Vijest o povećanju roditeljskih potpora ove majke je obradovala, ali kažu to bi trebao biti samo početak.
”Zvuči super, i nadam se da će se to izglasati. Najbolje bi bilo kad bi cijele godine bila puna plaća. To bi bilo odlično”, smatra Josipa iz Zagreba, piše RTL.
”Novčana potpora uvijek je dobar način za privući mlade da ostanu i da imaju djecu. Ali puno je toga što bi se još trebalo riješiti osim novčanih naknada, na primjer fleksibilno radno vrijeme za mlade majke”, dodaje Anita.
Makismalni iznos naknada za drugih 6 mjeseci djetetova života od 1. travnja trebao bi narasti za 42 posto.
Prije srpnja 2017. iznosile su 2663 kune. Nakon povećanja od 50 posto iznose 3991 kn. U 2020 makimalan iznos roditeljske narast će na 5654 kune.
No, za roditelje koji imaju veću plaću od toga, to i dalje znači smanjenje prihoda.
”Preko 50 posto majki će nakon ovih izmjena zakona primati 100 posto plaće, a bitno je spomenuti da se to odnosi već na one rodilje iz listopada 2019.”, kaže Ivica Bošnjak, državni tajnik u Ministarstvu za demografiju, obitelj i mlade.
Za oporbu nedovoljno, smatraju da treba podići minimalnu naknada i za rodilje izvan sustava rada.
”Kad bi se delimitirale naknade ljudi bi se odlučivali na ostanak kod kuće jer ne bi puno gubili”, kaže Sabina Glasovac (SDP).
”Vi ne dižete minimalnu naknadu, ona ostaje 2328 kuna, mi predlažemo da ta minimalna naknada bude 3991 kunu za svaku ženu koja donese rodni list djeteta”, kaže Sonja Čikotić (Most).
Demograf Stjepan Šterc ove Vladine poteze podržava, ali poručuje: ”Mi smo prešli onu crtu kad će samo mjere promijeniti trendove. Mi imamo puno žena koje imaju veće plaće od ovih 5600 i ulaskom u porodiljno razdoblje one se i dalje kažnjavaju”.
Smatra, za rješavanje demografskih problema koje Hrvatska ima trebat će puno više.
Tekst se nastavlja ispod oglasa