U Vukovaru je svečano otkriven spomenik Kati Šoljić, majci četvorice poginulih branitelja i junakinji Domovinskog rata.
Događaj su organizirale Udruga veterana 4. gardijske brigade i Udruga branitelja “Oluja”, Podstrana.
Događaj je dio službenog obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. – 2022.
Spomenik je otkrila akademkinja i dragovoljac Domovinskog rata te pripadnica 4. gardijske brigade, Mirna Šitum i članovi obitelji Šoljić, prenosi HRT.
– Godine prolaze, sjećanje i patnja ostaju. Posebno kod vas koji ste izgubili svoje najmilije. Nitko ne može razumjeti i shvatiti. Lako je stajati sa strane i reći. Treba oprostiti, vratiti suživot, ali nitko ne može vratiti vaše sretne dane i vaše najmilije koji su dali sebe za ono što su Hrvati stoljećima sanjali. – rekao je Borislav Lapenda, predsjednik Udruge veterana 4. gardijske brigade.
> Dokumentarac o vukovarskoj majci Kati Šoljić koja je izgubila četvoricu sinova: ‘Majka svih branitelja Hrvatske, bez nekakve patetike’
> U Zagrebu otvoren Park Kate Šoljić, koja je u Domovinskom ratu izgubila četiri sina
– Puno godina smo raspravljali o raznim stvarima u gradu, i o spomeniku Kati. S jedne strane građani kažu dosta nam je spomenika, idemo otvarati druge stvari… Vukovar je imao tu nesreću 1991. Volio bih da imamo još više spomenika i da se pišu knjige o njima, da se snime filmovi, no nažalost o njima se ne govori. Mi ne možemo biti grad s tisuću spomenika. Ovo nije samo spomenik Kati, već svim majkama koje su izgubile sinove, rekao je Tomislav Josić, predsjednik Savjeta za branitelje grada Vukovara.
Nazočnima se obratio i predsjednik Republike Zoran Milanović, ministar branitelja i potpredsjednik Vlade, Tomo Medved, gradonačelnik grada Vukovara Ivan Penava, pukovnik Ivica Arbanas, zapovjednik obrane grada Vukovara, akademkinja Mirna Šitum ispred HAZU, te inicijator i koordinator izgradnje spomenika pukovnik Mirko Čondić.
U ime obitelji Šoljić obratila se kći Kate Šoljić, Marija Šoljić Barišić.
Svehrvatski projekt je povezao niz institucija, organizacija civilnog društva, poduzetnika i pojedinaca koji su odali dužnu počast hrabroj hrvatskoj majci Kati Šoljić i njezinim poginulim sinovima.
Milanović o spomenicima
– Ovo što radite je borba protiv zaborava. Ona je stalna u čovjekovom životu jer najveći čovjekov strah je strah od jeze ništavila, kada te nema, kada o tebi više nitko ne govori. Kata Šoljić je majka koja je prošla tragediju za kakvom treba tragati u povijesti naše kulture i identiteta. A naša kultura i naš identitet su europski. Mi smo europski narod i nacija, rekao je predsjednik Milanović.
U tom smislu, predsjednik Milanović u obraćanju je spomenuo i spomenik poginulim vukovarskim braniteljima na Kupresu, u Bosni i Hercegovini, koji je nedavno oštećen.
– U srcu Kupreške visoravni je spomenik Vukovarcima, kraj ceste usred ničega. Spomenik Vukovarcima koji su preživjeli opsadu Vukovara ’91. godine i odmah priskočili u pomoć svojoj braći i suborcima na Kupresu u proljeće ’92. godine i poginuli su. Bilo im je suđeno da prežive Vukovar, a tamo su pali. Taj spomenik je neki dan oštećen, huljski pod okriljem noći neki veoma hrabri momci su se zaustavili i pokazali što misle o tome, rekao je predsjednik Milanović izrazivši uvjerenje kako će popravak tog spomenika na Kupresu biti sljedeći zadatak organizatorima i inicijatorima izgradnje spomenika Kati Šoljić.
Inicijatori ideje
– Ne smijemo izgubiti entuzijazam. Zemlju ste stvorili – ona je dobra, prije svega draga jer je naša. Druge nemamo i nikome osim nas do nje nije iskreno stalo. Drugima ili nije stalo ili imaju nešto protiv. Ta zemlja, osim što nam je draga mora biti dobra, mora biti zdrava, mora biti uspješna i instrument za postizanje naših ciljeva, a ti ciljevi su uvijek bili plemeniti, skromni jednostavni, osnovne ljudske potrebe. Za to se Hrvatska borila, za to ste se izborili, za to su pali sinovi Kate Šoljić, zaključio je predsjednik Milanović.
Spomenik Kati Šoljić, simbolu stradavanja i patnje u Domovinskom ratu i njezinim poginulim sinovima Niki, Ivi, Miji i Mati rad je akademskog kipara Vene Jerkovića, a podignut je zahvaljujući Udruzi 4. gardijske brigade, udruzi Oluja iz Podstrane, Gradu Vukovaru i općini Podstrana te umirovljenom pukovniku Mirku Čondiću koji je inicijator ideje o njegovu podizanju.