U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. studenoga, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slošnjak pozvala je u utorak žene s invaliditetom da se odupru nasilju i prijave počinitelje.
Iako postoje brojni mehanizmi zaštite u hrvatskom zakonodavstvu, većina žena s invaliditetom ostaje živjeti u nasilju i ne prijavljuje nasilnike, ističe Slošnjak u priopćenju.
Kao primjer navodi podatke Registra osoba s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, po kojima je u rujnu ove godine svega 58 žena s invaliditetom u Hrvatskoj bilo izloženo određenom obliku nasilja te upozorava kako se iza tih podataka kriju crne brojke.
Za neprijavljivanje nasilja, pogotovo obiteljskog, dijelom je razlog nesigurnost žrtava s invaliditetom, a dijelom stereotipi te tradicionalno shvaćanje žena vezano uz seksualno nasilje.
Tu je i ekonomska ovisnost o nasilniku, kao i ovisnost o njezi i drugim vrstama podrške s obzirom da u Hrvatskoj žene s invaliditetom ne dobivaju potpore koje bi im omogućile samostalan i neovisan život.
“Imaju slabu mogućnost pronalaženja adekvatnih oblika neovisnog života koji bi bili alternativa životu u nasilju i ovisnosti o pomoći nasilnika zbog izostanka sveobuhvatne podrške za neovisno življenje, pristupačnog stambenog prostora ili skloništa, osobne asistencije i drugih programa utemeljenih na podršci u zajednici koji bi rasteretili obitelji osoba s invaliditetom. Skloništa je premalo i ne mogu zadovoljiti postojeće potrebe, a naročito nedostaje onih prilagođenih osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju”, ističe Slošnjak.
Podsjeća i kako je UN-ov Odbor za prava osoba s invaliditetom posebno upozorio na nasilje nad ženama u obiteljima i ustanovama, posebno psihijatrijskim ustanovama te preporučio da usluge koje se pružaju ženama žrtvama nasilja postanu pristupačne i ženama s invaliditetom kako bi se one u većem broju odlučile na prijavljivanje nasilja i traženje zaštite.