Hrvatski sabor danas nije izglasao suglasnost za misiju obuke ukrajinskih vojnika koja bi se odvijala i na teritoriju Republike Hrvatske. HDZ nije uspio prikupiti dvotrećinsku većinu (101 glas). Sabor je protiv obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj! Glasalo je ukupno 107 zastupnika, odluku je podržalo 97 njih, a protiv je bilo 10 zastupnika.
Burno je bilo u Saboru uoči glasovanja o obuci ukrajinskih vojnika u RH. U raspravi se govorilo i o Domovinskom ratu i braniteljima, padale su teške optužbe, a iz vladajućeg SDSS-a, Milorad Pupovac i Dragana Jeckov, branili su agresora Vojislava Stanimirovića nakon što ga je prozvao DP-ov Stipo Mlinarić.
Posebno teško bilo je slušati optužbe po pitanju branitelja i Domovinskog rata koje su došle od članova vladajućeg HDZ-a, a koji su bili usmjereni prema zastupnicima Domovinskog pokreta. Tako je HDZ-ov Josip Đakić rekao da su se njegovi “kolege, prijatelji i suborci iz Domovinskog rata” koji “sumnjaju u istinitost pomoći Ukrajini”, “umjesto heroja pretvorili u zečeve” te da je to za njega “zastrašujuće”, a HDZ-ova Grozdana Perić rekla je Penavi:
“Kolega Penava ovdje proziva branitelje. Pitam ga koliko je on dana u borbenom sektoru imao, a moj učenik Ante Baljak je bio njegovih godina kada je stradao na Velebitu braneći Hrvatsku.”
“Kolegice, molim Vas, pozovite se na taj argument i citirajte mi kada sam prozvao hrvatske branitelje. Ponovno, u nedostatku argumenata, radi digniteta ove institucije nemojte se služiti neistinama. Također, ja sam, nemojte se ljutiti, ja sam gradonačelnik grada Vukovara, iza mene stoji vojska koja ima što reći o Domovinskom ratu – stoga, Vaši argumenti su vrlo, vrlo tanki i vrlo plitki.” – odgovorio joj je Penava nakon čega mu je Jandroković oduzeo riječ.
Raspudić: “Premijer siluje Ustav”
Većina saborskih klubova je prije glasanja zatražila stanku od 10 minuta.
Suverenisti su tražili stanku od deset minuta. “Hrvatska nije Njemačka ni Poljska, ne trebamo se petljati tamo gdje nam nije mjesto. Pao je dron… Mi nismo sebe u stanju braniti, a kamoli nekoga obučavati”, rekao je Marijan Pavliček.
Pozvao je oporbu da ne budu “Plenkovićevi žetončići”.
Dalija Orešković traži stanku u ime kluba. “Ovo nije način donošenja odluke ovakve težine i posljedica. Od prvog dana pozivamo na zaštitu integriteta zastupnika i države. Još nije kasno da vlada pokuša razgovarati s predsjednikom i ispoštovati njegove ovlasti. Ako on to odbije, tada ćemo opet odlučivati, ali na način koji dolikuje državi Europske unije”, rekla je Orešković.
HSS i RF će glasati protiv, rekao je Željko Lenart i dodao da je većina građana protiv ove odluke.
Stanku je zatražio i Nino Raspudić u ime Mosta. “Naši ministri su se u Bruxellesu junačili neovlašteno. Onda se Plenković našao u situaciji da mora silovati Ustav Republike Hrvatske. Članak 7. je kristalno jasan. Stavak 9. uopće ne spominje Sabor ni u kakvom kontekstu. Ovo je kršenje Ustava. Ovo nije smjelo doći u Sabor”, istaknuo je Raspudić
Stanku je zatražio i HSLS-ov Dario Hrebak.
Prilikom obrazlaganja zahtjeva za stankom pale su teške riječi, a najviše su se sukobili Hrvoje Zekanović i Marijan Pavliček.
Jandroković držao lekciju Penavi
“Zakačili” su se i Mostov Miro Bulj i HDZ-ov Ante Bačić.
U ime Kluba HDZ-a stanku je zatražio i Branko Bačić.
“Dok mi ovdje raspravljamo, oči Ukrajinaca su uperene u ovaj Sabor”, rekao je.
Ivan Penava predlaže da se Ukrajini pošalje humanitarna pomoć. “Moramo biti svjesni da nas gledaju ljudi u kontejnerima, oni koji su otišli iz države, oni koji su na minimalcu”, rekao je.
Obuka vojnika bi izložila Hrvatsku ruskoj vojsci, rekao je.
“Ovako su govorili oni koji su nas odgovarali od obrane naše države. Ne mogu vjerovati da to govorite vi iz Vukovara“, odgovorio mu je Gordan Jandroković. “Ja ću sebi dati za ovo opomenu, ali moramo sam to reći.”
Glasanje
Na izvanrednoj sjednici Hrvatskoga sabora zastupnici su glasali o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj u sklopu misije EUMAM.
Za izglasavanje odluke o toj misiji, koja među ostalim, uključuje i dolazak do stotinjak ukrajinskih vojnika na obuku u Hrvatsku u rotacijama tijekom dvije godine, potrebna je dvotrećinska većina, odnosno, 101 glas saborskih zastupnika.
Tekst se nastavlja ispod oglasa