Site icon narod.hr

Petir o potporama: ’20 gospodarstava prima 546 puta više od prosječnog OPG-a’

Foto: Fah

Pravednija raspodjela izravnih plaćanja u poljoprivredi, pri čemu više treba ići malim i srednjim gospodarstvima, a manje velikim – smjernice su Europske komisije koje bi trebale zaživjeti u novoj Zajedničkoj poljoprivrednoj politici. Od značajnijih promjena predlaže se ograničenje izravnih plaćanja na 100 000 eura po poljoprivrednom gospodarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir rekla je da u Republici Hrvatskoj ima 20 poljoprivrednih gospodarstava koja primaju u prosjeku 546 puta veće potpore od prosječnog poljoprivrednog gospodarstva i da gotovo 70 000 poljoprivrednih gospodarstava uopće ne prima nikakve potpore premda su upisani u upisnik, što je razlog da se preusmjerimo na uravnoteženu i pravednu raspodjelu potpora kako bi poljoprivrednici mogli i dalje proizvoditi hranu i čuvati hrvatski prostor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U tom smislu potrebno je utvrditi i gornji limit iznad kojeg iznos potpora ne bi smio ići, no samo utvrđivanje tog iznosa bi trebalo staviti u nadležnost država članica a ne EU, imajući u vidu specifičnost svake države članice i različitost strukture poljoprivrednih gospodarstava u svakoj od njih, kao i činjenicu da se novim ZPP-om predlaže veća fleksibilizacija pravila i daje veća autonomija državama članicama u utvrđivanju njihovim strateških planova a sukladno tome i prioriteta u poljoprivredi“, rekla je Petir.
Vijeća EU stava je da bi smanjenje i ograničenje izravnih plaćanja trebalo biti dobrovoljno za države članice, tj. one ne bi imale obavezu primjenjivati striktno ovu odredbu. Predstavnici našeg ministarstva, zastupljeni u Vijeću EU-a, podržali su takav pristup.

Istovremeno, Europski parlament je izglasao amandmane na Komisijin prijedlog reforme ZPP-a, a o konkretnoj odredbi zastupnici su se izjasnili za obvezno ograničenje izravnih plaćanja po gospodarstvu na 100 tisuća eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom trenutku imamo dva različita teksta – onaj Vijeća EU-a i Europskog parlamenta, te će ove dvije institucije u narednim mjesecima pregovarati kako bi uskladile stavove po ovom pitanju, ali i za druge odredbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version