Ministar zdravlja Siniša Varga gostovao je u emisiji Hrvatskoga radija ‘Izaberi zdravlje’ zajedno s v.d. ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje Tatjanom Prendža-Trupec te je govorio o promjenama u zdravstvu.
Na pitanje je li ministar zdravlja Siniša Varga u sukobu interesa odgovorio je: “Mišljenje Povjerenstva zatražio sam sam. Tražio sam očitovanje i postupit ću po njihovom sudu. Nema tu interesa, ne bi trebalo biti sukoba, radi se o promicanju“, prenosi HRT.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, danas bi uz ostalo, trebalo dati mišljenje o tome smije li ministar Varga primati naknadu za obavljanje edukativne djelatnosti.
Najvrijednije u Imunološkom zavodu je znanje
Što se tiče sudbine Imunološkog zavoda, i ministar Varga i v.d. ravnateljica Prendža-Trupec uvjereni su da se Zavod svakako treba održati kako bi se zaštitili javni interes i interese hrvatskih pacijenata. Naglasili su kako se radi o krvi i krvnim derivatima koji su jako osjetljivi na podneblje, zato i žele održati Imunološki zavod, čekaju odgovor od HALMET-a, podupiru Imunološki zavod koji ima 170 visoko specijaliziranih radnika te bi bilo šteta da se to rasparcijalizira.
Radi se o tvrtci koja dobro kotira na Zagrebačkoj burzi, naglasio je ministar Varga te napomenuo kako Ministarstvo poduzima korake da se iznađe način na koji se može nastaviti proizvodnja u sadašnjim uvijetima.
“Najvrijednije u Imunološkom zavodu je znanje i to moramo zaštititi“, izjavila je Prendža-Trupec.
Na pitanje slušateljice kada će biti ukinut doprinos za zdravstvo umirovljenicima koji imaju mirovine iznad 5000 kuna, ministar je odgovorio da je to u planu Ministarstva, prenosi HRT.
Smanjene liste čekanja
“Od 1.7. je osigurana grupa koja ‘češlja’ liste čekanja u samim bolnicama. Krenulo se s prioritetima – najprije su bila dijeca, koja predugo čekaju specijalističke preglede, uočene su nepravilnosti u organizaciji. Nakon intervencije onkološki bolesnici ne čekaju više od mjesec dana. Krenuli smo od 680 000 postupaka koji se čekaju, kada smo očistili neke nepravilnosti došli smo do 550 000, sada smo na 200 000 postupaka koji uključuju prvi pregled ili dijagnostiku“, izjavila je Tatjana Prendža-Trupec.
Naglasila je kako djeca do 18 godina ne bi smjela čekati dulje od 3 mjeseca za pregled. “Radiološku dijagnostiku također pokušavamo urediti i doći do brzih rezultata. Pokušavamo smanjiti bespotrebno slanje na radiološki pregled koje je štetno i za same pacijente i za liste čekanja”, izjavila je Prendža-Trupec.
Dobre prakse u bolnicama
Mnistar Varga je pohvalio dobre prakse u nekim bolnicama, te istaknuo onu u Varaždinu gdje su uveli lokalne mjere te skratili liste čekanja u prihvatljivim granicama. Također je spomenuo i grupnu praksu u Karlovcu. “Na primarnoj razini njihovi pacijenti imaju izvrsnu zdravstvenu skrb, a bolnica je rasterečena“, istaknuo je.
Nagrađivanje i kažnjavanje liječnika
Ministar smatra da se svakako treba uvesti nagrađivanje i kažnjavanje liječnika koje je kod nas pitanje nasljeđa i financijske situacije. “Uravnilovka uništava naš sustav zdravstva. Današnji Kolektivni ugovor ne predviđa razlikoavnje liječnika po uspješnosti i to nastojimo ispraviti“, najavio je.
A u sljedećoj će godini HZZO plaćati bolnice po izvršenju, najavila je V.d. ravnateljica HZZO-a Prendža-Trupec. “Kako će ministarstvo ispregovarati tu mogućnost, tako ćemo se i mi prilagoditi. Ljudi koji rade visokoprofesionalan posao se trebaju razlikovati i biti plaćeni po kvaliteti“, smatra Prendža-Trupec.
“Po svijeti ne postoje uravnilovke, ne vidimo zašto te navike ne uvedemo i u Hrvatsku. Trebat će tranzicijski period da bi se uveo sustav bonusa i trebat će oko 4 godine da se prilagodimo”, kazao je ministar Varga.
Reviziran Masterplan
Prvog listopada Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje bi trebao izaći iz državne riznice. U zavodu su uvjereni da će se bolje, transparentnije i pametnije upravljati novcima, brže će se izvršavati usluge i smanjit će se liste čekanja.
Ista su očekivanja HZZO-a i od Masterplana. On će pacijentima podići sigurnost, ostvarit će suradnja između bolnice, bit će bolja i brža obrada pacijenata i prebacivanje u dnevne bolnice, smatra Prendža-Trupec.
“Masterplan smo izvukli iz saborske procedure, napravili reviziju teksta, stavili ga konkretnije u zbilji u kojoj smo trenutno u Hrvatskoj. Tekstualni dio smo napravili kao stratešku odrednicu, tablični dio je ostavljen na Ministarstvo zdravlja kako bi se mogao mijenjati”, objasnio je ministar Varga.
Na pitanju što je s postupcima nabave medicinske opreme i uređaja koji se financiraju sredstvima iz državnog proračuna a koje je ministar poništio, Varga je odgovorio kako je poništio 9 javnih nabava. “Uvidom u sastave komisija i tehnićke podloge nisam bio siguran da je sve napravljeno na neophodnoj razini, promjenjen je sastav komisija i tehničkih specifikacija i nabave idu dalje”, objasnio je ministar te naglasio kako želi sve dignuti na razinu transparentnosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa