Članice Udruge žena u Domovinskom ratu dijelile su danas saborskim zastupnicima knjige i film sa svjedočanstvima žrtava silovanja u Domovinskom ratu, vezano za današnju raspravu u Hrvatskom saboru o Vladinu prijedogu zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu.
Članice Udruge od saborskih zastupnika očekuju da amandmanski interveniraju u zakon te omoguće da se u tom, a ne u nekom budućem zakonu, žrtvama omogući obeštećenje, kao i da novac za to bude izričito osiguran u državnom proračunu, a ne iz fondacije.
“Očekujemo da će zastupnici imati senzibilitet prema žrtvama, ali prije svega prema pravdi, i da će unijeti amandmane koji će omogućiti obeštećenje žrtvama kakvo imaju civilizirane zemlje”, izjavila je novinarima ispred Sabora predsjednica Udruge žena u Domovinskom ratu, Marija Slišković.
Udruga amandmanom traži “minimum od 150 tisuća kuna obeštećenja”, te (mjesečni) minimum 2.500 kuna.
Slišković naglašava kako je to tek nešto malo više od BiH koju se, ipak, smatra siromašnijom odnosno zemljom s nižim standardom.
“Ne volim govoriti o brojkama, jer država nije napravila istraživanja, naprotiv, istraživanja su smiješna”, odgovorila je Slišković na pitanje o kojem se broju žrtava radi, odnosno postoji li procjena koliko bi osoba moglo podnijeti zahtjev za naknadu?
Državno odvjetništvo govori o 59 slučajeva silovanja, a s druge strane imamo i informacije koje govore o 200 do 240 djece rođene iz silovanja – prema tome kako to da je 59 silovanja izrodilo 200 do 240 djece, upitala se Slišković?
“Vrlo neodgovorno i neozbiljno ponašanje za jednu vrlo ozbiljnu ratnu situaciju”, ocijenila je predsjednica Udruge.
Udruga žena u Domovinskom ratu je kroz svoju knjigu i film, u kojima žene iznose svoja svjedočenja, pokazala da je kod silovanja u Domovinskom ratu riječ o teškom ratnom zločinu, zaključila je Slišković.