Počasni predsjednik Primorsko-goranskoga saveza (PGS) Nikola Ivaniš izjavio je u ponedjeljak kako bi hrvatska Vlada od pape Franje trebala zatražiti da biskupe koji potiču da se pozdrav “Za dom – spremni!” uvede kao službeni pozdrav u Oružanim snagama Republike Hrvatske (OSRH) ukloni iz crkvenog i javnog života.
Hrvatska mora tražiti intervenciju Vatikana i njegovih ustanova jer je “ponašanje Crkve u Hrvatskoj eskaliralo do te mjere da se ona pokušava miješati u izvršnu vlast i politiku što sigurno nije njezin posao, izjavio je Ivaniš na konferenciji za novinare..
Vlada i Sabor trebaju tražiti od Vatikana “da povede računa o tome što rade njegovi predstavnici ovdje”, rekao je Ivaniš ocjenivši kako inicijativa da se pozdrav “Za dom – spremni!” uvede u OSRH sramoti Katoličku Crkvu i hrvatsku državu.
Nadbiskup Puljić: Biskupi koji su podržali peticiju moraju biti spremni odgovarati svima koji opravdano traže obrazloženje i argumente
Podsjetimo predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) Želimir Puljić izjavio je da ne može obrazlagati osobne stavove dvojice biskupa koji su svojim potpisom na peticiju podržali prijedlog da se u hrvatske Oružane snage uvede pozdrav “Za dom spremni”, ali je naglasio da to ne čine u ime svoje biskupije već u osobno ime.
U izjavi zadarskog nadbiskupa Puljića kaže se da ”predstavljati i voditi razne inicijative u demokratskom društvu način je izražavanja slobode mišljenja. Oni pak koji takvoj inicijativi dadnu svoj pristanak i svoj potpis podržavaju ono što pokretači ideje obrazlažu i svojim potpisom pokazuju da živimo u ozračju demokratskog društva u kojem se može pisati i potpisivati bez straha da će zbog toga netko poći na ‘obavijesni razgovor” ili završiti na sudu i u zatvoru”.
Opravdano je tražiti obrazloženje
No, svi koji potpisuju i podržavaju takve inicijative, moraju biti spremni odgovarati svima koji opravdano traže obrazloženje i argumente takvih prijedloga. Ne bih stoga mogao obrazlagati osobne stavove dvojice biskupa koji su svojim potpisom na tu peticiju izrazili svoje očitovanje o tom prijedlogu. Naravno, takvim potpisom to ne čini ni biskup u ime svoje biskupije, ni profesor u ime fakulteta, ni redovnik u ime svoje redovničke zajednice, ni akademik u ime Akademije, već u svoje osobno ime, stoji u izjavi predsjednika HBK-a.
Dvoznačnosti i nejasnoće kojima se manipulira
Ostajući na demokratskoj razini, imao bih prijedlog s obzirom na ovu i slične teme o kojima se nerijetko traži očitovanje putem peticije ili referenduma. Pogotovu kad se radi o dvoznačnim i nedovoljno definiranim pojmovima koji najčešće izazivaju napetosti i prijepore. Ili pak ako ideje i prijedlozi daju široku mogućnost manipulacije ljudskim osjećajima, vrijednostima ili tome slično. A čini se da pozdrav “Za dom spremni” ulazi u to područje dvoznačnosti i nejasnoće, navodi Puljić.
Potrebno je očitovanje struke
“Smatram, stoga, kako bi bilo korisno i svrsishodno o određenom predmetu, koji u danom trenutku zaokuplja javnost, prirediti prigodan skup ljudi od struke koji će dati svoje stručne i znanstvene priloge”, istaknuo je nadbiskup.
Potrebna stručna i znanstvena podloga i prijedlog referenduma
Nadbiskup Puljić je preložio da se nakon očitovanja struke eventualno može i poduzeti očitovanje putem potpisa ili referenduma, kako se ne bi privatiziralo ovo pitanje od šireg, općeg interesam, te dodao kako je šteta ako nema znanstvenu i stručnu podlogu.
“Pogotovu ako nosi ‘političku’ ili neku drugu etiketu, što je onda izlaže još većoj pogibelji i mogućnosti manipuliranja, navijanja i stvaranja nepotrebnih napetosti i društvenog raslojavanja, umjesto konstruktivnih rasprava, razgovora, dogovora i zaključaka”, rekao je u izjavi predsjednika HBK-a Želimir Puljić.
Inicijativu da se “Za dom spremni” uvede kao službeni pozdrav Oružanih snaga potpisali su sisački biskup Vlado Košić i zagrebački pomoćni biskup Valentin Pozaić, te nekoliko katoličkih svećenika i redovnika.