Ivana Pavić-Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a govorila je za N1 o novom sloganu za testiranje učenika “Poškakljaj nos jednom tjedno, u školi s prijateljima uči vrijedno!”. Prema njenim riječima, slogan bi trebao opustiti zabrinute roditelje i unijeti radost iščekivanja rezultata testa na COVID-19 u obitelj!
“Imamo i slogan: ‘Najlakši test ikad!’ Škole mogu odabrati koji im slogan više paše, s obzirom na mentalitet, način razmišljanja i slično.” – istaknula je Pavić-Šimetin.
>Održani mirni prosvjedi protiv testiranja djece u školama u nekoliko hrvatskih gradova
>Prosvjed pred HZJZ-om: Nemate pravo ulaziti u medicinski karton naše djece
Roditelji su posljednjih tjedana nebrojeno ukazivali na nehumano učestalo izlaganje djece testiranju protiv COVID-a. Održano je i nekoliko prosvjeda, među važnijima, onaj ispred Hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo. “S obzirom na to da je i Hrvatska krenula putem odluka Velike Britanije, koje se svakodnevno pokazuju nedovoljno utemeljene, štetne i s javnozdravstvenog aspekta neučinkovite, smatramo da bi samotestiranje djece moglo za njih, s aspekta psihičkog fizičkog i mentalnog zdravlja, ostaviti nesagledive posljedice.” – napomenuli su u jednom od upozorenja Ministarstvu obrazovanja i HZJZ-u.
Troškovi testiranja učenika
Ministarstvo znanosti i obrazovanja odgovorilo je i na nekoliko naših upita vezano za testiranje učenika.
Testiranje u svim školama istovremeno
Zanimalo nas je hoće li testiranje početi u svim školama istovremeno, što su iz Ministarstva potvrdili: “Mjera ukidanja samoizolacija počet će za sve učenike istovremeno nakon što se donese ranije spomenuta izmjena Uputa.”
Ukupni troškovi
Na pitanje Narod.hr, koliki su ukupni troškovi ovakvog testiranja, Ministarstvo znanosti i obrazovanja je odgovorilo: “Troškovi mjere ukidanja samizolacija procjenjeni su na nešto više od 20 milijuna kuna.”
Zakonske osnove za testiranje?
Koje su zakonske osnove za testiranje djece, zanimalo nas je, te je Ministarstvo objasnilo: “Osnova za ukidanje samoizolacija za sve učenike je izmjena ranije navedene Upute.”
Tri faze
Prema planu Ministarstva znanosti i obrazovanja, testovi bi se distribuirali svim školama u Hrvatskoj, nakon čega bi se podijelili roditeljima. Učenici od prvog osnovne do završnih razreda srednje škole kod kuće bi se testirali jednom tjedno, ponedjeljkom prije škole.
Ponedjeljkom će roditelji dragovoljno testirati djecu, a ako se u razredu pojavi neki pozitivan slučaj ponovo se provodi testiranje i učenici koji su negativni nastavljaju ići u školu.
Testiranje će se provoditi mjesec dana, a ako bude sve kako smo zamislili, prijeći će se na testiranje samo u razredima u kojima se pojavi pozitivan učenik, rekao je Fuchs.
Treći korak je ukidanje samotestiranja, objasnio je ministar Radovan Fuchs.
Cilj je da škole ostanu otvorene
Cilj testiranja je ukidanje samoizolacija za sve učenike koji nisu pozitivni. Cilj je Nacionalnog stožera civilne zaštite, da zdrava djeca čim manje izostaju s nastave.
Iz Stožera tvrde kako time žele postići da škole ostanu otvorene, da učenici u najvećoj mjeri budu na nastavi u razredu, odnosno da se smanji broj samoizolacija. I u Vladi vjeruju kako je riječ o dobrom planu.
Premijer Andrej Plenković zadovoljan je ovim planom, te je izjavio “Što smo sigurniji, to bolje.”
Prosvjedi protiv testiranja djece
Međutim, protekle subote navečer na glavnim trgovima u nekoliko hrvatskih gradova prosvjedovalo se protiv testiranja djece. Na okupljanje je pozvala Inicijativa “Slobodni zajedno”. Pedesetak građana okupilo se u subotu na prosvjedu na trgu Kralja Tomislava u Zagrebu.
> Održani mirni prosvjedi protiv testiranja djece u školama u nekoliko hrvatskih gradova
Nina Kalember, prosvjednica, kazala je kako prosvjeduju protiv prisilnog testiranja i cijepljenja djece i mladih, jer ne žele da se zdrava djeca cijepe i da ih se maltretira gurajući im štapiće u nos, prenosi Nova TV.
Mnogi od njih redovito su sudjelovali u prosvjedima na Markovu trgu. Između ostalog, posebno su nezadovoljni najavljenim testiranjem učenika.
Andrija Klarić, prosvjednik, izjavio je kako “maltretiraju djecu, troše velika sredstva, dok istovremeno u školama nema sapuna, nema toplog obroka”.
Skupljali su i potpise za inicijativu kojom žele spriječiti da se mjere uvedu među najmlađima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa