Site icon narod.hr

Stjepan Mesić: Hrvatsku možemo nazvati jednom velikom nevladinom udrugom

Gost emisije Nedjeljom u dva bio je bivši predsjednik Stjepan Mesić. Komentira aktualnu političku situaciju te ukidanje ureda bivšeg predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadnji puta je bio u emisiji prije 14 godina. imao je 67 godina, a sada dakle 81. Što se promijenilo? “Nije mi se puno promijenilo u životu. Ja kad se gledam u ogledalo vidim istog čovjeka, a onaj koji gleda sa strane vidi razliku. Bavim se sportom, a kako su svi u obitelji vegetarijanci, samo pas i ja jedemo meso”, kazao je na početku Mesić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kako će se rasplesti kriza u Vladi, Mesić je rekao da je to teško procijeniti. “Kriza je tu. Postoji nekoliko scenarija – novi izbori, to je jedino u redu, a moguće je preslagivanje koje ne može biti dugotrajno. Hrvatsku možemo nazvati jednom velikom nevladinom udrugom – jer Hrvatska nema Vladu”, rekao je.

Za šefa HDZ-a Tomislava Karamarka rekao je da se ne radi o sukobu interesa ili kaznenom djelu. “Ovdje se radi o moralno-političkoj odgovornosti. Ona je evidentna. Ako misli dobro svojoj stranci on bi mora odstupiti. Morao je znati što mu radi žena”, kazao je Mesić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Biračko tijelo je korektivni intelektualac. Građani su na prethodnim izborima željeli treći put pa je zbog toga Most uspio. No sad se pokazalo da ni to nije u redu. Ostat će ponovno isti odnos snaga, ali ipak malo promijenjen. Odluke bivše vlade, u zadnjoj godini njihovog mandata pokazalo su se kao korisne. Hrvatska se izvukla iz recesije i gospodarstvo je raslo – građani će to honorirati”, smatra.

Brkić ili Karamarko?

“Brkić je evoluirao, do koje mjere i koliko bi to bilo korisno za Hrvatsku ne znam. Za Karamarka mislim da je on politički mrtvac koji još hoda, ali on to još ne razumije”, smatra Mesić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O ministru Zlatku Hasanbegoviću…

Kod njega je problem je to što je osudio zločine koji su se dogodili s ustaške strane, a nije ih osudio režim.

Ina-MOL

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Josipa Petrovića znam jer je bio član uprave Ine. Imao je dobre odnose s premijerom Ivom Sanaderom. Sanadera pitao sam prodaje li se Ina ili ne jer me obavještavala tadašnja uprava o tome. Tri puta sam ga tražio da ih primi. Govorio je da hoće, neka se jave. No tek četvrti put kada sam rekao da ću ići u javnost, onda je Sanader reagirao. Rekao da se Ina ne prodaje, nego da je riječ o restrukturiranju upravljanja Inom. Tražio sam ugovor i nisam ga mogao dobiti. Na uvid ga je dala tek Jadranka Kosor”, objasnio je Mesić.

Na pitanje što su u to vrijeme radile tajne službe, Mesić je rekao kako nije dobivao informacije o neprijateljskom preuzimanju Ine.

O ukidanju svojeg ureda

Zašto se tako grčevito drži bivšeg ureda predsjednika Mesić odgovara da je koristan. Navodi da ga pozivaju bivši šefovi država, ide na konferencije. Tražio je ocjenu ustavnosti tog Zakona kojim se ukida ured, a tvrdi da je zabrinjavajuće da autori te odluke ne razmišljaju o posljedicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nisu sa mnom razgovarali, nisu razmišljali ni o zaposlenima.”

“Smatram da ured ima smisla, kao što ima u svim zemljama u kojima je neposredni izbor predsjednika države. Gdje god je predsjednik neposredno biran, on ima ured. Bez obzira na to o kojoj se zemlji radilo, tri bivša bugarska predsjednika imaju svoj ured.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smatram da sam mogao učiniti puno s iskustvom i vezama, jer sam uspostavio vezu s mnogim predsjednicima, što je koristilo našem gospodarstvu. Budžet je plaća jedinog službenika kojeg smo imali i troškovi ureda, režije. Ti koji su inzistirali na ukidanju, nisu si dali truda informirati što taj ured radi. Mogli su shvatiti da se raditi o nekoliko stotina milijuna eura poslova sklopljenih sa zemljama koje sam ja otvorio. Ja mogu doći do svakog predsjednika države, što gospodarstvenici ne mogu”, kazao je Mesić.

“Ja sam otvarao Kazahstan, sad dolazi 100 miljuna eura poslova, Azerbajdžan 100 milijuna eura, Turkmenistan također 100-tinjak milijuna, i tu se poslovi nastavljaju, mi tim zemljama gradimo brodove. Već samo te tri zemlje da uzmete. Otvarao sam ja i druge zemlje, ali nisu bili u tim iznosima ugovori. Ono od 5, 10 i 15 milijuna eura ne spominjem. Sklopio sam više poslova nego cijela ova Vlada u sadašnjem sastavu”, odgovorio je Mesić na pitanje što je radio u svojem uredu.

Nacifašizam i komunizam nije isto, ocjenjuje Mesić. Komunizam kao ideja je pozitivan, ali put do toga je išao preko raznih modela. U socijalističkom režimu bilo je zločina ali nije u ideji, već u zastranjivanjima, ističe Mesić.

“NOB je omogućio da prestane bratoubilački rat i da pobjedi pravednost nad zlom.”

Na pitanje tko je srušio Jugoslaviju, Mesić kaže da s Miloševićem nije moglo biti dogovora i da je Miloševićeva uloga presudna, jer je htio stvoriti etnički čistu Srbiju.

Mesić misli da nije činio strateške pogrješke.

Za ček iz Australije kaže da je to samo papir kojeg je izgubio, a ček nitko nije unovčio.

Peternel: O moralu i političkom mrtvacu govori čovjek koji je politički preživio dilanje transkripata

Dr. sc. Igor Peternel, dopredsjednik Hrvatskog helsinškog odbora komentirao je današnje Mesićevo gostovanje riječima:

“Zamislite bizarnost- o moralu i političkom mrtvacu govori čovjek koji je politički preživio dilanje transkripata, svjedočenje u Haagu, kupnju stanova “prijateljevom” lovom, igre u Ini, proustaške govore, aferu Patria i jos štošta drugo. Dakle, Hrvatska je takav cirkus kakav ne postoji nigdje. Taj cirkus čak nije ni zabavan već iznimno tužan!”, napisao je dopredsjednik Hrvatskog helsinškog odbora na svom Facebooku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version