Slučaj Budak kao novi slučaj Matijanić: Tko je odvjetnica iz Možemo koju je plasirao Index?

Lina Budak
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Nakon što je sredinom prošle godine smrt novinara Vladimira Matijanića tjednima bila fokus mainstream medija i lijevih aktivista, isti mediji ovih dana izvještavaju o zagrebačkoj odvjetnici Lini Budak, onkološkoj bolesnici koja tvrdi da joj je nalaz Klinike za tumore o malignoj bolesti bio uskraćen sedam mjeseci. Slučaj Line Budak u tom je kontekstu sličan Matijanićevom budući da mediji prešućuju da je riječ o aktivnoj političarki, vijećnici tzv. progresivno lijeve stranke Možemo te odvjetnici koja se eksponirala kao braniteljica lijevih aktivista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sredinom prošle godine smrt novinara Vladimira Matijanića tjednima je bila fokus mainstream medija, Hrvatskog novinarskog društva i lijevih aktivista. Tvrdili su da je umro zbog pogreške liječnika. Tražili su smjene odgovornih, i u bolnici i ministra Vilija Beroša. I to unatoč tome što je povjerenstvo za stručna pitanja i stručni nadzor Hrvatske liječničke komore (HLK) utvrdilo da nije bilo stručnih propusta u liječenju preminulog novinara.

Slučaj Budak kao novi slučaj Matijanić?

Sada je pak danima u fokusu Lina Budak, onkološka bolesnica koja tvrdi da joj je nalaz Klinike za tumore o malignoj bolesti bio uskraćen sedam mjeseci te optužuje bolnicu za niz propusta u dijagnosticiranju bolesti. Unatoč tome što je većina njezinih optužbi ekspresno odbačena. Slučaj novinara Matijanića razvlačio se po medijima između ostaloga zbog jakog političko-medijskog lobija koji je na njegovom nesretnom slučaju htio zaraditi određene političke bodove koji bi onda bili iskorišteni za iznudu smjene ministra zdravstva. A zatim i za kadroviranje u zdravstvu.

>Nešto vam je čudno u aferi Budak? Niste jedini: Donosimo pregled slučaja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Sorosevo Otvoreno društvo u RH: Tko su bili direktori i zašto je utjecajno i danas?

Slučaj Line Budak u tom je kontekstu sličan Matijanićevom budući da mediji prešućuju da nije riječ samo o običnoj “onkološkoj bolesnici”, čije su optužbe stručna tijela označila kao neutemeljene, već da je riječ o aktivnoj političarki, vijećnici radikalno lijeve stranke Možemo te odvjetnici koja se eksponirala kao braniteljica lijevih aktivista.

Koje udruge su podržale Budak?

To potvrđuje i “Izjava podrške Lini Budak” koju su u srijedu uputile lijeve udruge povezujući slučaj Budak sa slučajem Matijanić, ali i sa slučajem Mirele Čavajde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Slučajevi poput ovoga Line Budak, pokojnog Vlade Matijanića i Mirele Čavajde, samo su, kaže se, vrhovi ledene sante na koju ćemo se svi nasukati ne promijeni li se suštinski odnos zdravstvenog sustava prema pacijentima s po život opasnim dijagnozama”, navode u izjavi potpisnici među kojima su Antifašistička liga RH, Centar za mirovne studije, CESI, CROSOL – Platforma za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske, Documenta, Dugine obitelji, Gong, Hrvatsko novinarsko društvo…

Veza s Možemo

Lina Budak je vijećnica i potpredsjednica mjesnog odbora Mimara iz redova Možemo, a s vođama te ekstremno lijeve stranke poznaje se i surađuje najmanje 13 godina budući da je 2010. godina bila odvjetnica Tomislava Tomaševića i Teodora Celakoskog kada su kao aktivisti predvodili prosvjede protiv Bandića. Tada ih je na sudu branila zbog kršenja Zakona o javnom okupljanju tijekom “prosvjeda za Varšavsku”. Budak ne samo da je zastupala dvojac na suđenju nego je i sama bila uhićena na prosvjedu, a zatim puštena sa Zoranom Pusićem.

Među klijentima članica Pussy Riota i Stanko Subotić Cane

Lina Budak na sudu je branila i kontroverznog odvjetnika osuđenog za šverc cigareta Stanka Subotića Canu.  Kao njegova opunomoćenica tvrdila je da on nije skriveni vlasnik tjednika Nacional.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svojedobno je Ratko Knežević, crnogorski poduzetnik s hrvatskim, britanskim i crnogorskim državljanstvom, tvrdio kako je upravo Cane prijetio njemu i pokojnom vlasniku Nacionala Ivi Pukaniću da će ih ubiti.

Budak je također zastupala članicu ruskog ljevičarskog, anarhističkog benda Pussy Riot, koja je uhićena nakon nastupa u Zagrebu na poziv Možemo, nakon što se našla na tjeralici Turkmenistana.

>Članica anarhističkog benda u Remetincu, tvrdi da su uvjeti gori nego u Rusiji. Ministarstvo to demantira
Foto: Facebook

Kći djelatnika Udbe i unuka narodnog heroja

Budak je bila i odvjetnica suspendirane prodekanice Filozofskog fakulteta Branke Galić.  Ona se protivila suradnji FF-a i Katoličkog bogoslovnog fakulteta. Lina Budak je također odvjetnica Srpskog narodnog vijeća. I tjednika Novosti. Novostima upravlja Milorad Pupovac, vječni predstavnik srpske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru i koalicijski partner HDZ-ova Andreja Plenkovića.

Lina Budak bila je i odvjetnica pokojnog Zorana Ercega. Šira javnost za njega je prvi put čula kad je, predstavljajući se kao “branitelj i hrvatski ratni vojni invalid”, krenuo u bitku protiv veterana koji su prosvjedovali pred Ministarstvom zbog njihovog sustavnog ponižavanja od tadašnjeg ministra branitelja Freda Matića, i njegovog pomoćnika Bojana Glavaševića. Na kraju se ispostavilo da Erceg nikad nije bio u HV-u. Ali je bio tajnik stranke za neovisnu Dalmaciju. A optužen je i za pokušaj krađe humanitarne pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lina Budak također je na sudu zastupala Filipa Draču. On je 2019. ispisao grafit komunističkog znakovlja srpa i čekića na tada postavljenom spomeniku prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu.

Inače, Lina Budak kći je Slobodana Budaka. On je bio okružni javni tužitelj u Jugoslaviji od 1959. – 1971. godine. I bivši djelatnik Ozne i Udbe od 1945. – 1958. godine. Unuka je “narodnog heroja” Divka Budaka.

Sa svojim je ocem 2010. godine sudjelovala u “nacionalnim konzultacijama s pravosuđem” o Inicijativi za osnivanje Regionalne komisije za ustanovljenje i javno iznošenje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava u bivšoj Jugoslaviji (REKOM), koju mnogi pamte kao onu koja je izjednačavala žrtvu i agresora u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.