Site icon narod.hr

Sedam tisuća djece treba asistenta, a dali su nam ih 1200

Foto: fah

Pred zgradom Vlade održan je prosvjed roditelja djece s poteškoćama u razvoju u organizaciji vinkovačke udruge Bubamare kojim su zatražili donošenje Pravilnika kojim bi se uredilo pitanje asistenata u nastavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomoć je potrebna, prema procjenama, 7000 djece, a iz proračuna je osiguran novac za 1200 asistenata. Predsjednik udruge Tomislav Velić istaknuo je da je ovo pitanje sasvim neuređeno, ne zna se ni točan broj djece koja trebaju asistenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To nije problem znati, zašto nekakva komisija ne odredi i donese pravilnik tko može dobiti asistenta i koje dijete, zašto se ne vještači preostali postotak sposobnosti i ne kaže se: ‘Da to dijete treba asistenta’ i dodijeli se baš kao što se dodjeljuje ortopedsko pomagalo”, rekao je Velić. Od novog ministra obrazovanja Vedrana Mornara očekuju da ovo pitanje riješi, a sve bi bilo bolje da se razgovaralo s roditeljima i udrugama..

Mornar: iz proračuna izdvajamo premalo za djecu s posebnim potrebama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Hrvatskoj je mnogo djece s posebnim potrebama i kao društvo premalo se brinemo o njima, a kroz proračun za njih izdvajamo premalo novca”, rekao je danas u Varaždinu ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar prigodom otvorenja Centra za odgoj i obrazovanje “Tomislav Špoljar” za osobe s posebnim potrebama.

To je vidljivo i kroz trenutačni problem s financiranjem asistenata u nastavi, istaknuo je ministar, dodajući da su pozitivni pomaci svejedno vidljivi. Baš je na tom projektu ove godine učinjen velik pomak jer je osigurano 50 posto više novca nego prošle godine, rekao je, dodajući da smo na dobrom putu.

U vezi s Centrom “Tomislav Špoljar”, koji je u neposrednoj blizini Sveučilišta Sjever i novoizgrađenoga POS-ova naselja s 400-tinjak stanova, ministar je istaknuo kako je riječ o lijepom objektu te da ga veseli što je ministarstvo uspjelo pronaći novac za njegovu izgradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi objekt, zajedno s troškovima opremanja, vrijedan je gotovo 26,3 milijuna kuna. Od toga je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta financiralo više od 80 posto, to jest 21,7 milijuna kuna, bivše Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi osiguralo je 1,5 milijuna, a grad Varaždin sudjelovao je u projektu s tri milijuna kuna. Opremanje objekta stajalo je oko 1,8 milijuna kuna. Većinu radova izvela je varaždinska tvrtka “Zagorje-Tehnobeton”. Škola je na zemljištu površine 6500 metara četvornih, a sama zgrada ima oko 4500 metara četvornih.

Ravnatelj tog centra Marin Vučić rekao je nakon otvorenja da su standardi u novom objektu nemjerljivi s prijašnjim, dodajući da je struka “jednako dobra na bilo kojoj lokaciji”.

“Treba znati da su ljudi koji rade ovaj posao iznimno profesionalni i da smo po tome daleko ispred Europe na koju se stalno pozivamo”, istaknuo je Vučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova zgrada omogućuje pohađanje nastave za dvjestotinjak polaznika u jednoj smjeni, čime je u Varaždinu, po riječima ravnatelja Vučića, završen projekt jednosmjenske nastave.

Prilikom otvorenja škole održana je posebna priredba u kojoj su u ime ravnatelja, gradonačelnika, župana i ministra govorili polaznici tog centra. Vučić je rekao da je posebna priredba osmišljena u dogovoru s uzvanicima, koji su pomagali u pisanju govora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version