Site icon narod.hr

Pravobraniteljica Ljubičić budućnost žena vidi u rudnicima?

Ljubičić

Foto: Fah

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić predstavila jenedavno u hrvatskom Saboru Izvješću o radu za 2022. godinu. Među ostalim se dotakla podataka o udjelu žena u određenim djelatnostima. Napravila je paralelu s 2021. godinom i zaključila da je za neke djelatnosti “ostao isti prosječni udio”. Tu spada rad na skelama, rad u rudnicima, itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo o kojim se djelatnostima radi.

Premalo žena u rudnicima i na skelama

“U usporedbi s 2021., ostao je isti prosječni udio prisutan u poljoprivredi, šumarstvu i rudarstvu (71% muškaraca i 29% žena), rudarstvu i vađenju (87% muškaraca i 13% žena), prerađivačkoj industriji (65% muškaraca i 35% žena), opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji (78% muškaraca i 22% žena), građevinarstvu (90% muškaraca i 10% žena), trgovini na veliko i malo i popravku motornih vozila (44% muškaraca i 56% žena), pružanju smještaja te pripremi u usluživanju hrane (47% muškaraca i 53% žena), informacijama i komunikaciji (64% muškaraca i 36% žena), financijskoj djelatnosti i djelatnosti osiguranja (31% muškaraca i 69% žena), stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima (51% muškaraca i 49% žena), djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (22% muškaraca i 78% žena) te umjetnosti, zabavi i rekreaciji (44% muškaraca i 56% žena).”

Žene malo češće uklanjale otpadne vode

Ljubičić je istaknula da su u nekim djelatnostima vidljive “male promjene”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Male promjene u vidu ravnomjernije zastupljenosti oba spola u odnosu na ranije izvještajno razdoblje su vidljive u djelatnosti opskrbe vodom, uklanjanja otpadnih voda, gospodarenja otpadom i sanacije okoliša (78% muškaraca i 22% žena), prijevoza i skladištenja (76% muškaraca i 24% žena), poslovanja nekretninama (52% muškaraca i 48% žena), administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti (54% muškaraca i 46% žena) te ostalih uslužnih djelatnosti (34% muškaraca i 66% žena).”

Ljubičić: ‘Uočeno blago povećanje rodnog jaza’

Pravobraniteljica Ljubičić uočila je i “blago povećanje rodnog jaza”.

“Blago povećanje rodnog jaza u strukturi zaposlenih u pravnim osobama uočeno je u
djelatnosti javne uprave i obrane te obveznog socijalnog osiguranja (51% muškaraca i 49% žena) i obrazovanju (80% žena i 20% muškaraca).”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio Izvješća posvećen je stoga “rodno uvjetovanoj segregaciji tržišta rada”.

‘Segregacija tržišta rada’ koju je uočila pravobraniteljica Ljubičić, a koja bi, prema njezinim nastojanjima, trebala biti dokinuta, mogla bi mnoge djevojke i žene potaknuti da svoju budućnost potraže u skladištima, šumama i rudarstvu.

Također, prema ovom Izvješću, čini se da je uputno da žene sreću u karijeri ostvare kroz još češće uklanjanje otpadnih voda nego u 2021. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da o ‘transrodnim’ sportašima pravobraniteljica Ljubičić “čeka međunarodni stav”, nije suvišno podsjetiti na švedski primjer na temu ravnopravnosti spolova i poslova.

U toj se zemlji, naime, niz godina i uz veliku financijsku potporu radilo na “jednakim mogućnostima” zaposlenja muškaraca i žena. No, rezultati su i dalje isti. Žene uglavnom biraju ženska, a muškarci muška zanimanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version