Site icon narod.hr

Ribić: Neki ugovori se očito moraju poštivati više od drugih

U priopćenju koje su potpisali predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog školsta Vilim Ribić i sindikatov makroekonomist Matija Kroflin, osvrnuli su se nedosljednost premijera Milanovića i Vlade RH u tumačenju ugovornih odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ono što je potpisano moramo poštivati. Nema raskidanja ugovora.“ Izjavio je to premijer Milanović  povodom narudžbi skupocjenih automobila. Izjava bi imala smisla da Vlada prije i poslije afere s automobilima nije kršila ugovore. Upravo problem s tečajem franka kod kojeg se Vlada umiješala u ugovorne odnose pokazuje da dio javnosti  podrazumijeva da se određeni ugovori, ili možda bolje reći interesi, očito moraju poštivati više nego neki drugi. Primjerice, bivši ministri Martina Dalić i  Borislav Škegro vrlo su promptno osudili intervenciju Vlade u ugovorne odnose banke i  dužnika u francima. Potez Vlade okarakteriziran  je kao „jedna od najgorih šteta u novijoj hrvatskoj povijesti“. Slično su govorili i neki poduzetnici te neki medijski komentatori. Hrvatska udruga banaka (HUB) s druge je strane priopćila kako će 400 milijuna kuna, koliko bi intervencija Vlade mogla koštati banke, platiti upravo porezni obveznici.

Što se tiče zaštite ugovornih odnosa, svi koji su zaposleni u javnom sektoru ili svi oni koji znaju kako država funkcionira u poštivanju preuzetih obveza, vjerojatno se pitaju gdje su bili ti isti i zašto se nisu zalagali za poštivanje njihovih ugovornih prava. Dva Zakona o uskrati prava na ocjeni su ustavnosti, a ako Ustavni sud presudi u korist radnika efekt za državni proračun mogao bi biti višestruko veći od 400 milijuna kuna. Ni o tome nitko od sada glasnih stručnjaka nije progovorio. Dapače, moglo bi se reći da je poštivanje ugovornih prava u javnom sektoru, većina mainstream komentatora, analitičara i stručnjaka smatrala štetnom i nisu se tada zalagali za poštivanje ugovora, već za njihovu što veću degradaciju, bez obzira na mogući učinak po državni proračun i po načela vladavine prava.

S jedne strane pravnim nasiljem Vlada je negativno djelovala na dohodak tisuća građana i to nije naišlo na osudu, a s druge strane Vlada sada pravnim nasiljem štiti određeni dio građana i to se smatra najgorom štetom u novijoj hrvatskoj povijesti. Ispada da je prema dijelu komentatora i stručnjaka ista stvar za financijski kapital nedopustiva, a za tisuće građana poželjna, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version