Site icon narod.hr

Prešutni dogovor medija i politike? Odgovor na upit o okolnostima smrti Mislava Bage PU zagrebačkoj i MUP-u još nismo dobili

Mislav Bago

Foto: MUP, Hina, snimka zaslona, fotomontaža: Narod.hr

Još 22. kolovoza ove godine portal Narod.hr poslao je upit Policijskoj upravi zagrebačkoj (PUZ) u vezi s okolnostima smrti poznatog televizijskog novinara Mislava Bage (49), koji je preminuo 18. kolovoza, ali dosad nismo dobili odgovor. Ponovljeni upit Policijskoj upravi zagrebačkoj poslali smo 31. kolovoza, a isti dan upit u vezi sa smrti Mislava Bage poslali smo i Ministarstvu unutarnjih poslova (MUP). Potom smo telefonom kontaktirali s PUZ-om i MUP-om, te 13. rujna MUP-u uputili zahtjev za pravo na pristup informacijama, ali do danas konkretnog odgovora nema. Je li u vezi s Baginom smrti riječ o prešutnom dogovoru vodećih medija i politike – da nitko ne postavlja pitanja i odgovora nema?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanja koja smo postavili

Dana 22. kolovoza pitali smo Policijsku upravu zagrebačku:

1. Kada je i na koji način policija dobila dojavu o smrti, jesu li ih obavijestili susjedi, obitelj ili netko drugi?

2. Koje je aktivnosti policija poduzela?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Kada je i gdje policija izašla na teren?

4. Je li pokrenuta policijska istraga i obavljen očevid? Ako jest, zbog čega? Je li postojala sumnja u ubojstvo, samoubojstvo ili nesretan slučaj, te radi čega je postojala ta sumnja?

5. Što je utvrđeno policijskim očevidom? Je li istraga dovršena ili je još u tijeku?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Je li obavljena obudukcija i što je njome utvrđeno?

7. Je li obavljeno toksikološko vještačenje i koji su rezultati?

8. Jesu li obavljeni razgovori i koja su saznanja iz njih prikupljena? Je li bilo očevidaca?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slični upit poslali smo i MUP-u.

Odgovor

Nakon svih ovih pitanja i višekratnog traženja odgovora,  koje smo započeli 22. kolovoza, tek 14. rujna stigao nam je šturi mail od Policijske uprave zagrebačke u kojem, među ostalim, piše: “U svezi Vašeg podneska od 13. rujna 2022. godine u kojem se pozivate na primjenu Zakona o pravu na pristup informacijama, obavještavamo Vas da se isti ne smatra zahtjevom za pristup informacijama, u smislu članka 18. stavka 5. Zakona o pravu na pristup informacijama (”Narodne novine” broj: 25/13, 85/15 i 69/22) (…) Kako bismo omogućili ostvarivanje Vašeg traženja, Vaš zahtjev tretirat će se kao medijski upit na koji ćete dobiti odgovor od Službe za odnose s javnošću.”

Njihov odgovor ćemo objaviti kad ga dobijemo.

Službenih podataka i dalje nema

Javnost još uvijek nije upoznata s okolnostima smrti poznatog hrvatskog televizijskog novinara Mislava Bage (49) od koje je prošlo 34 dana. Odmah nakon njegove smrti 18. kolovoza pojavio se podatak da je njegovo tijelo pronađeno u ranim jutarnjim satima u Martićevoj ulici u Zagrebu, ali to nije službeno potvrdila policija. Također se pronio glas o suicidu, te su društvene mreže uzavrele od raznih teorija i neprovjerenih vijesti. Činjenica je da je utjecajan televizijski novinar umro nasilnom smrću i da javnost ima pravo znati okolnosti njegove smrti, ali službenih podataka nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Željka Markić: ‘Javnost ima pravo na istinu o nasilnoj smrti Mislava Bage’
> Preminuo novinar i urednik Mislav Bago
> Bagina poruka nakon njegove smrti dobila novo značenje: ‘A što sad, kad te nema tu…’
> Što znamo o iznenadnoj smrti Mislava Bage?
> Nakon bahaćenja, evo intervjua koji je Plenković dao pokojnom Bagi

Od 18. kolovoza objavljeni su mnogi televizijski prilozi, kao i napisi u novinama o Baginu  kvalitetnom radu, ali o uzrocima smrti i dalje nije objavljeno ništa. Na njegov su sprovod došle mnoge poznate osobe javnog i političkog života, pa tako i sam premijer Andrej Plenković, te ministar policije Davor Božinović.

Kako se inače javnost obavijesti o pronalasku tijela?

Zanimljivo je da policija o smrti Bage na svojim internetskim stranicama nije objavila baš ništa, mada je uobičajeno da se inače obavijesti javnost o pronalasku tijela, naravno bez navođenja identiteta osobe.

Tako je primjerice 11. rujna ove godine Policijska uprava zagrebačka izvijestila da je “10. rujna u Susedgradu u Ulici Gajnice, u stanu pronađeno tijelo 38-godišnjaka. Na tijelu nisu uočeni tragovi koji bi upućivali da je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Tijelo je prevezeno na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku.”

PU zagrebačka je 29. kolovoza objavila: “Jučer, 28. kolovoza oko 13.10 sati na području Samobora (Medsave) u koritu rijeke Save pronađeno je tijelo zasad nepoznate ženske osobe. Na tijelu nisu pronađeni tragovi koji bi upućivali da je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Tijelo je prevezeno u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku Zagreb.” Poslije je ova vijest nadopunjena informacijom da je u pitanju ženska osoba starosti 88 godina.

PU zagrebačka je 26. kolovoza objavila: “Pronalazak leša na Trnju – Jučer, 25. kolovoza oko 14.20 sati na području Trnja u Karašičkoj ulici, policijski su službenici u napuštenoj kući pronašli leš zasad nepoznatog muškarca. Obavljenim očevidom nisu pronađeni tragovi koji bi upućivali na činjenicu da je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Tijelo je prevezeno u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku Zagreb.” Naknadno su ovu vijest nadopunili informacijom da se radi o 34-godišnjaku.

Kako policija izvještava u drugim zemljama?

Ako se pogleda samo po medijima, može se vidjeti da je u većini slučajeva ukratko naveden uzrok smrti poznatih stranih TV novinara. Uzroci smrti su teške bolesti poput karcinoma, zatim srčani udari, u novije vrijeme smrti zbog komplikacija od COVID-a. Novinari su ove godine smrtno stradavali na ratištima poput ukrajinskog. Tijekom povijest zabilježene su nasilne smrti novinara koji su izvještavali o kriminalu ili pak o politici. Mnogi novinari umiru mladi zbog svog stresnog i opasnog zanimanja. U vrlo rijetkim slučajevima riječ je o suicidu.

Navest ćemo najnoviji primjer kako je američka policija potvrdila vijest da je američka voditeljica vijesti počinila suicid.

Primjer iz Sjedinjenih Američkih Država

Vijest je objavljena na ovaj način:

Policija je potvrdila uzrok smrti voditeljice vijesti iz Wisconsina Neene Pacholke. Neena, voditeljica televizijskih vijesti za ABC televizijsku podružnicu WAOW u Wausauu, umrla je u subotu, 27. kolovoza u dobi od 27 godina.

“Policija Wausau i Ured medicinskog istražitelja okruga Marathon potvrdili su da je 27-godišnja Neena Pacholke umrla od posljedica samoubojstva”, objavila je policijska uprava Wausaua putem Facebooka.

Napominjući da je rujan mjesec prevencije samoubojstava, policijska uprava je objavila da je “pomoć dostupna 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu za sve koji se bore ili su u krizi”.

Sućut

Ujutro 27. kolovoza policija je vršila provjeru u njenoj kući nakon što je voditeljica navodno dala suicidalne komentare.

“Nakon što nisu dobili odgovor na vratima, policajci su ušli u kuću i pronašli je mrtvu”, stoji u priopćenju.

Nakon istrage, potvrdili su da je umrla od samoubojstva.

Policijska uprava i lokalni ured medicinskog istražitelja također su uputili sućut i suosjećanje bliskima Neeni.

“Rujan je mjesec podizanja svijesti o prevenciji samoubojstava i mi, zajedno s njezinom obitelji, želimo podići svijest o ovoj stigmatiziranoj i često tabu temi”, navodi policijska uprava Wausaua.

Citirajući Nacionalnu alijansu za mentalno zdravlje, policija je dodala da je samoubojstvo “drugi vodeći uzrok smrti među osobama u dobi od 10 do 14 godina, treći vodeći uzrok smrti među osobama u dobi od 15 do 24 godine i 12. vodeći uzrok smrti ukupno u SAD-u.”

“Ponekad jednostavno ne znate što osoba misli”

Nekoliko dana nakon Neenine smrti, njezina sestra Kaitlynn Pacholke razgovarala je s novinarima Tampa Bay Timesa.

“Moja je sestra bila daleko najsretnija osoba koju sam poznavala”, rekla je Kaitlynn za Times.

“Ponekad jednostavno ne znate kroz što ljudi prolaze, koliko god mislili da nekoga poznajete”, dodala je. “Moja je sestra imala pristup svim resursima koje možete zamisliti. Svi su je voljeli. Bila je tako dobra u svom poslu.”

Kaitlynn je poslije rekla za Today da je Neena, koja je nedavno proslavila pet godina u tv postaji i bila zaručena, “mogla učiniti da se svatko osjeća nevjerojatno.”

“Ako ste je poznavali cijeli život ili ako ste je poznavali na pet minuta, učinila je da se osjećate posebno”, rekla je. – Bila je moja mlađa sestra, ali ugledala sam se na nju.

Njezini kolege novinari objavili su da je “cijeli tim ovdje na News 9 apsolutno shrvan zbog gubitka kao što znamo da su i mnogi drugi.”

“Neena je voljela ovu zajednicu i ljude koji su ovdje živjeli”, dodala je tv postaja. “Bila je draga osoba velikog srca i zaraznog osmijeha i jako će nam nedostajati.”

U tv prilogu je naveden i broj telefonske linije na koji se mogu obratiti osobe koje same ili netko koga poznaju razmišlja o samoubojstvu.

Filtriranje informacija?

Dana 18. kolovoza, kad je Bago preminuo, te sljedećih dana nema nikakve informacije o pronalasku tijela, što je znakovito.

Ovaj slučaj može govoriti o tome da vladajući političari i mainstream mediji u prešutnom dogovoru mogu neku informaciju zataškati.

S obzirom na to da je Mislav Bago bio javna osoba, novinar jedne od najjačih televizijskih kuća u Hrvatskoj,  svakodnevno putem malog ekrana ulazio u domove malih ljudi, te je na njih utjecao i oblikovao im mišljenje – potrebno je znati uzrok njegove smrti, odnosno takva je informacija, uz dužan pijetet prema preminulome, od interesa javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version