Site icon narod.hr

Sindikat kreće u postupak mirenja s Vladom: Traže poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu

Foto: Thinkstock

Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske najavio je u četvrtak da kreće u postupak mirenja s Ministarstvom pravosuđa i Vladom, tražeći poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nezadovoljstvo u pravosuđu došlo je do točke nakon koje nema povratka. Ili će se promijeniti mirnim putem, spontanim buntom zaposlenika ili organiziranim industrijskim akcijama”, poručili su sindikalci u priopćenju.

Sindikalni povjerenici, koji predstavljaju službenike i namještenike zaposlene u pravosudnim tijelima, na sastanku s predsjednikom sindikata Borisom Plešom zatražili su pokretanje postupka mirenja s Ministarstvom pravosuđa, odnosno Vladom, a razlog je težak materijalni položaj zaposlenih u pravosuđu uzrokovan “dugogodišnjom nezainteresiranošću nadležnih struktura za položaj pravosudnih službenika”.

(VIDEO) Prosvjed sudskih službenika u Splitu: Zahtijevaju veće plaće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustvrdili su da im plaće ne osiguravaju dostojanstven život. Za najslabije plaćena radna mjesta one iznose 3000 kuna, i to temeljem Zakona o minimalnoj plaći, 3500 kuna za sudske i državnoodvjetničke zapisničare, 3700 kuna za administrativne referente – upisničare i 3800 kuna za administrativne referente – sudske i državnoodvjetničke zapisničare.

Iz sindikata ocjenjuju kako bi se povećanje od 12 posto, koliko je porasla plaća temeljem Zakona o minimalnoj plaći, trebalo primijeniti na sve zaposlene u pravosudnim tijelima, a ne samo na koeficijente radnih mjesta koja su prva do namješteničkih.

Neprihvatljivo parcijalno uređenje sustava plaća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predložene korekcije koje predviđaju povećanje koeficijenata najslabije plaćenih specifičnih radnih mjesta, dodatke na uvjete rada službenicima tzv. uskočkih sudova, sindikat je ocijenio kvalitativnim napretkom spram rješenja iz Zakona o plaćama državnih službenika i namještenika koji je u izradi.

“Osnovna je premisa toga zakona, koju je više puta spominjao ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić, da plaće državnih službenika neće pasti, ali ni rasti”, kažu sindikalci.

Ocijenili su da je za zaposlene u pravosuđu neprihvatljivo parcijalno uređenje sustava plaća, kojim bi se u pitanje dovela hijerarhija plaća u pravosudnim tijelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neprihvatljivo je urediti dodatke za posebne uvjete rada samo jednoj kategoriji zaposlenika, budući da sigurnosne provjere prolaze i drugi sudski službenici. Razlika između uvjeta rada službenika koji rade na ‘uskočkim’ i ostalim kaznenim predmetima nalazi se jedino u kvalifikaciji radi li se o zločinačkom udruživanju ili ‘običnim’ zločincima”, upozorili su.

Članovi sindikata stoga su zatražili pokretanje postupka mirenja s Ministarstvom pravosuđa radi stvaranja preduvjeta za održavanje industrijskih akcija ako se ne postigne dogovor o poboljšanju njihovih uvjeta rada.

Također traže stvaranje preduvjeta za razvoj pravosuđa kroz uređenje sustava plaća koji će osigurati obnavljanje ljudskih potencijala i interes građana za rad u pravosudnim tijelima, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version