Site icon narod.hr

Prizori iz Mostara bit će hrvatska svakodnevica ako mediji dobiju ono što traže

mjere

Foto: snimka zaslona, fah Fotomontaža: narod.hr

Potresna snimka brutalnog premlaćivanja mladića u središtu Mostara podigla je dosta prašine u BiH i Hrvatskoj. Novinari se sad odjednom zgražaju nad takvom policijskom brutalnošću kao da je to nešto što nisu sami tražili i što još uvijek ne traže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako niste čuli, evo ukratko što se dogodilo. Mladić se u 23 sata vraćao kući iz noćnog izlaska, pred ulazom u zgradu presrela su ga dva policijska službenika i bez ikakva povoda policajci su dečka fizički napali. On se nije opirao, nije se ni branio, oni su ga svejedno tukli. Potom su ga odveli u policijsku postaju gdje je dobio prekršajnu prijavu zbog kršenja policijskog sata koji je uveden kao epidemiološka mjera, piše Mario Nakić za Liberal.hr.

Na nesreću policajaca, sve je snimila nadzorna kamera pred ulazom u mladićevu zgradu. Da nema snimke, policajci bi rekli da se sam ozlijedio ili da je on njih napao, nešto bi izmislili i izvukli se. Ovako, teško.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je nešto što je snimljeno pa se ne može pobiti, ali pitanje je koliko ima sličnih slučajeva koji nisu snimljeni. Sve se to događa nakon višemjesečne medijske kampanje usmjerene protiv mladih, gdje se huška građane i političke vlasti na “strogo kažnjavanje” mladih koji krše epidemiološke mjere.

Na policijski sat i “stroge kazne” najčešće pozivaju novinari koji se ni sami ne pridržavaju epidemioloških mjera. Ali, mladi su po njima posebni problem jer se zabavljaju. Po njima, mladima ne smije biti dozvoljen nikakav oblik zabave jer to ozbiljno vrijeđa njihove vjerske osjećaje.

Ne može me nitko uvjeriti da ovakvi prizori nisu ostvarenje mokrih snova novinara poput Koronke Jureško, Dijane Jurasić i Snježane Pavić. One od početka zazivaju upravo takav pristup. Svakog vikenda portali korporativnih medija puni su zgražanja nad zabavama mladih na otvorenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer je, recimo, Darija Livaić, urednica portala Dnevnik.hr u vlasništvu Nove TV, objavila javni poziv na linč protiv mladih zbog okupljanja na otvorenom. Nazvala je to “korona party” iako nema dokaza da je itko na tom okupljanju bio zaražen koronom, a još manje da je prenio koronu na neku drugu osobu. Uz takvu zlonamjernu dezinformaciju, dodala je (vjerojatno posve izmislila) i izjave tobožnjih “građana” (anonimnih) koji pozivaju na policijsku akciju. Sljedećeg dana saznali smo za ovaj događaj u Mostaru.

Takvih stvari bilo bi i u Hrvatskoj da su novinari i urednici korporativnih medija dobili što traže, da je Plenković potpuno popustio njihovim zahtjevima. Nemojte misliti da je gotovo, mediji i dalje traže što strože mjere i tražit će opet uvođenje policijskog sata.

Kada netko traži “stroge kazne”, to vam ovako izgleda. Država je sila, ona djeluje putem svoga represivnog aparata, to je policija. Što više date ovlasti državi i njenom represivnom aparatu, imat ćete više nasilja. Ili, kako je napisao Ludwig von Mises: “Štovanje države je štovanje sile”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

*Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version