Nakon što je optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu vratilo optužnicu koju je USKOK 13. veljače 2015. podigao protiv gradonačelnika Zagreba i dvoje okrivljenika, USKOK je, tvrdi, sukladno odluci suda proveo dodatne dokazne radnje vezane za ustupanje 51 štanda i pomoć u tiskanju letaka i plakata inicijativi “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” koju je pokrenula “U ime obitelji”. USKOK optužuje gradonačelnika i njegove suradnike za zloupotrebu položaja i ovlasti.
U vrijeme kada je Uskok objavio optužnicu, gradonačelnik Milan Bandić upravo je gostovao na Radiju Sljeme, gdje mu je priopćena vijest. Isprva je bio malo zbunjen, nije mu bilo jasno o čemu se radi, a nakon što mu je objašnjeno da je riječ o ‘slučaju štandovi’, izjavio je: “Pa kako je podignuta optužnica, pa zar ta optužnica traje?”
Nakon što mu je pojašnjeno da je u tijeku bila dodatna istraga koja je bila vraćena na doradu, rekao je da u vezi svega mirno spava.
Evo što je o ponovno dignutoj, istoj optužnici, koja inicijativu U ime obitelji izdvaja iz 400 drugih udruga kojima je Grad Zagreb dodijelio sredstva u iznosu od 7 milijuna kuna u protekloj godini, rekao odvjetnik Krešimir Planinić, voditelj pravnog tima “U ime obitelji”:
“Županijsko vijeće je USKOK-u vratilo optužnicu koju su oni sad opet podigli – time se pokazuje kako USKOK sve teže, kako odmiče vrijeme, dokazuje i pokušava prezentirati ono što je sasvim uobičajeno u gradu Zagrebu – financiranje društvenokorisnih događanja i pokušaj prikazivanja toga kao kaznenog djela. Kao što smo i prethodno govorili – kada građani podržavaju određene društvene promjene, kao što je izborni sustav, financiranje edukativnih letaka i štandova ne može se ni na koji način tumačiti kao kazneno djelo, osim ako želimo da se za svaku donaciju grada saziva skupština grada ili lokalni referendum.”
“Također valja reći da je na isti način financiranje društvenih događanja nastavila i gospođa Sandra Švaljek, koja je kratko zamjenjivala g. Bandića, stoga ne vidim nikakvih poteškoća u tzv. predmetu štandova i letaka. Već vraćanje optužnice na popravak prikazuje da nema jasnih dokaza i očigledno nema jasnog pravnog okvira u kojem se jedno demokratsko nastojanje pokušava oblatiti kroz USKOK-ove neartikulirane optužnice”, pojasnio je Planinić dodavši:
“Smatram da će se i pritisci, koji su bili na svjedoke i okruženje, nastaviti, budući da je iz ovoga vidljivo da optužnice koje su sastavljene ne mogu opstati. Pritisci koji su bili nastavit će se jer nemaju dovoljno dokaza, a iz onog što imaju, ne može se dokazati ono što iz USKOK-a tvrde”.
Ponovno podizanje gotovo iste, već jednom srušene optužnice, komentirala je i članica organizacijskog odbora inicijative “U ime obitelji”, dr. Željka Markić:
“Državno odvjetništvo i USKOK izdvajanjem U ime obitelji među drugim inicijativama i udrugama, koje je, koristeći istu proceduru, Grad Zagreb financirao tijekom protekle godine, radi pritisak na Grad i zloupotrebljava državne institucije za pritisak na one s kojima se ne slaže aktualna vlast umjesto da se pozabave stvarnom korupcijom i zloupotrebom položaja ministara u aktualnoj vladi koji su, kako tvrde stručnjaci, a sada i Državna revizija, Croatia osiguranje prodali Adris Grupi za 3,5 milijarde kuna nižu cijenu od realne.”
Podsjećamo na priopćenje koje je “U ime obitelji” objavila nakon podizanja prve, srušene, optužnice – donosimo ga u cijelosti:
Građanska inicijativa „Birajmo zastupnike imenom i prezimenom“ odlukom Grada Zagreba od 11. rujna prošle godine dobila je na korištenje 51 štand na kojem su se kroz 2 tjedna, od 21.9. do 5.10.2014. potpisivali građani koji su zatražili promjenu izbornog sustava, odnosno uvođenje preferencijalnog glasovanja bez cenzusa, ujednačavanje broja birača u izbornim jedinicama, zabranu zajedničkih izbornih lista kojima velike stranke u Sabor uvode stranke koje nemaju gotovo nikakvu potporu birača, uvođenje dopisnog i elektroničkog glasovanja itd.
Isto tako Grad Zagreb je osigurao edukativne letke koji tumače zašto je postojeći izborni sustav nepraveden i zašto je doveo do toga da su glasovi više od 600.000 Hrvata koji su glasovali na prošlim parlamentarnim izborima, 2011. godine, pridruženi SDP-u ili HDZ-u, odnosno strankama za koje ti birači uopće nisu glasovali. Ti su letci podijeljeni građanima.
Građanska inicijativa uputila je početkom 9. mjeseca prošle godine zamolbu svim hrvatskim gradonačelnicima da pomognu na isti način – dodjelom besplanih štandova, tiskanjem edukativnih letaka i plakata, besplatnom dodjelom promidžbenog prostora u vlasništu hrvatskih gradova. I ovom prilikom izražavamo zahvalnost svim gradonačelnicima koji su se odazvali pozivu inicijative – osobito gradonačelniku glavnog grada Hrvatske.
Činjenicu da je vijest o optužnici protiv zagrebačkog gradonačelnika zbog besplatnog davanja štandova i letaka za inicijativu koju je poduprlo više od 380.000 hrvatskih građana objavljena baš danas – na dan kada se u Hrvatskom saboru glasuje o SDP-ovu prijedlogu novog izbornog zakona – smatramo još jednim žalosnim znakom nedopustive povezanosti aktualne vlasti, USKOK-a i DORH-a.
Naime, U ime obitelji se javno očitovala protiv ovih SDP-ovih promjena izbornog zakona koje su u interesu vodstva političkih stranaka, a protiv interesa građana te „cementiraju“ štetnu i nedemokratsku praksu da o tome tko će predstavljati birače u Saboru odlučuju vodstva stranaka, a ne sami građani.
Odluku da se baš danas objavi USKOK-ova optužnica te se „U ime obitelji“ izdvaja u negativnom i neistinitom kontekstu „pogodovanja“ od više od 400 udruga kojima je Grad Zagreb u protekloj godini osigurao pokroviteljstvo i potporu u vrijednosti od više od 7 milijuna kuna – smatramo još jednim pokušajem ušutkivanja javnog djelovanja „U ime obitelji“ i političkog pritiska.