Pregled tjedna: Mlinarić Ćipe o ratu u Ukrajini, Kojić o Titovu i Bandićevu trgu

pregled tjedna
Foto: snimka zaslona, izvor: N1 i Z1, fotomontaža: Narod.hr

Za pregled tjedna izdvajamo intervjue saborskog zastupnika Stipe Mlinarića Ćipe, bivšeg ministra vanjskih poslova Mire Kovača i profesora Jakova Žižića o ratu u Ukrajini, te predsjednika stranke 365 – Stranke rada i solidarnosti Slavka Kojića, koji je govorio o stanju u gradu Zagrebu…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić Ćipe iz svog ratnog iskustva u Domovinskom ratu smatra da Ukrajince mogu spasiti bitke u gradovima.

“Mi smo stvarno bili prepušteni sami sebi”

“Sada je sve na ukrajinskim vojnicima, dragovoljcima. Njima treba poslati protuoklopno naoružanje i kalašnjikove. Moram naglasiti da je ukrajinski predsjednik koji je bio komičar pokazao da je pravi državnik, dok bi naše političko vodstvo u ovakvoj situaciji vjerojatno pokazalo da su komičari”, rekao je Stipo Mlinarić Ćipe.

> Mlinarić: ‘Ratove ne presuđuje tehnika, već moral i borbenost vojnika na terenu’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vraćaju se slike našeg Domovinskog rata. Prvo bih u ime Domovinskog pokreta želio osuditi brutalnu agresiju Putinovog režima na neovisnu državu Ukrajinu. Što se tiče usporedbi, naizgled je isto, ali nije. Mi smo imali embargo na uvoz oružja, bili smo stvarno prepušteni sami sebi, i da se naoružamo. A naoružat smo se mogli jedino da otmemo. Znači Europa nije bila ovako ujedinjena kako je danas. Što me raduje da nije prepušten ukrajinski narod sam sebi. Jedina poveznica je smrt i patnja. Smrt vojnika i patnja civila koje gledamo iz svih gradova Ukrajine. Koju patnju prolazi i koju će tek proći.”

Borba u urbanim sredinama

“Ukrajinska vojska i ukrajinski dobrovoljci, jedina mogućnost im je ostala da se bore u urbanim sredinama, dakle u gradovima, jer Rusi su im u prvom danu rata uzeli zračni prostor, uzeli su im nebo. Znači, njima bitka na otvorenome ne paše, jer oni tu gube, laka su meta. Jedina mogućnost im je da ih uvuku u gradove, i da ih u gradskoj borbi gdje su onda tenkovi i pješadija puno ranjiviji nego na otvorenom i tu im je jedina šansa i vidim tu jedinu mogućnost da se ukrajinski narod odupre brutalnoj agresiji Rusije.”

Što se tiče situacije u Hrvatskoj, Mlinarić je rekao da je već naglašavao da bi u Hrvatskoj trebalo uvesti obvezni vojni rok od dva mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“A imamo takve susjede kakve imamo”

“Pa vidimo sada što se u Ukrajini dogodilo. Takav vojni rok i Austrija ima, koja nije ratovala 70 godina. Hrvatska koja je izašla iz Domovinskog rata to nema. A imamo takve susjede kakve imamo. Mi čekamo 48 sati na Vučićevu izjavu što će on reći, a nije rekao ništa. Mi u susjedstvu imamo ozbiljnu prijetnju, da bi se moglo dogoditi u BiH gdje živi hrvatski narod, u Crnoj Gori, moglo bi se dogoditi i u Hrvatskoj.

Ukrajincima će najpotrebnije biti protuoklopno oružje za gradsku borbu i protuzračno oružje, smatra Mlinarić Ćipe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kojić o obljetnici smrti Milana Bandića

Slavko Kojić gostovao je na Z1 televiziji povodom obljetnice smrti Milana Bandića. Voditelj emisije je podsjetio: “Kad je 2014. Krim oduzet Ukrajini Bandić je bio među prvima koji je ponudio ukrajinskim izbjeglicama baš smještaj, a s druge strane sutradan je pio kavu s ruskim veleposlanikom. Dobio je orden od ruskog predsjednika, sam mu ga je Putin prikvačio.”

> Kojić: ‘I dalje ćemo vršiti pritisak da se povuče odluka o ukidanju mjere roditelj odgojitelj’

> Kojić: Pripadnik sam srpske manjine, ali osim Aleksandre Zec u ratu je stradalo još 400 djece, Titu ne bih dao trg

Kojić je rekao o Bandiću: “On je bio takav uključiv čovjek. Kod njega je u njegovom programu bilo mjesta za sve opcije. Za Bandića su govorili da je apolitičan i da ne zna što hoće. Ali, on je razgovarao sa svima. I onima tapkarošima koji su prodavali tada njemačke marke i sa akademicima. I svi su s njim ozbiljno razgovarali.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poslovni procesi u Zagrebu stoje”

Na upit kako komentira ukidanje mjere roditelj odgojitelj i rezanje opreme za novorođenčad, ali i nasrtaje uprave holdinga na djelatnike, Kojić je odgovorio:

“Aktualna zagrebačka gradska vlast nema tri važne komponente: nemaju viziju razvoja, nemaju kadrova i nemaju financija. Oni lutaju kao muhe bez glave, ne znaju kako nešto riješiti. I onda idu odlučivati na brzinu, pod pritiskom svojih birača da čim prije pokažu te svoje možebitne sposobnosti. Prva brutalna mjera je bila kad su pročelnicima smanjili plaće. Od ove gradske vlasti ništa ne očekujem, osim da tamo sjede, opstruiraju i zaustavljaju. Oni su nepovjerljivi i isključivi i taj nepovjerljivost zaustavlja poslovne procese. Je li Tomašević nepovjerljiv zbog neznanja ili straha, ne znam, ali poslovni procesi stoje.”

“Bandić definitivno treba dobiti trg”

Kojić je potom kometirao treba li Zagreb dobiti trgove Josipa Broza Tita i Milana Bandića.

“Tito je bio heroj u 2. svjetskom ratu, ali Tito je odgovoran politički i zapovjedno za likvidacije koje su se dogodile nakon 9. svibnja 1945. godine. I tu je on kao zapovjedna osoba dopustio da se zločin radi. Ako je netko heroj, a nakon toga zločinac mi ga ne možemo slaviti. Treba povijest napisati što je dobro, a što je loše. On je provodio svoje svjetonazorske vizije u Jugoslaviji odnosno u Hrvatskoj, a ta njegova vizija je propala i završila je u krvi” – rekao je Kojić.

Što se tiče Milana Bandića, Kojić smatra da on definitivno mora dobiti trg u Zagrebu.

“On je doista puno napravio i na duhovnom planu i na samoupravnom planu. Primjerice, gradske četvrti, mjesni odbori to je njegova ideja” – podsjetio je Kojić.

O ratu u Ukrajini

Miro Kovač, bivši ministar vanjskih poslova na Z1 tv je rekao:

“Samo u bitci za Kijev Nijemci su u 2. svj. ratu koristili 500.000 vojnika, znači očekujem, ako se nastave ratne operacije, da će Rusija povećati broj vojnika. Nijemcima je, primjerice trebalo tri tjedna da probiju obruč oko Varšave. Poljska je kapitulirala za četiri tjedna. Ali mi ne znamo što gospodin Putin hoće, koji su njegovi pravi ciljevi. Mi možemo očekivati da će on ići u intenziviranje ovih ratnih operacija. Ali što god učini to je neprihvatljivo i dobro je da se Hrvatska svrstala na vrijeme i rekla da će pomoći koliko može, primiti izbjeglice. Realno je Rusija dosta napravila s malo vojnika, nažalost” – istaknuo je Kovač.

Dodao je kako je Kina glavni protivnik SAD-a.

“Kina je vrlo važan faktor”

“Kina je vrlo važan faktor, to da Kina podržava Rusiju, to jako puno znači Rusiji, odvraća Amerikance od toga da se eventualno više upletu u ovaj sukob” – objašnjava Kovač.

> Kovač: Ako se Putinu dopuste osvajanja u Ukrajini, pokazuje se slabost i stvara presedan za slične pohode

Jakov Žižić, profesor na Hrvatskom katoličkom sveučilištu govorio je o ujedinjavanju različitih ideoloških opcija na zapadu:

“Očekivano je da dolazi do okupljanja i ujedinjavanja svih različitih ideoloških opcija na zapadu jer ovo je jedan oblik oponiranja zapadu. Mislim da Putin nema jedan glavni plan kako zamijeniti zapad. Zato ne možemo govoriti o novom hladnom ratu, jer je on imao jednu ideološku dimenziju. Sovjetski Savez je ipak predstavljao ideološkog konkurenta zapadu i htio ga je zamijeniti potpuno drugim društvenim sustavom.”

Voditelj je iznio opasku: “Da, nisam mogao vjerovati kad su lijevi mediji u cijeloj Europi ovih dana počeli hvaliti poljskog predsjednika.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.