Plenković o nesnošljivosti: GONG i HND inače prvi internacionaliziraju teme, sada ne vide problem

Andrej Plenković
Foto: Fah

Premijer Andrej Plenković danas je prisustvovao video sjednici Europskog vijeća nakon koje je održao konferenciju za medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer je kazao kako je na Europskom vijeću bilo riječi o pritiscima Europske komisije prema farmaceutskim kompanijama da ubrzaju distribuciju cjepiva.

“Naručili smo 6,8 milijuna cjepiva, to je više no što imamo stanovnika starijih od 18 godina. Razgovarali smo i o novim sojevima i epidemiološkim mjerama te certifikatima za cjepivo tj. tzv. zelenim propusnicama”, kazao je, navodi dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objasnio je kako niz država traži više podataka o COVID putovnicama prije no što se postigne sporazum o propusnicama. Dodao je kako se razgovaralo i solidarnosti prema siromašnijim zemljama.

Planovi za cijepljenje

“Do sada je na razini EU cijepljeno oko 8 posto stanovništva starijeg od 18, a 5 posto je primilo dvije doze. Cilj je do ljeta procijepiti 70 posto stanovništva EU, a tijekom ožujka očekuje se i registracija cjepiva tvrtke Johnson and Johnson. Očekujemo oko 730 tisuća doza do kraja ožujka”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je i kako se cjepivo drugih proizvođača ne može naručivati po principu “Halo, Bing!”

Komentirao je i najavljeno popuštanje mjera od 1. ožujka.

“Donijeli smo političku odluku da ćemo kao što smo radili do sada, pratiti privatni sektor gospodarstva. Dogovorili smo se da ćemo pratiti onaj dio gospodarstva koji ne može raditi kao prije korone s naknadom od 4000 kuna i naknadom fiksnih troškova. Pronaći ćemo sredstva u proračunu za ožujak”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se i na pitanje rada kladionica i casina.

“Svi oni plaćaju koncesiju, u slučaju da ne rade tih prihoda nema i još država njima plaća. Kada smo to analizirali vidjeli smo da njihovo poslovanje nije epidemiološki problematično, to je stav epidemiloga. Smisao te odluke je da država bude na dobitku. Nitko od nas nije osobno sklon hazarderstvu”, rekao je.

BDP i pozicija na financijskom tržištu

Komentirao je objavu DZS-a o kretanju BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U zadnjem kvartalu došlo je do pada, kao i pada tijekom cijele godine. Ta je vijest u skladu s očekivanjima. EU je pala za 6,4 posto. Danas vidimo da je tek 2,1% manje zaposlenih 2020. nego 2019. godine, a pritom su povećane prosječne plaće u privatnom, javnom i državnom sektoru. Do sada je 9,3 milijarde isplaćeno poslodavcima za plaće radnicima koji su ostali zaposleni i omogućeno im je premoštavanje ove krize”, rekao je i dodao da su godišnja kretanja BDP-a bolja od procjena Europske komisije.

Istaknuo je i kako je pozicija Hrvatske na financijskom tržištima izuzetno dobra.

O izboru predsjednika Vrhovnog suda

Osvrnuo se na temu izbora predsjednika Vrhovnog suda.

“Intencija promjena zakona o sudovima bila je dobra i korisna jer omogućuje zainteresiranima da budu predloženi od strane Predsjednika država i tu nema nikakvih ideja o ograničavanju njegovih ovlasti. Stjecajem okolnosti bio sam u poziciji da imam ovlast predlagati Glavnog državnog odvjetnika bez javnog poziva i nakon javnog poziva kad sam s drugima mogao analizirati program. Puno mi je draža ta druga opcija. Ne vidim smisleni razlog za kreiranje nekog konflikta. Ne vidim da je bilo šta sporno. Mislim da je sustav s javnim pozivom bolji nego onaj bez njega”, rekao je premijer.

Poručio je kako je siguran da je predstojnik ureda predsjednika koji je bio ministar pravosuđa upoznat s postupkom nakon izmjene zakona.

“To nije otkriveno jučer. Ja sam uvjeren da su to znali ranije. Provjerio sam, Malenica se sastao s Miljenićem. Malenica mi je rekao da na tom sastanku nije otvorena nijedna od tih tema o kojima slušamo ovih dana. Čuo sam čak i ‘neki nepoznati Greco’. A Milanovićeva vlada je dobivala preporuke od tog istog Greca i ispunjavala ih”, rekao je.

Govor mržnje i “Tri majmuna”

Komentirao je i prozivanja za govor mržnje.

> Odvjetnik Planinić o tužbi protiv Indexa: UIO traži prestanak diskriminacije katolika

> (FOTO) Kako tjednik “Novosti” SNV-a godinama izražava netoleranciju prema većinskom hrvatskom stanovništvu, a reakcije institucija izostaju

“Nema nikakve zavjere da namećemo tu temu u javni prostor. Nitko od nas nije rekao da nečiji članovi ne mogu doći u neki objekt. Ta je činjenica prenošenjem medija postala vijest u javnom prostoru i ona zaslužuje reakciju osude”, rekao je.

Kazao je i kako potezi poput plakata o zabranjenom ulazu SDP-u u restoran iz Imotskog, u društvu potiču nesnošljivost.

“Važno je da kod ovih tema malo promislimo. Relativizatori ove teme inače prvi osuđuju, a sada ne. A to ne može. Postoje dvostruki kriteriji. Ovo su referentni trenuci, nećemo ih zaboraviti. Okretanje na šalu neće se primiti. Svaka generalizacija diskriminacije je opasna”, rekao je premijer.

Plenković je skrenuo pozornost i na reakciju HND-a i GONG-a.

“Neki to žele svesti na šalu. Kako bi oni reagirali da je vlasnik stavio u tu poziciju SDP, njihove simpatizere i glasače. Inače su prvi koji internacionaliziraju teme, sada ne vide problem tu. Mislim i na GOGN i na HND. Najedanput je ovo OK. Da je obrnuto, pa možda bi bilo pisama prema Međunarodnoj federaciji novinara. Možda bi bilo pustih cirkulara prema Europskom parlamentu. Nema sada, sada je to OK. Ovo je razotkrivajuća tema za hrvatsku političku scenu, nevladinu scenu i određene institucije koje tu postoje. Jako bitan trenutak u kojem smo dosta toga naučili”.

“Ja nakon korone nisam oslabio, nema toga što mi ne možemo izdržati. Koju god utakmicu”, rekao je.

“Mi smo ovdje imali teroristički napad na Banske dvore, jeste li to zaboravili?”.

“Vi ste mi iskusan, čitajte mi procese, povijest, it’s the short link”, zaključno je odgovorio na pitanje o poistovjećivanju objave na Facebooku riječkog ugostitelja i napadom na Vladu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.