“Hrvatski sabor treba odgoditi donošenje Konačnog prijedloga Zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola”, rekla je za Narod.hr prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac s Katedre obiteljskog prava Pravnog fakulteta u Zagrebu.
“Za primjenu odredaba o ostvarivanju roditeljske skrbi od strane partnera ili partnerica, što predviđa Konačni prijedlog Zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola, nužno je da se mogu primijeniti odredbe novog Obiteljskog zakona, zato što postojeći obiteljski propis ne predviđa da više osoba može ostvarivati roditeljsku skrb, kao ni institut kojim jedan ili oba roditelja mogu drugoj osobi povjeriti ostvarivanje roditeljske skrbi. Znajući to, Ministarstvo uprave je opravdano i čekalo s puštanjem Konačnog prijedloga Zakona o životnom partnerstvu u proceduru, dok se ne donese Obiteljski zakon.”, pojasnila je.
S obzirom na novu odluku Ustavnog suda rekla je da je “Ustavni sud obvezao Hrvatski sabor da drugačije uredi prijelazne i završe odredbe Obiteljskog zakona koje određuju kad taj zakon stupa na snagu, pa stoga trenutno nije poznato kad će Obiteljski zakon stupiti na snagu. Kad bi Konačni prijedlog Zakona o životnom partnerstvu, zajedno s dijelovima koji se odnose na ostvarivanje roditeljske skrbi, stupio na snagu prije Obiteljskog zakona (2014), zakonodavac bi omogućio donošenje propisa za čije odredbe je neizvjesno od kad će se moći primjenjivati. To je protivno jednoj od temeljnih ustavnih vrednota, vladavini prava.”
“Zbog novonastale pravne situacije propis o životnom partnerstvu ne bi smio biti donesen dok Hrvatski sabor ne odluči od kad se primjenjuje novi Obiteljski zakon. Kako je o više materijalnopravnih odredaba obiteljskog propisa podnesen zahtjev za preispitivanje ustavnosti, bilo bi mudro i da zakonodavac pričeka do donošenja odluke Ustavnog suda o tim pitanjima.”, zaključuje prof Korać Graovac.