Site icon narod.hr

Predsjednica imenovala Ivicu Vrkića za povjerenika za nestale u Domovinskom ratu

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović imenovala je Ivicu Vrkića za povjerenika za nestale u Domovinskom ratu, nakon što je u utorak primila izaslanstva braniteljskih i stradalničkih Udruga iz Domovinskog rata, a među gostima su bili Josip Đakić, Pavao Miljavac, Ivica Vrkić i Ljiljana Alvir, navodi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ivana Šojat: Vrkić nije nezavisan, već je kandidat SDP-a, HNS-a, HSS-a

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić tijekom boravka u Zagrebu rekao je da je dostavio podatke o tri slučaja.
Iz Ministarstva hrvatskih branitelja u subotu su priopćili da su dokumenti o nestalim osobama koje je srbijanski predsjednik donio u Hrvatsku prilikom nedavnog službenog posjeta zapravo papiri o osobama koje su već pronađene.

> Domagoj Tomas: Osječka politička lakrdija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osječki gradonačelnik

Ivica Vrkić gradonačelnik je četvrtog najvećeg hrvatskog grada od 2013. godine.

Ivan Vrkić rođen je 10. siječnja 1947. godine u Osijeku gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Nakon mature svoje je školovanje nastavio u Zagrebu na Filozofskom fakultetu, gdje je studirao filozofiju i sociologiju, navodi Ivica Vrkić na svojim stranicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još u vrijeme studiranja bio je aktivan u zagrebačkom studentskom i omladinskom miljeu zbog čega je izabran za profesionalnog člana predsjedništva hrvatske omladinske organizacije zaduženog za programe u kulturi. On je potican i osnovao centre za kulturu u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. Godine 1970. izabran je za predsjednika Saveza Socijalističke omladine Hrvatske. Vrkić navodi da je bio najmlađi sudionik hrvatskog proljeća. U samim političkim počecima surađivao je s Mikom Tripalom i Savkom Dabčević-Kučar.

Nakon ulaska u politiku, Vrkić se vraća na fakultet, i upisuje pravo, a potom se zapošljava u osječkom Građevinskom institutu. Krajem osamdesetih angažira se među čelnim ljudima Hrvatske narodne stranke, a 1995. godine ulazi u HDZ. Na mjestu saborskog zastupnika bio je u razdoblju od 1992. do 1995. godine. Tijekom poslijeratnih devedesetih godina odabran je na nekoliko pozicija, kao što su zamjenik predstavnika Vlade RH pri Prijelaznoj upravi te člana Državnog povjerenstva za uspostavu ustavnopravnog poretka RH na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.

Kasnih 1990-ih postaje i ravnatelj HRT-a i tu funkciju obnaša dvije godine. Osim toga bavio se i novinarstvom, književnošću i publicistikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član je Društva hrvatskih književnika.

U veljači 2013. kandidirao se za osječkog gradonačelnika kao zajednički nestranački kandidat SDP-a, HNS-a i HSU-a, i na tom se položaju nalazi i danas.

Vrkić je oženjen i otac je dvoje djece.

Što je bio Savez socijalističke omladine čiji je Vrkić bio predsjednik?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, u tekstu “Mali pojmovnik preslagivanja na hrvatski način” kolumnistica Višnja Starešina analizirala je preslagivanje na hrvatskoj političkoj sceni, “koje je puno šire od preslagivanja vladajuće većine, mnogo je lakše razumjeti iz doktrine druga Tita negoli gospodina Roosevelta. Zato po razumijevanje hrvatskog preslagivanja ne treba ići u Europski parlament, niti u njemački Bundestag. Treba se samo vratiti tridesetak godina unatrag, Titovoj doktrini rotacije i diferencijacije u zatvorenom krugu vladajuće klase. Rotacija je lijepo oslikana tadašnjom izrekom: “Vremena se mijenjaju, drugovi se rotiraju.” A podrazumijevala je političke selidbe drugova po satelitskim ispostavama Partije poput: Socijalističkog saveza radnog naroda, Saveza socijalističke omladine, Saveza sindikata, Saveza udruženja boraca NOR-a, kao i po izvršnoj i parlamentarnoj vlasti.”

Filozof i politički analitičar Nino Raspudić podsjetio je da su totalitarni režimi, koji su iz javnosti protjerali vjerske tradicije, vrlo brzo počeli uvoditi njihove surogate. Tako je “U komunizmu primanje u pionire odgovaralo sakramentu pričesti, krizmu je zamijenilo primitak u savez socijalističke omladine, a ulazak u Partiju za posvećene je odgovarao sakramentu svećeničkog reda.”

Profesor Zdravko Tomac u razgovoru za Narod.hr o lustraciji rekao je “To što je netko bio predsjednik omladine, to je politička stvar, nije kaznena”, istaknuo je Tomac.

„Kad bi se išlo na takav tip lustracije, da se lustiraju svi koji su bili u omladini u Socijalističkom savezu i savezu komunista, ne bi nitko ostao“, ocijenio je Tomac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version