Saborski HNS poručio je u srijedu kako je prosvjed pred Vijećem za elektroničke medije (VEM), organiziran zbog odluke da se na tri dana ugasi Z1 televizija “otvoreni pokušaj ugrožavanja postulata pravne države” te kako zabrinjava da mu je legitimitet dao potpredsjednik Sabora Ivan Tepeš (HSP-AS).
Nije sporno da zastupnici sudjeluju na skupovima, ali skup čiji je cilj neposredni pritisak na odlučivanje neovisnog regulatoara, nije dopostiv posebno zastupnicma, poručio je Goran Beus Richembergh nakon stanke u Hrvatskom saboru.
Klub HNS-a najoštrije prosvjeduje protiv takve prakse i poziva zastupnike da u tome ne sudjeluju jer je njihova zadaća čuvati dignietet Sabora. Vijeće za elektroničke medije je, podsjeća HNS-ov zastupnik, regulatorno tijelo neovisno od politike koje je, poštujući zakon, na tri dana “suspendiralo” Z1 zbog obveze prijave DORH-u “govora mržnje i širenja panike i nespokoja među građanima”.
“Navodni spontani prosvjed”, kaže Beus, oganizirala je zagrebačka HVIDR-a, a instrumentalitziranu, većinom braniteljsku populaciju, ali i ostale, navelo se da “vrše neviđeni pritisak na neovisnu državnu institicuju”.
“Osim instrumentalizacije to je bio pokušaj da se prijetnjom isposluje abolicija govora mržnje i da se abolira neviđeni pritisak na jednu vjersku zajednicu i njene čelne ljude i da se dozvoli osobno vrijeđanje čelnice VEM-a Mirjane Rakić, legendarne hrvatske novinarke”, tvrdi Beus-Richembergh.
I Radimir Čačić (Klub SDSSa i Reformista) poručuje da nije prihvatljivo da se odluka Vijeća koristi za stvaranje “atmosfere straha i dijeljenja”.
Nitko ne voli strah, a svi se moramo loše osjećati kad je točka prijetnji osoba s tako neupitnim profesionalnim dignitetom kakva je Mirjana Rakić, kazao je reformist Čačić.
“Nije dobro ta tako postupamo, smirimo loptu, okupimo ono malo pameti i sposobnosti, ne idimo u ideološke podjele, ne izazivajmo strah”, poručio je.
Oporba traži Crnojinu smjenu
Oporbeni klubovi u Hrvatskom saboru zatražili su u srijedu smjenu ministra branitelja Mije Crnoje, nakon medijskih napisa koji ga terete da je lažno prijavio prebivalište u Samoboru, umjesto u Zagrebu gdje stvarno stanuje te da je više puta prijavljivan za fizičko nasilje.
Franko Vidović (SDP) najavio je da će Klub SDP-a od Sabora zatražiti uskratu povjerenja ministru koji je na toj dužnosti tek pet dana.
Naglasio je kako Crnoji ne spore sudjelovanje u Domovinskom ratu, na čemu su mu, kaže, zahvalni. SDP-u su sporni događaji nakon 1999., kada se Crnoja, po vlastitom priznanju, fizički sukobio s dvojicom vozača autobusa, rekao je Vidović, navodeći da se Crnoja 1999. na autobusnom kolodvoru sukobio s dvojicom vozača.
“U vezi s tim je slučaj uhićenja, odnosno raspisane potrage do koje je došlo, opet po riječima ministra Crnoje, zbog nemogućnosti uručivanja sudskog poziva. Već tu se, kao što vidimo, pojavio slučaj s prijavljivanjem prebivališta”, tumači Vidović.
Crnoji zamjera i slučaj navodnog “maltretiranja udovice koja je k tome invalid, samohrana majka djeteta s teškoćama u razvoju”. “Taj slučaj je još na sudu, a treći je slučaj dodjele zemljišta u Samoboru temeljem Zakona o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, s čim je povezana utaja prireza koji za Samobor, gdje ministar evidentno ne stanuje, iznosi nula posto, a za Zagreb gdje stanuje iznosi 18 posto”, kazao je Vidović.
Upitao je je li namjenski kredit za izgradnju obiteljske kuće za koju mu je zemljište dodijelio Grad Samobor na temelju Zakona o pravima hrvatskih branitelja Crnoja utrošen namjenski ili nije uopće utrošen. “Zašto Crnoja kreditom od 56 tisuća eura dobivenih također na temelju Zakona o pravima hrvatskih branitelja još davne 2009. i zemljištem dobivenom temeljem Zakona od grada Samobora s rokom od tri godine da ga privede svrsi nije do dan-danas konzumirao to pravo”, upitao je.
Vidović tvrdi i da Crnoja nije precizno odgovorio ni na jedno postavljeno pitanje. “To je slika ove Vlade pet dana poslije. Domovina se brani oružjem kad je to potrebno, u ratu. U miru se brani poštivanjem Ustava i zakona, plaćanjem prireza i poreza, pomaganjem osobama koje imaju teškoće. Ministar je postupio suprotno, a sada se pokušava sakriti iza pravnih začkoljica i dokazati ono što je nedokazivo”, kazao je.
Ministru branitelja zamjera i najave o objavi registra izdajnika nacionalnih interesa s kojim je, kaže, Crnoja izišao u javnost kao najvećim projektom. “O tome su već građani progovorili i pokazali svoje mišljenje kao o jednoj apsurdnoj i opasnoj ideji. Zbog svega navedenog, ministar koji svojim izjavama i projektima izaziva nesigurnost u društvu, koji nije transparentan, koji je opterećen nakon samo jednog dana obnašanja dužnosti s više afera koje nije objasnio, mada je imao priliku, treba otići”, kazao je Vidović.
I Nada Turina Đurić (HNS) uvjerena je da Crnoja mora otići, jer je, smatra, nakon samo četiri dana doveo u pitanje vjerodostojnost Vlade. “Nakon svih informacija iz medija, temeljenih na dokumentima, smatram da je premijer na potezu, da mora tražiti od ministra branitelja da odstupi”, kazala je Turina Đurić, koja isto očekuje i od potpredsjednika Vlade i čelnika HDZ-a i Mosta Tomislava Karamarka i Bože Petrova.
“Na njima je da ispravno postupe i pokušaju barem vratiti malo čistog obraza Vladi, da joj početak već u startu ne bude zamrljan ministrom koji očito nije dostojan to biti u hrvatskoj Vladi”, dodala je.
Laburistica Nansi Tireli kazala je kako se ne smije generalizirati i na temelju ponašanja jednog ministra zaključivati o cijeloj vladi. “Nisu svi članovi Vlade Crnoja i nije dobro reći da Vlada u cjelini ne valja jer time rušimo ono što je dobro. Govorimo o osobi koja ima svoje ime i prezime, svako polemiziranje dovodi do podjela”, rekla je Tireli.
Uvjerena je da su povrijeđeni i hrvatski branitelji “u saznanju da je njihov ministar radio suprotno zakonu, iskorištavao povlastice, dobivao novac, a nije namjenski trošio”.
HDZ-ov zastupnik Josip Đakić oporbu je prozvao da serviraju indicije ignorirajući činjenicu da je ministar pokazao ankes ugovora po kojemu je morao biti prijavljen u Samoboru da bi mogao početi gradnju obiteljske kuće na zemljištu koje mu je dodijeljeno. “U nizu stvari koje su nabrojane danas nitko ne spominje dokumente koji su prikazani jučer, to me zapanjuje – da je hajka svih medijia i političara prema njemu”, kazao je Đakić, koji je uvjeren da se Crnoju napada isključivo zbog najave da će objaviti registar izdajnika.
“Vjerodostojno ili ne, o tome će sigurno raspraviti Domoljubna koalicije i oni koji je podržavaju, ali to je izazvalo najviše tenzija i potaknulo lov na vještice i sav ovaj progon da se Crnoja dodatno ocrni na osnovu indicija, a takvih indicija o proteklom sastavu Vlade je bilo puna kola”, rekao je Đakić.
Oporbu je prozvao za licemjerje jer su odbili ideju sigurnosne provjere za sve ministre, a sada, kaže Đakić, govore o Crnoji bez dokaza, samo na osnovu informacija iz medija.
“Danas, kada treba raspravljati o teškoćama branitelja, difamirate i progonite čovjeka koji je bio spreman dati život u ratu. Uzmite dokumente u ruke, rješenja i dokumente i ne govorite o indicijama”, rekao je Đakić i dodao da će i HDZ ubuduće tražiti stanke zbog svega što se događalo za bivše vlasti.
Stanka zbog prosvjeda pred Vijećem za elektroničke medije
Prosvjed pred Vijećem za elektroničke medije, koji je održan u utorak zbog privremenog gašenja Z1 televizije, bio je u srijedu razlogom za drugu stanku u radu Hrvatskog sabora.
Zbog “neviđenog pritiska” na neovisnog regulatora, Vijeće za elektroničke medije, stanku je zatražio HNS-ov Goran Beus Richembergh kako bi dobio priliku progovoriti o spomenutoj temi.
Sabor raspravlja o radu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za 2014.
Na prosvjed pred Vijećem u srijedu su reagirali Kuća ljudskih prava i GONG koji su pozvali nadležne institucije da podnesu kaznene prijave zbog povika “Za dom spremni”, “Rakićka u Srbiju”, “Radmane u Srbiju” i “Kosanoviću u Srbiju”, koji su se čuli na prosvjedu.
Stanka zbog Crnoje
U Saboru je u srijedu, na početku ovotjednog zasjedanja određena 15-minutna stanka na zahtjev Kluba SDP-a, koji se želi očitovati o slučaju ministra branitelja Mije Crnoje, nakon medijskih navoda da je Crnoja prijavljen na lažnoj adresi u Samoboru te da je u više navrata prijavljivan za fizičko nasilje.
Stanku je u ime Kluba SDP-a zatražila Dragica Zgrebec, a zahtjevu su se priključili i klubovi HNS-a, Hrvatskih laburista i HDZ-a, čiji je zastupnik Ivan Šuker oporbi spočitnuo da su se u proteklom sazivu, dok su bili na vlasti, protivili korištenju saborske govornice za slanje političkih poruka, a da sada, na prvoj sjednici novog saziva koriste tu mogućnost.
“Vidi se da se običaji mijenjaju, oni koje je protekle četiri godine živcirala stanka i koji su je proglašavali konferencijom za novinare, sada na prvoj sjednici traže stanku. To je samo dokaz da se jedno govori dok si na vlasti, a drugo u oporbi”, kazao je Šuker.
Saborsko zasjedanje počelo je minutom šutnje za preminuloga bivšeg zastupnika i potpredsjednika Hrvatskog sabora te predsjednika HSS-a Josipa Friščića.
Tekst se nastavlja ispod oglasa