Site icon narod.hr

Projekt cjeloživotnog učenja za radnike u metalskoj industriji kreće u rujnu ove godine

Predstavnici Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Hrvatske udruge poslodavaca i Sindikata metalaca Hrvatske – Industrijski sindikat, udružen u SSSH i Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) potpisali su danas Pismo namjere za pokretanje centra za cjeloživotnog učenja već u rujnu ove godine. Projekt je pokrenut uz potporu nizozemskog sindikata FNV Bondgenotena i nizozemske udruge poslodavaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o projektu za uspostavljanje sustava cjeloživotnog učenja za radnike iz područja strojarstva, brodogradnje i metalurgije RH pod nazivom “Striking Deals”. Sustav cjeloživotnog učenja i njegova pravna struktura zasniva se na tripartitnoj suradnji.

Mornar: MZOS priprema jedan pravilnik koji će u skladu s hrvatskim okvirom uspostaviti mehanizme priznavanja neformalnog i informalnog učenja

“Ovim se uspostavlja kvalitetnija platforma za razvoj cjeloživotnog obrazovanja u području strojarstva, brodogradnje i metalurgije”, istaknuo je Vedran Mornar, ministar znanosti, obrazovanja i sporta te dodao kako MZOS priprema jedan pravilnik koji će u skladu s hrvatskim okvirom uspostaviti mehanizme priznavanja neformalnog i informalnog učenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je kako imamo jako malo osoba uključenih u cjeloživotno obrazovanje – 10 puta manje što imaju moderne europske zemlje.

Mrsić: Nadam se da će se ovakav projekt proširiti i na druge djelatnosti

“Pokretanje cjeloživotnog učenja u području metalurgije koje će nadam se dovesti da u Hrvatskoj više radnika bude uključeno u cjeloživotno obrazovanje”, rekao je Mrsić ministar rada i mirovinskog osiguranja ocijenivši kako se nada da će se ovakav projekt proširiti i na druge djelatnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ključ je da radnik mora biti obrazovan, mora odgovarati tržištu rada i da može odgovoriti izazovima”, istaknuo je.

Van Stigt: Radnici dobivajući nove vještine postaju manje ranjivi na tržištu rada

Jacqie van Stigt iz nizozemskog sindikata FNV Bondgenotena pojasnila je kako socijalni partneri u Nizozemskoj smatraju kako je cjeloživotno učenje važno zbog brzog razvoja tehnologija jer radnici dobivajući nove vještine postaju manje ranjivi na tržištu rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kada kompanije imaju jake i vješte radnike, time su i oni konkurentniji”, rekla je van Stigt ocijenivši kako će rado dati svoja iskustva iz FNV Bondgenotena.

Novosel: Mali korak za ozdravljenje metalne hrvatske industrije koja je nekad bila brand Hrvatske

“Želja je naša da svi u Hrvatsko konačno shvatimo da bez ulaganja u industriju, bez ulaganja u industrijskog radnika i njegovo obrazovanje, ne možemo govoriti o gospodarskom rastu”, napomenuo je Mladen Novosel, predsjednik SSSH.

“Investiranje u znanje radnika kako bi mogli otvarati nova trgovačka društva na tržištu u industriji – to je jedini put koji Hrvatsku može izvući iz gospodarske krize”, pojasnio je te dodao kako je ovo mali korak za ozdravljenje metalne hrvatske industrije koja je nekad bila brand Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vedran Dragičević, predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske istaknuo kako je potpisivanje Pisma namjere za osnivanje centra za obrazovanje i cjeloživotno učenje novost u Hrvatskoj.

“Ovim projektom radnici će dobivati diplome koje će vrijediti i na tržištu rada”, rekao je Dragičević te dodao kako bi ovaj centar trebao početi raditi koncem 9. mjeseca.

“Pilot projekt koji će krenuti u Zagrebu u rujnu imat će grupu od 20 do 30 ljudi djelom iz brodogradnje, strojnog sektora i elektrosektora”, rekao je te dodao kako će do tada definirati potrebe tržišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version