CitizenGO tim poziva na potpisivanje peticije kojom traže hitno prebacivanje hrvatskog branitelja Veljka Marića na odsluženje kazne u Hrvatskoj i stavljanje van snage članaka 2. i 3. Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa Srbije na temelju kojih je Marić priveden. Ističu da njima “Srbija sama sebi daje pravo suđenja za ratne zločine tijekom Domovinskog rata”.
Sve navedeno traže peticijom od hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić, ministra pravosuđa Orsata Miljenića, ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, srbijanskog predsjednika Vlade Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije Tomislava Nikolića i povjerenika Europske komisije za regionalnu politiku Johannesa Hahna.
“Hrvatske vlasti nisu postigle ništa po pitanju Marića”
“Srbija krši njegova ljudska prava jer mu ne omogućava pošteno suđenje kojemu se niti nakon pet godina ne nazire kraj, a zatvor mu ne osigurava potrebnu zdravstvenu skrb i ne dostavlja potrebne lijekove”, navode u objašnjenju.
“U pet godina njegova zatočeništva hrvatske vlasti ne samo da nisu postigle da mu se sudi u Hrvatskoj nego nisu postigle niti da bude prebačen na izdržavanje kazne u Hrvatskoj”, poručuju u pozivu na potpisivanje peticije.
Težak život supruge i djece
Supruga Veljka Marića, Marijana Marić Lončarević, koja radi kao spremačica, a još je i podstanar, svaki mjesec putuje u Srbiju vodeći sa sobom jednog od sinova kako bi barem jednom u tri mjeseca mogli vidjeti oca.
Kako se sve odvijalo?
Veljko Marić je u Domovinskom ratu od kolovoza 1991.bio član 77. samostalnog bataljuna Grubišno Polje. Otac je troje djece Karla, Patrika i Filipa.
Podsjetimo, Veljko Marić je osuđen na 12 godina zatvora, a izdržava ih u Srijemskoj Mitrovici u Srbiji. Osuđen je za navodni zločin počinjen na hrvatskom teritoriju protiv drugog hrvatskog državljanina, te je uhićen 18. travnja 2010 g. prilikom prelaska bugarsko – srpske granice iako za njim nije bila raspisana tjeralica. 2010. godine protiv Veljka Marića podignuta je još jedna optužnica.