzir. Imali smo prigodu ovih dana slušati razne teze, ‘svi su za život’, ali svi su i ‘za pravo žena’, tanka je ta granica koju nije dobro preći”, izjavio je Penava u Saboru.
Naglasio je kako je definitivno za “pravo žene da u određenim slučajevima odluči pobaciti ili ne”, ali i ustvrdio da to pravo ne smije narušavati pravo na život.
Stoga su u njegovoj stranci, istaknuo je Penava, “apsolutno protiv” pobačaja kada je fetus zdrav i živ, ne postoji ugroza majke i kada trudnoća nije posljedica zločina.
“Žena mora biti zaštićena, i njezin život, oko toga nema spora. No, jednako tako i život u utrobi majke mora biti zaštićen… svet je život majke, ali svet je i život fetusa”, zaključio je.
O elektroničkim komunikacijama
”Imao sam potrebu obratiti se kao predsjednik saborskog Odbora za lokalnu i regionalnu samoupravu, gdje smo upravo održali sjednicu na kojoj smo zakazali novu tematsku sjednicu za srijedu sljedeći tjedan, a na temu potrebe i prava puta koja je u javnosti dosta jako odjeknula i čule su se neke teze i hipoteze koje zapravo na drže vodu”, uvodno je rekao Penava.
Penava je istaknuo da je, budući je stvar vrlo bitna iz aspekta svih općina i gradova u RH, jako veliki interes Udruge općina i Udruge gradova koje su prisutne i s kojima se, kazao je, dogovaraju cijelo vrijeme i u kontaktu su s njihovim odvjetnicima. Naglasio je kako je tema predloženih izmjena smanjenje naknada koje jedinice lokalne samouprave dobivaju za polaganje infrastrukture, a u 95 posto slučajeva riječ je o telekomunikacijskoj infrastrukturi, dodao je Penava, gdje je cijena predloženih izmjena trebala pasti s 8 kuna po metru na 2,40 kuna po metru.
Vrijednost priče 300 milijuna kuna
”Zahvaljujući intenzivnim razgovorima i pregovorima, moram reći da je za sada cijela stvar zaustavljena i, kako bismo spriječili bilo kakva negodovanja i dezinformacije u prostoru, imao sam potrebu obavijestiti vas i pozvati vas da nam se pridružite u srijedu na samom Odboru, gdje će biti prisutni i predstavnici Ministarstva, HAKOM-a, ali i općina i gradova na području RH.
Penava je podsjetio kako je vrijednost cijele priče 300 milijuna kuna koje su trebale biti uskraćene gradovima, selima i općinama u RH. Upozorio je da su ta sredstva, sukladno toj uštedi, trebala ostati teleoperaterima, a to je nešto što je, dodao je Penava, izazvalo ovakvu buru i negodovanje.
”Ali, evo, na rubu smo dogovora i kompromisa i nadam se da od te priče neće biti ništa, a u srijedu ćemo definitivno imati podatak o tome”, poručio je predsjednik Domovinskog pokreta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa