Site icon narod.hr

Predsjednica Hrvatske komore primalja koja je lažno optužila priziv savjesti za izvođenje pobačaja ‘na živo’, otprije poznata po aferama

Foto: facebook Komora primalja, www.bolnica-du.hr; fotomontaža: Narod.hr

Barbara Finderle koja je na čelu Hrvatske komore primalja, optužila je dubrovačku bolnicu za izvođenje ‘pobačaja na živo’, jer su anesteziolozi navodno odbili postupak zbog priziva savjesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli slučaj demantirao je ravnatelj bolnice Marijo Bekić, navodeći da su “proveli istragu, da nije evidentirana žalba pacijentice, niti struke” te istaknuo da “OB Dubrovnik omogućava pobačaj, a dvije anasteziologinje koje rade nemaju priziv savjesti te je pobačaj dostupan.”

O medijskom linču na bolnicu zbog navodnog priziva savjesti koji je krenuo od Finderle, ravnatelj Bekić naglašava da je “osoba koja nije djelatnica, uprla prstom u bolnicu”, dok oni nemaju saznanja o takvom, niti sličnom događaju.

Osim u slučaju lažne optužbe na račun priziva savjesti u dubrovačkoj bolnici, Finderle su prozivale i primalje za pogodovanje i zapošljavanje sestre te isplaćivanje naknada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekskluzivan ugovor o pravnom zastupanju sa sestrom odvjetnicom

Hrvatska komora primalja osnovana je 18. veljače 2009. od Hrvatske udruge primalja i Ministarstva zdravstva s HDZ-ovim Darkom Milinovićem na čelu.

Tada je za predsjednicu izabrana Riječanka Barbara Finderle. U Komori su tada uočili da je Finderle sklopila ekskluzivan ugovor o pravnom zastupanju sa svojom sestrom, odvjetnicom Kristinom Mikuličić iz Rijeke, prema kojemu sestra predsjednice vodi sve pravne poslove Komore, osmišljava i sastavlja akte, pruža pravne savjete, prenijela je 2014. Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio članstva prijavio je predsjednicu, inače primalju u KBC-u Rijeka, da je zaposlila svoju sestru kao pravnu zastupnicu Komore te da si sama isplaćuje naknade i ne dopušta da članstvo o tome bilo što zna. U Ministarstvu zdravlja potvrđuju da je nadzor dovršen te da su u radu Hrvatske komore primalja utvrđene nepravilnosti.

“Ministarstvo zdravlja stoji pri nalazu, no zbog zakona koji reguliraju rad komore ne može nikog sankcionirati, kazao je glasnogovornik Ministarstva Josip Jagić. Ipak, kako dodaje, Ministarstvo će pokrenuti zakonske izmjene koje bi trebale omogućiti zakonito funkcioniranje komora.”, prenio je Novi list.

Nadzorom je otkriveno da je predsjednica od tada stalno zaposlena u Komori i da ima ugovor o radu u kojem nisu navedeni uvjeti raskida radnog odnosa u trenutku kad više ne bude predsjednica. Finderle, prema izvještaju, puno radno vrijeme radi u Rijeci iako je sjedište Komore u Zagrebu, a za svako joj putovanje pripadaju sve zakonom propisane naknade koje se naplaćuju po drugačijoj tarifi nego ostalim članovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članice HKP-a prijavljivale su predsjednicu Komore i zbog raznih oblika neformalne privatizacije HKP-a i koje zbog toga primaju prijetnje da će ostati bez dozvole za rad ako samo komuniciraju o sadržaju nalaza MZ-a, navodi Slobodna Dalmacija.

Finderle sama iz Rijeke dostavlja obrazac evidencije prisutnosti u Zagreb

Pravo na svaku naknadu odobrava osobno Finderle, a pripada joj još jedan izvanserijski privilegij – da sama u svojem privatnom prostoru kontrolira svoje 40-satno radno vrijeme. Prema izvještaju MZ-a, u ugovoru o radu potpisanom između Komore i predsjednice stoji da poslodavac – koji je u Zagrebu – kontrolira što Finderle radi u Rijeci, no dalje se konstatira da tajnik Komore vodi evidenciju dolaska na posao za sve zaposlene osim za Finderle, koja sama dostavlja obrazac evidencije prisutnosti na radnome mjestu privatnom knjigovodstvenom servisu, navodi Slobodna Dalmacija.

Nadalje, primalje su bile dužne potpisati Pravilnik o obvezi čuvanja poslovne i profesionalne tajne, čiji je sadržaj restriktivan kao da je riječ o privatnoj korporaciji, a odmah zatim su sve članice Komore bile dužne potpisati i formular s izjavom da neće odati ništa što čuju o radu udruge hrvatskih primalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izjavi koju Slobodna posjeduje stoji “poznato mi je da su podaci koje sam saznao/la volontirajući u Hrvatskoj komori primalja (HKP) tajni”, zatim da je članica dužna “poduzeti sve mjere osiguranja za zaštitu tajnosti podataka”, da će nadoknaditi nastalu štetu “ukoliko na bilo koji način dođe do otkrivanja podataka mojom krivnjom (namjerno ili nepažnjom)” i da će u slučaju iznošenja tajnih podataka članica odgovarati pred Sudom Komore.

Osim toga, stoji da predsjednica Komore može pokrenuti disciplinski postupak protiv osobe koja oda poslovnu tajnu, što znači da primalja zbog kritike rada Komore može ostati bez dozvole za rad.

“Ovaj se obrazac i Pravilnik pojavio nakon što smo od Ministarstva zdravlja na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama zatražile da nam se ustupi rezultat nadzora nad radom Komore, odnosno nakon što smo ga dobile i međusobno na e-mailing listama počele komentirati”, kazala je Slobodnoj Dalmaciji jedna od primalja koja je 2014. zatražila nadzor nad HKP-om, dodajući da je već nekoliko članica primilo izravnu prijetnju da će biti disciplinski gonjene zbog rasprave o izvještaju MZ-a.

Strah članica Komore da će biti stegovno gonjene ako preuzmu inicijativu zbog toga je iznimno velik.

“Očajne smo jer smo očekivale veću pomoć MZ-a i zaštitu od prijetnji koje dobivamo od vlastitog strukovnog tijela čiji je osnivač Ministarstvo. Preostalo nam je jedino da cijelu javnost uključimo u ovaj problem”, istaknule su primalje 2014.

Naknadu odobrava osobno Finderle

Finderle, prema izvještaju, puno radno vrijeme radi u Rijeci iako je sjedište Komore u Zagrebu, a za svako joj putovanje pripadaju sve zakonom propisane naknade koje se naplaćuju po drugačijoj tarifi nego ostalim članovima. Pravo na svaku naknadu odobrava osobno predsjednica Komore Finderle

Gume od 13.000 kuna

Prema riječima primalje, članice Komore dulje su vrijeme tražile podatke o trošenju novca na putne troškove predsjednice i njezine sestre koje se, navodno, odvojeno isplaćuju objema iako iz Rijeke putuju zajedno, ili na takve bizarnosti kao što su automobilske gume od 13.000 kuna i računalo od 15.000 kuna, no svaki bi im put bilo rečeno da nemaju pravo na takve informacije.

Finderle ne vidi nikakav problem u tome što je glavna pravna savjetnica njezina sestra. – U Komori nisam angažirala sestru kao odvjetnicu, nego je bio otvoren javni natječaj na koji se i ona javila. O tome je odlučilo Vijeće Komore. S obzirom na to da je sadašnja odvjetnica tada dala najbolju ponudu i da je i prije osnivanja Komore volontirala i pomagala oko primaljskih pitanja, Vijeće ju je odlučilo angažirati, u početku na određeno vrijeme, a tek poslije na neodređeno. Činjenicu da je ona sestra predsjednice nismo skrivale. S obzirom na to da dio članstva negoduje zbog toga, a i zbog toga što nije htjela biti dodatni teret u izbornom procesu, ponudila je Vijeću raskid ugovora, no Vijeće ga nije prihvatilo – kaže Finderle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version