Hrvatska je u svojim zakonima uvela tržišnu ekonomiju u taj dio energetike, ali je uvedeno jednogodišnje regulacijsko razdoblje i to je 1. travnja. Ništa se ne kasni, do 1. travnja još ima vremena. Jasno da mi mjesecima analiziramo situaciju i idemo u smjeru da će se s obzirom na naše obveze i kao članice EU i kao države ići prema najsiromašnijim građanima da HEP iz svog potencijala amortizira određeni dio udara, rekao je Ivo Milatić, državni tajnik za energetiku, prenosi hrt.
Vaučere za struju u iznosu od 200 kuna dobiva 63 000 građana
– Na račun ove regulacije koju mi imamo građani Hrvatske nisu doživjeli poskupljenje plina u prošloj godini. Rumunjska je poskupila 233%, Njemačka 85%, Nizozemska 70%, Grčka 81%, a Mađarska i Hrvatska jedine nisu poskupile plin. Govoriti da smo nespremni i da ne znamo što radimo, apsolutno ne stoji, mi spremno čekamo 1.4. i idemo u pravcu poreznog rasterećenja, rekao je.
Vaučere za struju u iznosu od 200 kuna dobiva 63 000 građana. Hoće li se širiti vaučeri, Milatić odgovara da hoće i za ostale energente kao i da će rasti iznos.
– Za to postoje dvije vrste prihoda, jedan je iz proračuna iz naknade koja se skuplja kroz račune, a drugi je emisija ETS jedinica, odnosno prihodi iz tih dražbi, rekao je.
Međutim, ono što je problem je što neki od opskrbljivača nisu na vrijeme dogovorili cijene za poduzetnike, pri čemu je naveo da to nije učinila Gradska plinara Zagreb. Odgovornost nije samo na Vladi, nego i na gradu Zagrebu, a ima još nekoliko gradova koji imaju iste probleme, kaže.
Udar u zagrebačke poduzetnike
Što se događa na burzi i koje su cijene struje, Zoran Miliša, energetski stručnjak kaže da su cijene struje preko 200 eura po megavat satu, što je četiri puta skuplje nego što građani plaćaju. Ako govorimo o cijeni plina, on je 90 eura, a građani plaćaju oo 25. Miliša ističe da se gubici stvaraju kod dijela energije koji uvozimo, a to je oko 25%. U novcima je to u odnosu na sadašnje cijene 800 milijuna eura godišnje i to je ozbiljan iznos novca.
Samoodrživost električne energije je ‘must be’
Navodi da je samoodrživost što se tiče električne energije nešto što je nama “must be”. Svaki čovjek koji je u mogućnosti izgraditi solarnu elektranu na svojoj kući, to bi trebao i učiniti, rekao je.
U Hrvatskoj oko 19,1% građana ne mogu si priuštiti grijanje tijekom zime
Ljudi koji su energetski siromašni i do sada su dobivali vaučere, međutim sada je jasno da s ovom najavom poskupljenja treba proširiti i sam obuhvat i treba dignuti i iznose, treba vidjeti je li to 300, 350 ili 400, rekao je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
– Mi imamo neke podatke da je u Hrvatskoj oko 19,1% građana koji si ne mogu priuštiti grijanje tijekom zime. Ne možemo samo gledati unatrag, moramo gledati što će se događati dalje. Na kraju prošle sezone grijanja plin je poskupio i plaćamo ga već u ovoj sezoni 10,3% više. Mi kad gledamo strukturu troškova u kućanstvima onda to gledamo na razini mjeseca. U EU udio troška hrane je oko 13%. To je podatak Eurostata. U Hrvatskoj je udio troška hrane 27,2% i raste i dalje.
Često govorimo o prosječnoj plaći, međutim medijalna plaća je 6149 kuna i ono što se zapravo događa je da će ovaj udar biti ne samo energetski, nego i za kupnju hrane, rekao je Sever.
Sever je rekao da će mnogi dizati cijene sada kada neće biti primijećeni, a ne kada bude dvojno prikazivanje cijena. Sve mora biti na stolu, jer uvijek sve plate građani, rekao je Sever.
Tekst se nastavlja ispod oglasa