Site icon narod.hr

Počela lipanjska paneuropska kampanja za djecu čiji su roditelji u zatvoru

Foto: Thinkstock

Pod nazivom “Zločin nije moj, ali kazna ipak jest”! (Not my crime, still my sentence), europska mreža koja okuplja organizacije djece zatvorenika već šestu godinu za redom početkom lipnja pokreće kampanju s ciljem poboljšanja života djece čiji su roditelji u zatvoru, podsjetila je pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić i pozvala medije da joj se pridruže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U početku zamišljena kao Europski tjedan djece čiji su roditelji u zatvoru, od prošle godine kampanja se održava tijekom čitavog lipnja.

Procjene govore da je u 47 zemalja Vijeća Europe ukupno oko 2,1 milijun djece odvojeno od roditelja koji se nalazi u zatvoru, a istraživanja su pokazala da ta odvojenost može imati dramatičan utjecaj na dijete i njegov razvoj, ističu u Uredu pravobraniteljice.

S druge strane istraživanja su pokazala da podrška i pomoć stručnjaka, institucija, državnih tijela i organizacija civilnog društva mogu ublažiti taj negativni utjecaj i pomoći djetetu da razumije situaciju u kojoj se našla njegova obitelj i da zadrži povezanost s roditeljem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić više je puta isticala, da osigurati prava djetetu čiji su roditelji u sukobu sa zakonom, ne znači dovoditi u pitanje sigurnost zajednice niti prava drugih ljudi. O tome svjedoče i neka dobra iskustva u Hrvatskoj i u Europi, o načinu organiziranja posjeta djece, uređivanje posebnih prostora za susrete s roditeljima u zatvoru, snimanje poruka roditelja djeci itd.

U Uredu pravobraniteljice kao poseban ističu talijanski model kojeg su zajednički donijeli talijansko ministarstvo pravosuđa, pravobranitelj za djecu i civilni sektor – udruga Bambinisenzasbarre, na temelju kojega se sve tri strane, u okviru svojih nadležnosti, obvezuju, na brigu o zaštiti prava djece zatvorenika.

Takav model pravobraniteljica Milas Klarić preporučuje i za Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako nema točne statistike, procjenjuje se, da godišnje u Hrvatskoj ima više od 15.000 djece koja u zatvoru imaju jednog ili oba roditelja.

U zatvorima je više od 6000 muškaraca, a u jedinoj hrvatskoj kaznionici za žene u Požegi nalazi se stotinjak kažnjenica godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version