Iz HNS-a su u srijedu poručili kako je Vlada, odbijanjem njihova zakonskog prijedloga da se preferencijsko glasovanje uvede i na lokalnim izborima, uz poruku da je to tehnički zahtjevno, još jednom okrenula leđa građanima i pokazala da ne poštuje njihovu volju i dobrobit.
Za komentar smo upitali odvjetnika Krešimira Planinića, člana Upravnog odbora udruge U ime obitelji, te predsjednika stranke Projekt Domovina.
“Svi oni koji sada navijački zagovaraju preferencijsko glasovanje i napadaju stranke koje su kroz koalicije bez glasova ušle u Sabor, neka se sjete kako su njihovi predstavnici neargumentirano udarali po U ime obitelji 2014. kod referendumske promjene izbornog sustava u našoj zemlji. I ova trenutačna politička kriza ne bi bila takve vrsta krize da je uvedena zabrana predizbornog koaliranja i preferencijsko glasovanje prema prijedlogu U ime obitelji”, rekao nam je odvjetnik Planinić.
Podsjetimo, građanska inicijativa “U ime obitelji” predstavila je u jesen 2014. u Zagrebu referendumsko pitanje i novu referendumsku inicijativu “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom”.
Građanska inicijativa “U ime obitelji“ u referendumskom pitanju predlagala je biračima preferencijsko glasovanje za saborskog zastupnika bez ikakvog praga, do tri kandidata s jedne liste kao što je to slučaj u Švicarskoj, Češkoj, Luksemburgu, Slovačkoj itd. Smanjenje izbornog praga s 5 % na 3 % i zastupnička mjesta se pravednije raspodjeljuju. Nema cijepanja granica Grada Zagreba i županija u RH kao izbornih jedinica, a bira se najmanje 20 zastupnika u jednoj izbornoj jedinici, svaka politička stranka imala bi jednu kandidacijsku listu, i podosta u javnosti već poznato načelo – traženje da se omogući glasovanje dopisnim i elektroničkim putem kako bi svi državljani Republike Hrvatske, s prebivalištem u Hrvatskoj i izvan nje imali jednaku dostupnost i mogućnost glasanja, neovisno o daljini ili manjem broju birališta, a isto načelo omogućava i veći broj aktivnih birača na najvažnijim izborima u Hrvatskoj.
“U ime obitelji” prikupila je više od 380.000 potpisa za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog sustava pod nazivom “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom”, ali je zbog tumačenja SDP-ovog ministra Bauka da u Hrvatskoj ima nešto više od 4 milijuna birača te da zbog toga Inicijativa nije prikupila dovoljan broj potpisa – 10 % od 4 milijuna, spriječeno održavanje referenduma o promjeni izbornog sustava.
HNS-ovci Ivan Vrdoljak, bivši ministar gospodarstva i Anka Mrak Taritaš, bivša ministrica graditeljstva i prostornog uređenja, tada oboje članovi Vlade Zorana Milanovića nisu dopustili demokratizaciju društva za koju se danas navodno zalažu.