Site icon narod.hr

Petir: Hrvati u Bosni i Hercegovini konstitutivni su narod samo na papiru

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine obilježava se dvadeseta godišnjica potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma kojim je okončan višegodišnji krvavi rat na području susjedne Bosne i Hercegovine. Taj sukob obilježila su brojna stradanja djece, žena i starijih osoba, progoni, masovna ubojstva i etničko čišćenje. Sporazum iz Daytona, potpisan 14. prosinca 1995. godine, označio je konačan kraj rata i omogućio temelje napretka i oporavka ratom razrušene Bosne i Hercegovine.

Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta održanoj u Strasbourgu 16. prosinca 2015. godine raspravljalo se o rezultatima tog sporazuma, kao i njegovim nedostatcima kroz posljednjih dvadeset godina.

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir istaknula je da je integracija u međunarodne organizacije ključan način osiguranja stabilizacije Bosne i Hercegovine. “Pristupanje Europskoj uniji i NATO savezu nosi brojna institucionalna osnaženja,” rekla je Petir i dodala je da je potrebno iskoristiti perspektive koje nudi članstvo u ovim organizacijama „kako bi se provele ozbiljne reforme i prilagodbe s ciljem uspostave kvalitetnog institucionalnog okvira za miran suživot i napredak svih građana Bosne i Hercegovine“.

Podsjetila je zastupnike Europskog parlamenta da je položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini i dalje težak. “Daytonski sporazum daleko je od savršenog i stoga je nužan dogovor svih strana o njegovoj nadogradnji koja će riješiti problem institucionalnih zastoja i položaja Hrvata koji su prema trenutnom aranžmanu konstitutivni narod samo na papiru i koji najviše trpe zbog nemogućnosti ostvarivanja svojih prava,”rekla je Petir. Istaknula je da je jedini prihvatljivi put za razvoj Bosne i Hercegovine sustav u kojem će svi narodi moći ostvarivati sva pripadajuća prava i u kojem dva naroda neće nadglasavati ili nadjačavati jedan narod.

Zaključila je da nadogradnja Daytonskog sporazuma mora biti izvedena tako da hrvatski narod u Bosni i Hercegovini bude zaista konstitutivan u političkom i socioekonomskom životu bez podređenosti drugim konstitutivnim narodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version