Zračne snimke teritorija Hrvatske iz 1968. godine vraćene su Hrvatskoj, a riječ je o ukupno 47 tisuća snimki, istaknula je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić na konferenciji za novinare koju je organizirala zajedno s ministricom graditeljstva i prostornog uređenja Ankom Mrak Taritaš.
Pusić je rekla da je na inicijativu ministrice Mrak Taritaš, kad je na dnevni red došao program legalizacije bespravno izgrađenih objekata u Hrvatskoj, jedna od tema koja se pojavila jesu zračne snimke neophodne da bi se projekt legalizacije mogao legalizirati.
Snimke su odnesene početkom 90-ih iz Zagreba u Beograd, a prošlog ljeta vraćeno je više od 8 tisuća snimki. “Sada je u drugoj grupi dodatno vraćeno 39 tisuća snimki. To je nešto što pokazuje da je moguće rješavati otvorena pitanja bilateralno, dogovoriti razumno i prihvatljivo rješenje. Drugo, pored mnogih velikih političkih tema, za naše građane često su važne životne svakodnevne teme, uključujući i one koje omogućavaju legalizaciju gospodarskih zgrada bez kojih ne mogu iskoristiti poticaje u poljoprivredi koje osigurava Europska unija”, dodala je Pusić.
Ministrica Mrak Taritaš složila se s njezinom izjavom da je riječ o malom koraku u kontekstu velikih političkih tema, ali velikom koraku za svakoga tko će temeljem toga moći legalizirati svoju imovinu.
“Ono što je još bitnije jest da će snimke biti nama osnova i za puno učinkovitije provođenje niz zakona. Puno je veći kontekst ovih snimki koje su snimljene avionima iz rata, a mi ih moramo georeferencirati tijekom jednog, dva, tri mjeseca”, rekla je Mrak Taritaš .
Najavila je da će do ljeta svi građani moći točno moći vidjeti svoju kuću, zgradu, pomični objekt i točnu situaciju do 1968. godine posjetom internetske stranice Ministarstva i Državne geodetske uprave.
Na pitanje o tome zašto treba čekati do ljeta, odgovorila je da je razlog cjeolokupan proces georeferenciranja kako bi dobili točnu informaciju i da građani mogu doći do snimki na uobičajen način: “Danas, Državna geodetska uprava uz taksu od 70 kuna izdaje potrvdu, tako će se činiti i ubuduće. Kad će biti dostupno, dakle od ljeta, građani će moći vidjeti o čemu je riječ. Međutim, službeni dokument uvijek je službeni dokument. To će biti u formaciji službenog dokumenta”
Procijenila je da se od 880 tisuća zahtjeva o legalizaciji njih 10 posto odnosi na one koji su dvojili jesu li bili legalni s 15. veljače 1968. godine ili ne. “Dakle, procjena je da će deset posto zahtjeva biti odmah riješeno iz razloga što nemaju ni potrebu ući u proces legalizacije. Oko 20 do 30 posto zahtjeva odnosi se na ljude koji su dograđivali, nadograđivali ili radili neke konstrukcije na svoju kuću, a koje se bile legalne s 15. veljače 1968. godine”, rekla je Mrak Taritaš.
Tekst se nastavlja ispod oglasa