Site icon narod.hr

Predsjednik SDP-a Bernardić i glavni državni odvjetnik Cvitan o istražnom povjerenstvu za Agrokor

Foto: fah

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić u srijedu je iz Sabora pozvao da se što prije osnuje saborsko istražno povjerenstvo za Agrokor. Također, glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan izjavio je kako smatra da osnivanje istražnog povjerenstva za Agrokor neće ometati rad DORH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bernardić u Saboru o istražnom povjerenstvu za Agrokor

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bernardić upozorava da je cijela Hrvatska, uključujući i mirovinski sustav ugrožena zbog Agrokora, pa je osnivanje povjerenstva ocijenio kao imperativ.

“Istražno povjerenstvo u interesu je Hrvatske, svakog petog zaposlenog u Hrvatskoj, svako radno mjesto u svakoj obitelji može ovisiti o dugovima Agrokora. Cijela Hrvatska i mirovinski sustav su ugroženi zbog Agrokora i zato je istražno povjerenstvo imperativ”, poručio je i vladajuće pozvao da se povjerenstvo osnuje što prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od stranačkog kolege Arsena Bauka, koji sudjeluje u pregovorima s HDZ-om oko osnivanja povjerenstva i tvrdi da su postigli četiri petine dogovora, Bernardić kaže da HDZ postavljanjem uvjeta “skriva, petlja, bježi, mulja, skriva istinu o povjerenstvu”, da Vlada Andreja Plenkovića bježi od problema.

A što je sljedeći korak, da članovi SDP-a ne mogu biti članovi povjerenstva?

Protivi se HDZ-ovu uvjetu da bivši ministri ne mogu biti članovi povjerenstva. “A što je sljedeći korak? Da ne mogu biti članovi SDP-a, da nema povjerenstva? Nikakav uvjet nije da bivši članovi ne mogu biti u povjerenstvu, jer su svi saborski zastupnici i oni sudjeluju u radu povjerenstva”, naglasio je Bernardić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za HDZ-ov zahtjev da povjerenstvo s radom počne 15. studenoga kaže kako time vladajuća stranka želi to na svaki način odgoditi. “Ništa im ne valja, sad im ne valjaju ministri unutra, ne valja im sastav povjerenstva, ne valja im rok povjerenstva. Sve što rade je petljanje, muljanje, skrivanje, odgađanje, bježanje od tog povjerenstva. Pozivam ih da konačno osnujemo povjerenstvo i da konačno utvrdimo istinu. Neka dođu na ispitivanje, pa doći će svi. SDP od toga ne bježi jer mi ne skrivamo ništa, a oni će reći što skrivaju”, kazao je čelnik SDP-a.

Nije htio potvrditi da je SDP predložio Orsata Miljenića za predsjednika povjerenstva, a Gordana Marasa za člana, rekavši da o unutarstranačkim stvarima razgovaraju unutar stranke.

Plenković odbija odgovoriti tko je pisao ‘lex Agrokor’ i na koji je način povezan s piscima zakona

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“O tome ćemo kada budemo blizu dogovora, ali za sada na to ne upućuje nijedna jedina činjenica, jer Plenković konstantno odbija odgovoriti zašto se protivi osnivanju istražnog povjerenstva, tko je pisao ‘lex Agrokor’ i na koji je način on povezan s piscima tog zakona, odbija odgovoriti je li utjecao na ministra policije. Doduše, i ministar policije treba odgovoriti zašto je do sada šutio. Ako se pokaže da je jedan premijer u jednoj zemlji mogao utjecati na istražne i represivne organe, tada će i slučaj Saucha postati jasan”, istaknuo je Bernardić.

Upitan nije li čudno da članovi povjerenstva budu pozvani kao svjedoci, odgovorio je da će svi biti pozvani kao svjedoci, da se nitko toga ne treba bojati, da svatko treba doći, a naročito Ivica Todorić i Andrej Plenković. “Martina Dalić je tu nebitna, ona je samo izvršitelj”, dodao je.

Na pitanje kako komentira premijerovu izjavu da je na slučaj Agrokor on (Bernardić) reagirao “selfijem” s glavicom kupusa, predsjednik SDP-a je uzvratio da će “uvijek prije strvinarskog fonda i strvinara izabrati kupus, a kupus je dobar, pomaže u liječenju anemije”.

Novinare je zanimalo i kako tumači odgodu posjeta Zagrebu srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, Bernardić je kazao da su iz Srbije na račun Hrvatske stigli prilično uvredljivi komentari, što je za svaku osudu, “ali riječ je o nebitnim ljudima u Srbiji i srpskoj Vladi”. “Bezveze se hvatamo na ministre koji nemaju nikakav kredibilitet ni u samoj Srbiji”, kazao je. “Otkad imamo diplomate na čelu države nikada nismo imali lošije odnose sa susjedima”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cvitan: “Osnivanje istržnog povjerenstva neće ometati rad DORH-a”

Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan izjavio je u srijedu kako smatra da osnivanje istražnog povjerenstva za Agrokor neće ometati rad DORH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da me neće ometati ukoliko se osnuje istražno povjerenstvo. Ono će se baviti nekim drugim aspektima a mi ćemo se baviti samo činjenicama u odnosu na utvrđivanje moguće kaznenopravne odgovornosti dionika svih ovih događaja”, kazao je Cvitan novinarima nakon sjednice saborskog Odbora za pravosuđe, na kojoj je podnio izvješće o radu Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH) za 2016. godinu.

Ustvrdio je i kako ne zna što će donijeti revizorsko izvješće za Agrokor, čije objavljivanje se očekuje u četvrtak, ali da je u svakom slučaju ono bitno za procjenu svih okolnosti slučaja.

“Izvidi su u tijeku i kada izvidi budu dovršeni tada će se donijeti državnoodvjetnička meritorna odluka”, rekao je.

Cvitan je dodao je da slučaj dobro napreduje i da se DORH s tim predmetom može nositi, istaknuvši da je za slučaj Agrokor nadležno Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu koje ga vodi prema zakonu.

DORH je angažirao i sve potrebne stručnjake, a bit će i dovoljno sredstva za provedbu istrage, kazao je Cvitan .

Vlada je naime u svibnju DORH-u iz proračunskih zaliha odobrila 5 milijuna kuna za podmirenje troškova vezanih uz utvrđivanje mogućih nepravilnosti u Agrokoru.

“S tim sredstvima se postupa vrlo transparentno i racionalno i sukladno rješenju i odluci Vlade da se doznače ta sredstva, mi ćemo, kada se sve skupa okonča. opravdati svaku kunu”, poručio je.

Na upit postupa li DORH po anonimnoj prijavi protiv ministrice gospodarstva Martine Dalić i vladinog povjerenika za Agrokor Antu Ramljaka , Cvitan je odgovorio da DORH postupa po svim prijavama kao i u svim drugim predmetima.

Izvješće za 2016. Odbor primio na znanje

Podnoseći izvješće za 2016. godinu pred Odborom za pravosuđe, koje ga je primilo na znanje, Cvitan je kazao da je DORH u toj godini imao 1731 zaposlenih, od kojih je 621 državnoodvjetnički dužnosnik, pri čemu je upozorio na ozbiljan problem nepopunjavanja mjesta vježbenika u DORH-u.

Kada je riječ o sredstvima kojima DORH raspolaže, Cvitan je rekao da to nije utjecalo na ažurnost i odrađivanje planiranih zadaća DORH-a iako je priznao da postoje određeni problemi kod plaćanja troškova vještačenja i drugih troškova važnih za vođene postupaka. “Kada su u pitanju ozbiljni gospodski predmeti, ta vještačenja su složena i dosta koštaju”, podsjetio je.

Državna odvjetništva su tijekom 2016,. zaprimila ukupno 39.244 kaznene prijave protiv poznatih počinitelja, što je 2,7 posto više nego 2015. Dominirala su kaznena djela protiv imovina sa 35,3 posto, a slijede kaznena dijela protiv osobne slobode i protiv gospodarstva.

U 2016. zabilježen je i pad prijava protiv nepoznatih počinitelja za 9,2 posto što je, smatra Cvitan, znači da je policija dobro radila svoj posao. Riješeno je pak u izvještajnoj godini ukupno 32.790 prijava.

Cvitan je izrazio zadovoljstvo postotkom potvrđivanja optužnica od 96,4 posto i visokom razinom presuda, no i nezadovoljstvo iznimno blagom kaznenom politikom s obzirom na to da se u 75 posto slučajeva izriču uvjetne osude.

Na prigovore javnosti gdje su presude, iznio je podatke USKOK-a prema kojima je na kraju 2016. godine 1080 osoba imalo optužnicu bez presude. “Mislim da tu treba poduzeti puno veću dinamiku postupanja u tim predmetima. Smatramo da je neprihvatljivo i neodrživo da se pojedini kazneni postupci protiv pojedinih osoba vode godinama, pet, 10, 15 godina. Prije svega to je kršenje ljudskih prava”, rekao je Cvitan nazvavši takve postupke “zastrašujućim”.

Goran Aleksić (SNAGA) zamjerio je Cvitanu što je DORH prekršajne prijave protiv osam banaka prebacio na Hrvatsku narodnu banku kazavši da je to “kao da su miša dali mački”.

Cvitan mu je odgovorio da je HNB nadležan za prekršajne postupke protiv banaka i da DORH ne može prikupiti podatke i ispitati 100.000 ugovora građana o kojima je riječ. “Nismo prebacili lopticu, HNB je ovlaštenik za te slučajeve”, kazao je.

Stevo Culej (HDZ) izrazio je pak nezadovoljstvo zbog neriješenih slučajeva ratnih zločina, na što mu je Cvitan odgovorio da je i on zbog toga frustriran ali da je tu, među ostalim, riječ i o odnosu Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Odbacio je i tvrdnju da DORH drži slučajeve u ladicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version