Gotovo 22 tisuće promatrača, najviše u posljednjih nekoliko izbornih ciklusa, nadzirat će nedjeljne izbore za predsjednika Republike.
S obzirom da je za izbore određeno 6.350 biračkih mjesta, proizilazi da na svako prosječno ‘zapadaju’ po tri i pol promatrača.
Pet nevladnih udruga imat će 794 promatrača, ostali su promatrači političkih stranaka koje stoje iza četvero kandidata za predsjednika, odnosno predsjednicu države, doznaje se u Državnom izbornom povjerenstvu (DIP).
Iako im u tehničkom pogledu veliki broj promatrača znači više posla, u DIP-u su zadovoljni tako velikim brojem.
Promatrači su dobrodošli, uvjereni smo da će njihova prisutnost demantirati neutemeljene tvrdnje o krađi glasova, kažu u Povjerenstvu koje će u nedjelju, po prvi put, i samo biti ‘objektom’ promatranja.
Što i kako radi DIP, pozorno će pratiti promatrači nevladinih udruga Promatarač, GONG, U ime obitelji i Hrvatskog odgovornog društva, te po jedan ‘Kujundžićev’ i ‘Sinčićev’.
Glavninu promatrača prijavili su stožeri HDZ-ove kandidatkinje Kolinde Grabar Kitarović (oko 9.700) i SDP-ova Ive Josipovića (8.728).
Popis sa 1.875 promatrača dostavio je stožer Milana Kujundžića (Savez za Hrvatsku), a onaj Ivana Vilibora Sinčića (Živi zid) 362 promatrača.
Iako HSS, HNS i OraH podupiru Grabar Kitarović, odnosno Josipovića, pa bi bilo logično da budu u kvoti promatrača njihovih stožera, te su stranke posebno prijavile ‘svoje’ promatrače. HSS ih ima 57, HNS 17, OraH 191, ukupno 265.
Nevladine udruge imat će zajedno 794 promatrača – U ime obitelji 682, udruga Promatrač 53, Studentski katolički centar Palma 39, GONG 15, te Hrvatsko odgovorno društvo pet promatrača.
Predsjedničke izbore u nedjelju će pratiti i četiri strana promatrača, po dva iz Litve i Latvije.
DIP, općinska i gradska izborna povjerenstva, te birački odbori izborna su tijela koja promatrači mogu pratiti.
Dopušteno im je pratiti cjelokupan izborni postupak, glasovanje, rad izbornih tijela, dopušten im je i uvid u sav izborni materijal sve do proglašenja službenih konačnih izbornih rezultata.
Promatrači ne smiju ometati rad izbornih tijela, odgovarati na eventualne upite birača na biračkom mjestu, tonski ili video snimati rad izbornog tijela kojeg nadziru. Ne smiju nositi oznake, promotivni i drugi materijal predsjedničkih kandidata te na bilo koji drugi način utjecati na birače.
Dok su u ‘promatračkom poslu’, dužni su nositi vidljivo istaknutu službenu iskaznicu.
Oko 3,8 milijuna birača u nedjelju će odlučivati tko će sljedećih pet godina biti na čelu države – HDZ-ova kandidatkinja Kolinda Grabar Kitarović, SDP-ov Ivo Josipović, Milan Kujundžić, kandidat Saveza za Hrvatsku ili Ivan Vilibor Sinčić, kandidat Živog zida.
Glasovanje uz ‘plavu potvrdu’
Ministarstvo uprave poručilo je da birači koji nisu upisani u izvadak iz popisa birača, na dan predsjedničkih izbora, 28. prosinca, mogu glasovati s potvrdom za glasovanje.
Birači koji dolaskom na biračko mjesto utvrde da nisu upisani u izvatke iz popisa birača, primjerice osobe koje nemaju važeću osobnu iskaznicu, mogu glasovati, ako u nadležnom uredu državne uprave pribave potvrdu za glasovanje, tzv. plavu potvrdu, preciziralo je Ministarstvo.
Popis nadležnih ureda za izdavanje potvrda Ministarstvo je objavilo na svojim službenim stranicama.
Biračima koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj potvrdu izdaju diplomatsko-konzularna predstavništva u inozemstvu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa