Škorina supruga Kim Ann o privatnom životu, vjeri, pobačaju, braniteljima…

Foto: fah

“Poznajemo se jako dugo”, govori Kim Ann Škoro, supruga predsjedničkog kandidata Miroslava Škore i dodaje kako će se ona uključiti u kampanju tek ako se poslože poslovne obaveze. Želja joj je pomoći, no isto tako smatra kako je važno da poslovi s izdavačkom kućom i proizvodnjom vina koji zapošljavaju ljude zbog toga ne pate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kim Ann Škoro rođena je 1964. godine u radničkoj obitelji. Obitelj je već tada imala ugostiteljski objekt, Emil’s restoran koja se uz posluživanje hrane bavila i cateringom. Sam restoran nazvan je po njezinom ocu Emilu Luzaichu.

Povodom kandidature supruga za predsjednika Republike Hrvatske dala je prvi intervju, pa tako za Jutrnji list kaže kako je u Hrvatskoj republikanac, a u SAD-u demokrat. Je li bila demokrat i u vrijeme kada je Obama vodio SAD, bilo je pitanje na koje nije dala odgovor.

Intervju prenosimo djelomice:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato jer ta pitanja smatra nepristojnim odbila je odgovoriti na ona o vjeri i porijeklu njene obitelji.

“To su pitanja zbog kojih se u meni budi američki duh. Postajem Amerikanka. U SAD-u nema pitanja o vjeri, o rodu, o nacionalnosti. Ta pitanja su nepristojna. Za mene je najvažnije je li netko pošten, je li netko čovjek, je li marljiv, radišan, plaća li svoje radnike, pomaže li drugima. Tako ja gledam na ljude. A ne je li netko ove ili one vjere, je li ove ili one narodnosti”, tvrdi.

“I ako baš želite, praktična sam katolička vjernica.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam za život. Kratko i jasno. To su tematike koje su bolne, teške, a često se ljudima koji se nalaze u takvim teškim i mučnim situacijama, manipulira, instrumentalizira ih se. Ja sam protiv pobačaja”, odgovara na pitanje o zabrani pobačaja.

Kada je imala šest godina, roditelji su joj se razveli i to je njoj vrlo teško palo.

“Zbog toga sam sve do odlaska na fakultet bila samozatajna, povučena, bojažljiva. To me jako pogodilo i imala sam traume zbog toga. Postala sam otvorenija tek kada sam stigla na fakultet. Tada sam uspjela izaći iz čahure u kojoj sam bila, uvidjela sam da se ne moram bojati neuspjeha, vidjela sam da mogu daleko dogurati.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kim Ann Škoro bila je prva iz obitelji koja je odlučila upisati fakultet, a odluka je pala na pravni fakultet privatnog katoličkog sveučilišta Duquesne koji je bio udaljen 30 minuta vožnje od njezina doma. Cijelo školovanje stajalo je oko 150 tisuća dolara, a školarinu je platio njen otac.

Hrvatska bratska zajednica u Pittsburghu organizirala je godišnji piknik na kojem su pozvane sve hrvatske zajednice. Kao glavne zvijezde na tom pikniku nastupali su tamburaši u kojima je svirao i pjevao Miroslav Škoro. On je tada bio pjevač po zabavama koje su organizirale emigrantske zajednice, a Kim je završavala fakultet.

“Da, koliko god to vama zvučalo patetično, to je bila ljubav na prvi pogled. On je za mene bio najljepši dečko ikad. A koliko sam čula s njegove strane, tako je bilo njegovo mišljenje o meni”, govori.

No vrlo brzo Škoro se morao vratiti u Hrvatsku, a nakon nekog vremena Hrvatsku je prvi put posjetila i Kim Ann.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S njom je putovala i njezina majka koja je prvi put došla u domovinu svojih roditelja.

Naime, majčini roditelji su rođeni u Kostreni odnosno Hreljinu, nedaleko od Rijeke. Otac je bio pomorac koji je odlučio ostati u SAD-u, a nakon toga, sa 40 godina, u SAD je stigla i njezina majka.

Emil Luzaich, otac Kim Ann, rođen je u SAD-u, njegova majka bila je Hrvatica, a njegov je otac bio Srbin iz Hrvatske, pravoslavne vjeroispovijesti. Kada je njen otac preminuo 2009., pokopan je uz misu zadušnicu u crkvi Svetog Nikole, srpskoj pravoslavnoj crkvi u Monroevilleu, nedaleko od Pittsburgha. Bio je istaknuti član dobrovoljne vatrogasne zajednice u mjestu Renkin, ugledni član zajednice, hrvatskog i ruskog kluba, član mjesnog vijeća.

Oženili su se 1989. Neko vrijeme Škoro je proveo u SAD-u, živjeli su zajedno i bilo je to razdoblje kada je Kim Ann radila kao odvjetnica.

Smetaju vas komentari kada kažu kako Škoro nije bio u rovu s puškom, nego na turneji s gitarom?

“Pa smeta. Apsolutno me smeta. Poštujem sve branitelje, a posebno njihove žene koje su ih čekale. Moja šogorica je primjerice radila u pivovari kako bi vojnici imali sok ili pivo na ratištu. Moj Miro je često odlazio na ratište, nastupao, svirao, pjevao. Komentara ima, i to slušam godinama. Žele ga oblatiti i na to stavljati naglasak, kako ne bi pričali o važnijim temama.”

Oboje su bili i članovi HDZ-a, no isto tako oboje su izašli iz te stranke 2012. godine.

“Mi smo uvijek strogo odvajali privatno i poslovno. Nama su u kuću uvijek dolazili isključivo prijatelji, a među njima nisu bili političari koje spominjete. Odnos s njima bio je isključivo poslovan”, odgovara Kim Ann na pitanje je li upoznala Matu Granića, Ivu Sanadera i Branimira Glavaša.

Na pitanje što je bio glavni okidač za kandidaturu njenog supruga odgovara: “Slavonija, iseljavanje i demografija i opće stanje u Hrvatskoj. To je njega izjedalo”.

“Ja sam glasala za predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović prije pet godina. No da je ona dobro radila svoj posao, moj suprug se ne bi kandidirao i mi ne bismo sada razgovarali. O gospodinu Milanoviću najbolje govore rezultati njegova rada kao premijera. Da je dobro radio svoj posao, sigurno ne bi izgubio izbore. Hrvatskoj treba promjena”, zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.