U organizaciji Grada Zagreba u četvrtak 22. svibnja na Trgu žrtava fašizma održana je proslava Dana antifašističke borbe. Gradonačelnik Tomislav Tomašević (Možemo)kazao je da ‘neće dozvoliti marginalnim političkim opcijama’ da to osporavaju, Zoran Pusić iz Antifašističke lige tražio je vraćanje Trga maršala Tita. Organizatori se ne mogu pohvaliti velikim odazivom, iako Hina posve neutemeljeno javlja kako je Trg žrtava fašizma bio ispunjen gledateljima. Pogledajte je li doista tako bilo.
>Zagreb pod Tomaševićem pokrovitelj obilježavanja Dana antifašističke borbe: Znate li što se taj dan doista dogodilo?
Tomašević o ‘čišćenju’ imena ulica
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević poručio je u četvrtak kako će Zagreb i gradska vlast uvijek biti ponosni na antifašističku borbu, uvijek će to obilježavati i neće dozvoliti “marginalnim” političkim opcijama da to osporavaju.
Govoreći o antifašizmu, naveo je, između ostalog, kako će uskoro završiti procedura na vijećima gradskih četvrti o promjeni naziva ulica koje i dalje nose nazive po ljudima koji su povezani s ustaškim režimom.
”Trenutno se odlučuje o nazivima koje će te ulice imati po drugim osobama i nakon toga će Zagreb biti grad koji nema ni jednu ulicu koja je na bilo koji način nazvana po osobi koja je povezana s ustaškim režimom”, poručio je Tomašević.
>Na Trnjanskim kresovima bilo 10.000 ljudi?! Policija odustala od brojanja nakon blamaže s Istanbulskom?
Pusić traži vraćanje Trga maršala Tita
Zoran Pusić iz Antifašističke lige rekao je kako je borba protiv nacizma i fašizma bila pobjedonosna i presudna za formiranje Republike Hrvatske u današnjim granicama.
>Šokantan video s Trnjanskih kresova: Napad na novinara Z1, Peternela htjeli spriječiti da govori i urlali: Gazi ustaše!
”Međutim, dodao je, ono što bi trebala biti daleka povijest, danas se vraća kao ostrašćeni revizionizam povijesti. Ono što posebno zabrinjava je da veliki broj političara koji značajno odlučuju o sudbini ove zemlje i koji se zaklinju u demokraciju i standarde ljudskih prava, ne vide ili se prave da ne vide kuda trend relativizacije i zloćudnosti ustaštva vodi – legalizaciji govora mržnje i širenja etničke netrpeljivosti”
Također, Pusić je zagrebačku Gradsku skupštinu pozvao da vrati ime Trg maršala Tita jer je on, istaknuo je, najzaslužniji za antifašističku borbu i antifašističke temelje ove države.
>Trnjanski kresovi: Što bi njihov maršal rekao na vegansko/feministički/LGBT čušpajz sa začinom klimatskog ekstremizma?
Ana Paulina Milardović ispred Mreže antifašistkinja Zagreba istaknula je kako je bitno da se upravo u Zagrebu prisjećamo i komemoriramo one koji su hrabro stupali u borbu protiv fašizma, u gradu koji je bio centar ustaške države i na trgu gdje su se nalazile zgrade fašističke policije, zatvori i mučionice. Dodala je kako se ovaj dan obilježava i zbog današnjeg društva.
– Naše suprotstavljanje desnom radikalizmu, nacionalizmu, seksizmu, homofobiji i rasizmu, i drugim šovinističkim ideologijama, dio je suvremene antifašističke borbe, poručila je.
Posjećeni koncert? Prosudite sami
Uz, kako Hina piše, popularni zagrebački bend ANTENAT, na koncertu je nastupio ZborXop, kao i Zagrebački orkestar ZET-a, izvodeći tradicionalne skladbe koje su podsjetile na tekovine Narodnooslobodilačke borbe (NOB) i otpora fašizmu i ustaštvu.
”Usprkos visokoj temperaturi, Trg žrtava fašizma bio je ispunjen gledateljima”, piše Hina.
Bujica je objavila i kratki video s koncerta na kojem se također vidi koliko je Trg žrtava fašizma bio ispunjen gledateljima.