Grad Zagreb, ni 30 dana nakon upita o slučaju intoksiciranog djeteta zatečenog u parku Ribnjak 1. lipnja u sklopu programa zagrebačkog Pridea, nije odgovorio na naša pitanja. Iz Službe za informiranje i medije Grada Zagreba uputili su nam tek jednu rečenicu. U njoj su nas zamolili da se obratimo “organizatoru događaja, Zagreb Prideu”.
Jedna stvar ostaje nejasna: izbjegava li Grad Zagreb samo odgovore na naša pitanja ili i odgovornost?
Naime, na stranici Zagreb Pridea jasno je istaknuto sljedeće: “Druge godine za redom središnju nacionalnu Povorku ponosa LGBTIQ+ zajednice Hrvatske i Zagreba sporazumno suorganiziraju Grad Zagreb i udruga Zagreb Pride“. Evidentno je, dakle, da je uz Zagreb Pride i Grad bio organizator događaja.
>Na zagrebačkom Prideu intervenirala hitna pomoć zbog intoksiciranog djeteta
Zatražena hitna medicinska pomoć za intoksicirano dijete
Podsjetimo, u večernjim satima 1. lipnja 2024. u parku Ribnjak u Zagrebu, u sklopu zabavnog programa zagrebačkog Pridea, zatražena je hitna medicinska pomoć za intoksicirano 12-godišnje dijete. Ono je prevezeno u Kliniku za dječje bolesti u Klaićevoj.
Policijska uprava zagrebačka potvrdila je da je toga dana “tijekom održavanja javnog okupljanja, u parku Ribnjak, u večernjim satima oko 20:15 sati, zatražena hitna medicinska pomoć za dijete koje je odavalo znakove alkoholiziranosti”. Dodali su da je pozvana hitna medicinska pomoć te je dijete prevezeno u Kliniku za dječje bolesti.
“Policijski službenici o svemu poduzetom su izvijestili nadležni Hrvatski zavod za socijalni rad kako bi poduzeli mjere i radnje iz svoje nadležnosti”, stoji između ostaloga u odgovoru PU zagrebačke.
Odgovor policije, Klinike, ZG Pridea i pravobraniteljice za djecu
Nakon što nam je slučaj alkoholiziranog djeteta potvrdila policija, oglasila se i Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj. Iz Klinike su se, međutim, pozvali na članak 25. Zakona o zaštiti prava pacijenata te nismo saznali detalje.
Odgovor nam je potom uputio i Zagreb Pride, točnije, koordinator Franko Dota.
Podsjetimo i na odgovor pravobraniteljice za djecu Helence Pirnat Dragičević. Ona nije jasno odgovorila na upit ima li saznanja o navedenom događaju koji je prethodno za Narod.hr potvrdila i Policijska uprava zagrebačka. Stoga je poslala “odgovor načelne naravi”. U njemu je podsjetila na općenite opasnosti rizičnih ponašanja, pa tako i konzumiranja alkohola.
Pirnat Dragičević odgovornost je prebacila na – roditelje.
Što izbjegava Grad Zagreb?
To što Grad Zagreb još uvijek nije odgovorio na naš upit, a kako stvari stoje, i nema namjeru, vrlo je znakovito. Osim toga što javnost ima pravo na informacije, pogotovo u situacijama poput nesretnog slučaja intoksiciranog djeteta, Grad kao suorganizator snosi i svoj dio odgovornosti.
Ostali smo tako zakinuti za odgovor Grada o saznanjima o intoksiciranom djetetu u parku Ribnjak. Nismo dobili ni informacije ni kada je Grad o događaju bio obaviješten i na koji način.
Najvažnije pitanje – kao suorganizator događaja zagrebačkog Pridea, osjeća li se Grad Zagreb odgovornim za intoksiciranost maloljetnog djeteta na navedenom javnom skupu? I tko, iz perspektive gradske uprave, snosi odgovornost?
Grad Zagreb je više od mjesec dana imao vremena i prostora za odgovore koje nismo dobili. No, još važnije, više od mjesec dana javnost nije saznala tko će i kada preuzeti odgovornost za ovaj slučaj.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević redoviti je gost na prideovima koje javno podržava. No, kad se ugase mikrofoni i kamere, čini se da na tu temu radije izabire – šutnju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa