Danas je diljem Hrvatske započeo upis djece u prvi razred osnovne škole, po prvi puta s pomoću online formulara u svim županijama osim Grada Zagreba. To znači da roditelji online podnose zahtjev za upis, privremeni upis ili privremeno oslobađanje od upisa. Online upisi trajat će do 31. ožujka.
Samo Grad Zagreb ove godine neće obavljati elektronički upis
U Gradu Zagrebu to će biti moguće tek dogodine, jer, kako objašnjavaju iz Grada, sustav je prekompliciran da bi ga se prilagodilo na vrijeme, te će za roditelje biti bolje da djecu ove godine upišu na “klasični način.”
Naravno, kako se upis odvija preko sustava e-građanin, na kojem nemaju otvoren račun svi građani, oni roditelji koji to hoće mogu dati svoje podatke školi koja će to učiniti za njih.
Što treba znati o procesu upisa
Evo što treba obaviti kako bi se prvašića elektronskim putem uputilo u prvu školsku klupu:
Za početak se treba ulogirati na e-upise putem NIAS sustava. Odaberite “Popis djece” kako biste dobili informacije o djetetu koje upisujete. Birajte između opcija – redovan upis, redovan upis za djecu s poteškoćama u razvoju te privremeno oslobađanje od upisa. Ako odaberete redovan upis, prvo će vam se pojaviti podaci prvog roditelja i moguće je da ćete neke podatke trebati dodati ako već ranije nisu ubačeni. Ispunite podatke i za drugog roditelja ako nisu upisani.
Tada će vam se pojaviti podaci o djetetu i slijedi postupak izbora osnovne škole. Odabir osnovne škole se vrši na temelju adrese, no nudit će vam se i druge opcije škola kojima dijete ne pripada po adresi. U ovom dijelu odabirete i strani jezik te izborne predmete – engleski ili drugo, informatika, vjeronauk i drugo.
Dio pitanja odnosi se i na podacima o obitelji – odnosi, s kime dijete živi, postoje li administrativne zabrane prilaska djetetu, koliko djece već polazi školu, je li obitelj korisnik centra za socijalnu skrb i slično. Nakon toga upisujete je li dijete išlo u vrtić, predškolu ili ništa od navedenoga te koji je željeni strani jezik. Ovdje će biti i pitanje o potrebi organiziranog prijevoza.
Postupak u prosjeku traje 15 minuta
Zadnji dio inicijalnog upitnika ispituje o vašem djetetu, ali od početaka – pita se kakav je bio porod, je li dijete doživjelo traumu, kakav mu je govor, ima li smetnje, kakav mu je sluh, kako se ponaša s vršnjacima, kako reagira kada se odvaja od roditelja, kakvo mu je uobičajeno ponašanje, je li imalo odgodu upisa godine ranije i ostalo.
Na kraju trebate provjeriti informacije i poslati zahtjev. Zahtjev možete preuzeti i na vlastito računalo. Cijeli proces ne bi trebao trajati duže od 15 minuta.
Moguć izbor škole
Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području. Roditelj treba podnijeti zahtjev, a škola će odlučiti je li opravdan. Ako jest, podaci za upis bit će uz obavijest dostavljeni izabranoj školi.
Roditelji, nakon upisa, ne trebaju nositi u školu eventualnu dodatnu dokumentaciju (npr. liječničku dokumentaciju), već sve dokumente prilažu zahtjevu za upis u elektroničkom obliku.
Nakon predaje zahtjeva za upis županija, odnosno škola, roditelje će obavijestiti o terminu sistematskih pregleda te će se ishodi toga također evidentirati u sustavu.
Iz MZO poručuju da nema bojazni kako će neki mališani propustiti upis, a cijeli postupak je ustanovljen da se djeci olakša prvi korak u školu, jer smanjuje potrebu za prikupljanjem papirologije.
Ne treba misliti da će zbog toga izostati šušur kakav inače prati upise u prvi razred, jer će sva djeca nakon upisa trebati uz pratnju roditelja pristupati pristupnom testiranju i liječničkom pregledu, kao što je bila praksa i do sad.