Site icon narod.hr

Povučeni udžbenik: Inicijativa mladih za ljudska prava želi ‘hrabro suočavanje s tamnim stranama naše prošlosti’

povučeni udžbenik

Foto: snimka zaslona/montaža Narod.hr

Povučeni udžbenik ne izlazi iz žarišta pozornosti. U raspravu se službenim priopćenjem uključila i Inicijativa mladih za ljudska prava, čije događaje reklamira Branimir Janković, jedan od recenzenata Profila Klett. Oni žele ‘hrabro suočavanje s tamnim stranama naše prošlosti’, Kao i ‘odmak od emocijama nabijenog prezentiranja ratnih događaja i izlaganje različitim (kontra)narativima’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U javnu debatu oko povlačenja udžbenika povijesti za 4. razrede gimnazija “Zašto je povijest važna?” uključila se i udruga Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) priopćenjem na svojoj mrežnoj stranici.

U nastavku izdvajamo neke od glavnih točaka.

Što stoji u pripoćenju

Ponajprije, pozivajući se i nadovezujući na izjavu Snježane Koren, objavljenu na portalu Historiografija.hr, autori priopćenja tvrde:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“(…) odluka o povlačenju udžbenika povijesti nije zabilježena već četvrt stoljeća u Hrvatskoj, stoga ovo neminovno podsjeća na razdoblje prije 1996. godine kad je postojao monopol jednog propisanog i prihvatljivog udžbenika i koje se može svesti pod tezu da se nacionalna povijest koristi u političkoj borbi.”

Uslijed toga, nastavljaju oni:

“Povlačenje udžbenika koji, iz perspektive njegovih kritičara, predstavlja iskrivljavanje povijesne istine o ratu, pokušaj je zaštite postojećeg narativa i njegovog  nekritičkog prihvaćanja među mladima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dokidanjem konkurencije nastoji se umjetno i nasilno stvoriti konsenzus o temama iz devedesetih godina i dati prividni legitimitet i zdravorazumski karakter postojećoj interpretaciji koja je uvelike manjkava i ne podudara se s poznatim činjenicama koje se tiču rata.”

Otud, izdvajaju se 4 točke po kojima YIHR smatra odluku o povlačenju udžbenika štetnom za “perspektivu društvene pravde, obrazovnu perspektivu, društvenu perspektivu i perspektivu suvremene metodologije povijesti”.

Sažeto, to znači kako, prema njihovom mišljenju, povlačenje udžbenika forsira “monoetničko” tumačenje događaja iz Domovinskog rata – u prijevodu: forsira hrvatsku perspektivu. Nadalje, samim tim “ne doprinosi razvoju kritičnog mišljenja, razvoju liberalne demokracije i nije u skladu sa suvremenom metodologijom povijesti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne smijemo zaobilaziti teme koje se tiču devedesetih i opravdavati to nedovoljnim brojem školskih sati, ali se isto tako moramo boriti za kvalitetnu i multiperspektivnu nastavu povijesti koja podrazumijeva individualno i kolektivno, hrabro suočavanje s tamnim stranama naše prošlosti, a onda i progovaranje o tome – u javnosti i na školskoj nastavi. Jednako tako, podržavamo otvaranje ove javne rasprave, ali ne i povlačenje udžbenika jer je riječ o pokušaju dokidanja bilo kakvog oblika (historijskog) dijaloga te se time ne dopušta odmak od emocijama nabijenog prezentiranja ratnih događaja i izlaganje različitim (kontra)narativima”, zaključuje Inicijativa.

Što je YIHR?

Podsjetimo, riječ je o udruzi koja kao svoju misiju opisuje kao usredotočenu na to da se “preispituje nasljeđe devedesetih godina, želi spriječiti ponavljanje sukoba te izgraditi društvo zasnovano na poštivanju ljudskih prava.”

O tome kako na tom cilju udruga djeluje, kao i s kim surađuje, već je dosta napisano, no istaknimo kako je riječ o organizaciji koja za VRO Oluja koristi izraz “udruženi zločinački pothvat” i u osnovi polazi od pretpostavke izjednačenja odgovornosti napadača i napadnutog u kontekstu Domovinskog rata. Na tome polju djeluje u suradnji sa sličnim udrugama iz susjednih država, preciznije Srbije i Bosne i Hercegovine.

Možda će vas zanimati

RH financira YIHR koji VRO Oluju promatra kao 'udruženi zločinački pothvat'

Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) VRO Oluju promatra kao ”udruženi zločinački pothvat” i relativizira Domovinski rat.

Hasanbegović: monopolistička mreža

Primijetimo još i to kako se na Facebook stranici jednog od recenzenata spornog udžbenika iz tvrtke Profil Klett Branimira Jankovića učestalo prenose događaji koje udruga najavljuje. U tom smislu možda vrijedi napomenuti što je o povezanosti izdavača, povjesničara i aktivista na svom gostovanju u podcastu 55 minuta istakao Zlatko Hasanbegović:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Hasanbegović: Udžbenici imaju identitetsku vrijednost, a Hrvatska ih je prepustila jednom kartelu

Hasanbegović je objasnio kako funkcionira interesna mreža autora udžbenika, recenzenata i nakladnika

“Dakle, hrvatska država je ključni instrument svoje identitetske obrazovne politike prepustila nakladničkim lobijima, lukrativnoj djelatnosti, jednom kartelu… Ne samo financijskom.”

Uvijek pored financijskih postoje i stanoviti vrijednosno-ideološki instrumenti. Kada se raščlani njihova ideološka pozadina tu je riječ o jednoj dobro umreženoj mreži nastavnika, profesora, nakladnika, recenzenata, dakle, svi su u višestrukom sukobu interesa.”

“Radi se o ljudima koji, pod krinkom znanosti u naravi nastupaju kao komesari, kao monopolisti iza kojih stoji jedna dobro umrežena struktura koja ima i svoje međunarodno pokroviteljstvo. Ta mreža ima svoje pipke izvan Republike Hrvatske.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version