Čelnik Mosta Božo Petrov u srijedu je u Saboru poručio da poruke koje stižu s najviših razina govore da se ne mora poštovati zakoni, da nema odgovornosti niti morale svijesti o tome što je dobro a što loše , te da nisu svi jednaki pred zakonom. Petrov je podsjetio na odbijanje premijera Andreja Plenkovića da dostavi dokumente Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa, slučaj predsjednika zagrebačkog Županijskog suda Ivana Turudića i neobjavu imovinske kartice Dubravke Šuice.
“Odašilje se poruka da nismo svi jednaki, da postoje “jednakiji”, a žalosno je da su to upravo oni koji zbog funkcije koju obavljaju i povjerenja koje im je dano, ne bi smjeli izbjegavati zakon, propise, pravila i smijati se u lice onima koji im se usude suprotstaviti.
Podsjetimo da se korupcija prvenstveno odnosi na one koji imaju moć, koji obnašaju povjerene im visoke dužnosti u upravi, politici, sudskoj vlasti, gospodarstvu i zato su upravo oni su ti koji svojim stavom, postupcima i integritetom moraju priječiti čak i samo sumnju da bi mogli podleći niskim strastima. No, u Hrvatskoj je baš suprotno.” – kazao je Petrov.
Zastupnik Marin Škibola u ime Kluba Nezavisne liste mladih, uoči sutrašnjeg prosvjeda medicinskih sestara i tehničara na Markovom trgu, pozvao je tijekom slobodnog iznošenja stajališta saborske kolege da im pruže podršku i solidariziraju se s njima. Svoju je solidarnost potom Škibola izrazio šutnjom za govornicom tijekom koje je u rukama držao papir s porukom ” #sve za sestre #sestrezajedno”.
Gordan Maras (SDP) osvrnuo se također na slučaj suca Ivana Turudića koji je zbog prometnog prekršaja ušao u sukob s policijom te je ustvrdio kako taj najnoviji događaji pokazuju da je hrvatsko pravosuđe na “dnu dna”. “To je nova razina na koju HDZ može dovesti pravosuđe” – poručio je Maras, koji je također pozvao predsjednicu RH Kolindu Grabar Kitarović da kaže što je učinila da hrvatski suci budu primjer i poštuju hrvatske zakone podsjetivši da su i Turudić i predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa koji brani Turudića bili njezini kandidati.
Podršku štrajku medicinskih sestara i tehničara ali i profesorima i nastavnicima koji se bore za veće plaće dao je i Hrvoje Zekanović (Klub zastupnika Hrvatskih suverenista i nezavisnih zastupnika). Upitao je premijera Andreja Plenkovića kako bi se snašao živjeti s 5 tisuća kuna mjesečno koliko iznosi primjerice početna plaća hrvatskog učitelja i prosječna plaća medicinske sestre. “S 5 tisuća kuna se ne može živjeti, zato i imamo demografsku katastrofu”, zaključio je Zekanović.
Boris Milošević iz SDSS-a govorio je o statistikama iseljavanja iz Hrvatske, naglasivši kako po gubitku prednjače općine s većinskim srpskim stanovništvom (Gračac, Dvor, Donji Lapac) poručivši kako to govori o tome koji su krajevi najranjiviji.
Marija Puh (Klub Stranke rada i solidarnosti) pozvala je žene da se odazovu na preventivne preglede ranog otkrivanja raka dojke povodom akcije “Ružičasti listopad”.
Vlaho Orepić govorio je o velikom broju lažnih prijava prebivališta u Hrvatskoj, a Giovanni Sponza (IDS) o potrebi uspostave cjelovitog sustava gospodarenja otpadom, odnosno tržišta sekundarnim sirovinama i zbrinjavanja goriva iz otpada.