Site icon narod.hr

Pusić: Srbijansko vodstvo trebalo bi se ograditi od Šešeljeve retorike

Srbijanskom vodstvu bilo bi mudro i korisno da se s nekoliko rečenica ogradi od retorike haškog optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja jer je ta retorika potaknula tragedije u regiji, rekla je u petak hrvatska šefica diplomacije Vesna Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić rekao je da je rezolucija kojom je Europski parlament u četvrtak osudio Šešelja i kritizirao izostanak reakcije službenog Beograda “uvredljiva”, a predsjednik Srbije Tomislav Nikolić optužio je Hrvatsku da je instrumentalizirala EP.

“Za srbijansko vodstvo bilo bi mudro i korisno da se s nekoliko rečenica ogradi od te retorike upravo zato što je takva retorika bila između ostalog i podstrekač tragedija na ovom prostoru”, rekla je ministrica vanjskih i europskih poslova prije sudjelovanja na panel raspravi Akademije za politički razvoj.

“Govor mržnje kojim se Šešelj koristi” je razlog zašto je EP reagirao, objasnila je ministrica o izjavi srbijanskog predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Drago mi je da predsjednik Srbije Tomislav Nikolić misli da Hrvatska ima takav utjecaj u EP-u da ga može instrumentalizirati”, rekla je.

Jasno je da hrvatski “sugovornik” Međunarodni sud za ratne zločine u Den Haagu koji je Šešelja iz zdravstvenih razloga pustio na privremenu slobodu, kazala je. “No s obzirom na sve nesreće i tragedije koje je govor mržnje izazvao na ovom području koncem 80-ih i 90-ih mislim da svaki razuman političar iz regije zna da je naša zadaća smirivati tenzije, a ne napuhavati ih”, rekla je.

Ograditi se od takve retorike pridonijelo bi “boljim odnosima u regiji, popravljanju onoga što je ta retorika sada proizvela, naročito u odnosu između društava”, jer društva osjećaju posljedice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski premijer Zoran Milanović otkazao je sudjelovanje na sastanku 16 predsjednika vlada država srednje i istočne Europe s kineskim premijerom Lijom Keqiangom u Beogradu, istaknuvši da bi u takvim okolnostima njegov odlazak tamo bio smiješan.

Ministrica Pusić rekla je da Zagreb ne planira neke nove reakcije već će reagirati na pravim adresama, to je Vijeće sigurnosti UN-a koje će 10. prosinca raspravljati o izvješću o radu Haškog suda.

Ponovila je da je posljedica odluke privremenog puštanja Šešelja na slobodu štetna i da na to treba reagirati, uključujući i Haški tribunal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Haškog suda Theodor Meron rekao je da mediji pridaju preveliku važnost Šešelju i ocijenio je da bi se njime prvenstveno trebala baviti Srbija.

Pusić je sudjelovala na panel raspravi “Europska budućnost Hrvatske – uloga mreže Akademije za politički razvoj (APR)” u povodu obilježavanja desetogodišnjice uspješnog rada APR-a.

Akademija za politički razvoj je program političkog obrazovanja za mlade lidere iz hrvatskih medija, politike, privatnog sektora, javne uprave i civilnog društva, koji se ostvaruje u partnerstvu s Vijećem Europe od 2014., sa svrhom promicanja demokracije, ljudskih prava, vladavine prava i europskih vrijednosti u Hrvatskoj.

“To je vrlo, vrlo visoka razina građanskog obrazovanja”, koja djeluje autonomno, a financira je Vijeće Europe, rekla je ministrica. Objasnila je da taj program okuplja mlade ljude iz raznorodnih područja, iz različitih struktura i različitih političkih stavova, ali im je zajedničko to da su iz iste generacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na panel raspravi u petak navečer uz ministricu Pusić sudjelovali su, između ostalih, osnivač Akademije Branislav Bibić i zastupnik u EP-u Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version