Mozaik poslovnih veza izglednog novog ministra graditeljstva Ivana Paladine ukazuje na usku povezanost ovog menadžera s ruskim kapitalom. U kontekstu ruske invazije na Ukrajinu, ta bi činjenica mogla biti ozbiljan politički teret čovjeka koji će doći na čelo ovog važnog ministarstva. Na to ukazuje i saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica koji za Narod.hr upozorava kako poslovni pedigre čini izglednog novog ministra ranjivijim. Uz to se povlači i pitanje sukoba interesa.
‘Nije tajna da ruski kapital ima ozbiljne poluge u Hrvatskoj, to je svima poznato, međutim u ovim okolnostima ruske invazije Ukrajine i izolacije Rusije od zapadnog svijeta, izbor čovjeka s takvim vezama nije plus, pogotovo ne politički’, smatra Bartulica.
Povezanost s Rusima Paladinu čini ranjivim
Ističe da je Paladini povezanost s ruskim kapitalom ‘slaba točka i da ga to čini ranjivijim’. Naglašava da je ‘Plenkovićev kadrovski bazen plitak i prepun morskih pasa’.
>Tko je Ivan Paladina – mogući nasljednik Horvata na mjestu ministra graditeljstva?
Na pitanje bi li se ranjivost izglednog ministra graditeljstva mogla očitovati i oko Kupara, nekoć turističkog Eldorada za komunističku elitu, koji desetljećima propada i u čiju je revitalizaciju poslovno bio umješan i Paladina, kojem će Kupari sigurno kao ministru doći na sol, Bartulica odgovara:
‘To treba vidjeti. Imamo razne oblike sukoba interesa i ako tvrtka ili pojedinac može profitirati od političkih odluka to unaprijed treba spriječiti’.
Je li Paladina uspješan menadžer?
‘Ja ne znam zašto je taj projekt stao. Paladina se prikazuje kao uspješnog menadžera, a vidimo da se taj projekt nije maknuo s mrtve točke od 2015. Činjenica jest da tamo nije nastao novi hotelski kompleks’, dodaje.
S obzirom na to da je primarna funkcija novog ministra graditeljstva zahuktavanje obnove potresom pogođenih područja, Bartulica smatra da niti Paladina niti netko treći neće po tom pitanju imati mnogo uspjeha.
‘Ni Paladina niti neka druga osoba po mom mišljenju neće moći ubrzati obnovu potresom pogođenih krajeva jer je duboko promašena sama koncepcija obnove. Dakle, imamo tri različita tijela koja se bave time i prebacuje se cijelo vrijeme odgovornost s jednog na drugo. Treba promijeniti sam zakon i način na koji se to odvija. Imamo disfunkcionalnu javnu upravo i neće niti on niti netko treći to promijeniti’, zaključuje.
Ruske veze mladog menadžera
Podsjetimo, nakon uhićenja Darka Horvata zbog afere s namještanjem poticaja, fotelja čelnog čovjeka ovog velikog ministarstva je ispražnjena. Iako se spekuliralo da će u nju sjesti HNS-a Ivan Čuraj, od toga su vladajući odustali.
Novi prijedlog je 39-godišnji menadžer Ivana Paladina čije imenovanje mora još proći formalnosti i izglasavanje u Hrvatskom saboru.
Ovaj bivši predsjednik uprave IGH i glavni savjetnik Hrvatske poštanske banke u svom je biografiji zabilježio povezanost s nizom tvrtki iz kojih stoje ruski investitori.
Mozaik poslovnih veza Paladine otkriva kako je pozadina većini tvrtki u kojima je radio na rukovodećim funkcijama – ruski kapital.
Mega investicije Sergeja Gljadelkina
Tako je tvrtka Paladine, Delta savjetovanje savjetovala ruskog investitora Sergeja Gljadelkina pri preuzimanju IGH, nakon čega je Paladina postavljen na čelo IGH.
Paladina je bio i predsjednik Nadzornog odbora tvrtke Hidroelektra – niskogradnja, tvrtki koja je podizvođač na mega ulaganju u željezničku infrastrukturue – pruzi Dugo Selo- Križevci. Iza te tvrtke je također Gljadelkin.
Jasno je da je Paladina bio produžena ruka i ključna osoba ovog ruskog investitora u Hrvatskoj.
Osim IGH i pruge, Gljadelkin stoji i iza tvrtke Kupari luxury hotels d.o.o., nekoć tvrtke Avenue ulaganja, koja je 2015. dobila koncesiju nad ovim propalim hotelskim kompleksom na jugu Hrvatske. Tada je direktor tvrtke bio Paladina i to do 2018. godine kada ga na tu funkciju dolazi Gljadelkin.
Revitalizacija Kupara od tada stoji na mrtvoj točki. Prošle je godine pak pedeset posto udjela u tvrtki kupila singapurska tvrtka HPL Groups.
Veza s Poletajevim
Postoji veza Paladine s još jednim, hrvatskoj javnosti, dobro poznatim Rusom. Naime, radio je i u Titan grupi u vlasništvu supruge jednog od vodećih ljudi Sberbanke Maksima Poletajeva.
U istoj tvrtki radila je Ukrajinka Oksana Dvinski, savjetnica samog Poletajeva, a koja se spominjala i 2016. u kontekstu mađarskog proširenja nuklearne elektrane Paks zbog čega je Europska komisija pokrenula spor protiv Mađarske zbog netransparentnosti i pozadinske uloge ruskog kapitala.
Poletajev je pak predsjednik upravnog odbora Fortenova grupe, nastale propašću Agrokora.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa