Site icon narod.hr

Stečajni upravitelj: Prodajom imovine Nama će vjerojatno prestati postojati, a o sudbini radnika odlučit će novi vlasnici

Nama

Izvor: Snimka zaslona

Robna kuća Nama u stečaju je već pune 23 godine, a ta bi se faza njezina postojanja mogla uskoro privesti kraju. Trgovački sud u Zagrebu u prosincu je presudio kako Nama do rujna mora donijeti odluku o prodaji svojih nekretnina – zgrade u Ilici i na Kvaternikovom trgu. Te su nekretnine na atraktivnim lokacijama u centru Zagreba, a kao što smo pisali, interesa investitora na manjka. No, kakva će biti sudbina tvrtke i njezinih zaposlenika kada se prodaju nekretnine? O toj temi govori stečajni upravitelj Name i odvjetnik Damir Mikić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Hrvati u iseljeništvu u Hrvatsku poslali 4,25 milijardi eura, više od sedam posto BDP-a

Nama je u stečaju od 23. lipnja 2000. godine. Vjerovnici su tada donijeli odluku kako će Nama nastaviti poslovati u okviru stečajnog postupka. Danas je njezino poslovanje svedeno na dvije robne kuće, a prošle je godine poslovala pozitivno, kao i svih ranijih godina, naglašava Mikić, četvrti stečajni upravitelj legendarne robne kuće koji je tu ulogu preuzeo 2012. godine.

“Nama d.d. u stečaju prošle je godine ostvarila bruto promet od oko 18,5 milijuna eura te je uredno podmirila sve svoje obaveze iz poslovanja kako prema radnicima, njih oko 300, tako i prema dobavljačima”, rekao je odvjetnik koji se već dvadesetak godina bavi poslom stečajnog upravitelja, a dosad je obnašao tu dužnost u tridesetak tvrtki među kojima su Centar banka, Autopoduzeće Imotski, Termotehnika, Zagrebdrvo i Librarija, nekadašnja Mladost.

Naveo je i kako izgledaju brojke koje se tiču nepodmirenih obveza tvrtke. Dug stečajnim vjerovnicima trećeg višeg isplatnog reda nešto je viši od 13 milijuna eura, a prema založnim vjerovnicima koji imaju upisane hipoteke na nekretnini, robnoj kući Ilica, iznose oko deset milijuna eura – 1,2 milijuna eura dug je Croatia osiguranju i nešto manje od 9 milijuna eura prema Ministarstvu gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>DZS: Inflacija blago usporava, još je uvijek viša od prosjeka eurozone

Podsjetimo, odluka Trgovačkog suda o prodaji nekretnina reakcija je na zahtjev Croatia osiguranja za suđenje u razumnom roku. Sud je utvrdio kako se osiguranje ima pravo namiriti novcem od prodaje Naminih nekretnina u Ilici 4 do 6 i Radićevoj ulici te na Kvaternikovom trgu, piše Forbes.

I što kada se to dogodi, zanimalo nas je. Postoji li nada za nastavkom poslovanja, preseljenjem u neki drugi prostor, ulazak nekog investitora.

Mikić je rekao kako su stečajni vjerovnici pri otvaranju stečaja donijeli odluku kako se neće ići u restrukturiranje, odnosno izradu stečajnog plana, već u unovčenje imovine i namirenje vjerovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tako da će s prodajom preostale imovine prestati i poslovanje te će i Nama okončanjem stečajnog postupka vjerojatno prestati postojati”, konstatirao je Mikić.

Dodao je kako zbog ograničenja koje nameće stečajni postupak tvrtka nije u mogućnosti investirati u unapređenje poslovanja te voditi dugoročnu poslovnu politiku.

“O sudbini poslovanja nakon prodaje preostalih robnih kuća kao i o sudbini radnika odlučni će biti uvjeti prodaje te odluka budućeg vlasnika”, zaključio je stečajni upravitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Evo čime Plenković u superizbornoj godini vabi birače: Rast plaća, doplatka, porezna reforma
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version