Premijer Andrej Plenković održao je nakon sjednice Vlade press konferenciju. Na pitanje o kandidatu za gradonačelnika u Zagrebu, rekao je:
“G. Damir Vanđelić je prihvatio dužnost ravnatelja Fonda za obnovu Zagreba. U jednom trenutku je bila mogućnost njegove kandidature. Moj dojam je bio da je zainteresiran za to. Što se dogodilo u posljednje vrijeme da odustane, to ne znam. Htjeli smo ga podržati kao nadstranačkog kandidata. Propustio je Kairosov čuperak. Netočno je da HDZ želi daljnju suradnju s gradonačelnikom, to je netočno i iritantno koliko je krivo. HDZ će odrediti kandidata u sljedećim tjednima.”, rekao je Plenković u četvrtak.
> Plenković: Vanđelić je propustio ‘Kairosov čuperak’, neka on objasni zašto je odbio kandidaturu
I tijekom 2020. tijekom govora o vraćanju Dana državnosti, spomenuo je ‘Kairosov čuperak’, no ovog puta u kontekstu prvog hrvatskog predsjednika.
“Dobro je na ovaj povijesni datum prisjetiti se da je predsjednik Tuđman doista ulovio ‘Kairosov čuperak’, prepoznao i iskoristio taj prijelomni trenutak tektonskih promjena u Europi, pada Berlinskog zida, rušenja komunističkih totalitarnih sustava i otvaranja novog doba za zemlje koje poslije Drugog svjetskog rata nisu živjele u demokraciji.”
‘Kairosov čuperak’ pojavio se i u Plenkovićevom govoru 2019. godine, prilikom obilježavanja obljetnice dvadesete godišnjice smrti dr. Franje Tuđmana, na kojoj je nazočio gotovo cijeli državni vrh.
“Sjećam se kad je u noći s 10. na 11. prosinac Vlatko Pavletić objavio da je preminuo dr. Tuđman. Za sve nas značio je to kraj jedne ere, koja se u životu jednog naroda može kvalificirati kao neponovljiva. Predsjednik Tuđman ostvario je sve što je do tada sanjao i želio. Možemo slobodno reći da je na sreću svih nas ulovio ‘Kairosov čuperak’ u letu”, kazao je Plenković navodeći da je Tuđman prepoznao povoljne međunarodne okolnosti i krenuo u stvaranje samostalne države u pravom trenutku.
Što predstavlja Kairos i njegov čuperak?
Kairos je personifikacija povoljnog trenutka. Kod starih Grka je Kairos, najmlađi Zeusov sin, bio božanstvo sretnog, odnosno povoljnog trenutka. Mit kazuje da se Kairos nečujno i hitro kreće među ljudima pružajući im priliku da ga uhvate za čuperak koji mu pada niz lice. Može ga se uhvatiti jedino sprijeda, jer, osim na čelu, nema kosu.
“Uhvatiti Kairosa za čuperak” znači znati iskoristiti povoljnu priliku koja se pruža samo jednom u životu. Kairos poziva na budnost i odvažnost, on je simbol djelovanja u pravom trenutku.
Među sačuvanim antičkim spomenicima s Kairosovim likom, kojih ima malo, ističe se reljef iz Trogira, rađen, vjerojatno u I. st., prema Lizipovu izvorniku. Danas se čuva u umjetničkoj zbirci “Kairos”, samostana Sv. Nikole u Trogiru.
Kairos je u trogirskom reljefu prikazan kao goli mladić u pokretu, s čuperkom kose kojeg treba uhvatiti u pravom trenutku i tako zgrabiti sretnu priliku, inače će ona zauvijek pobjeći jer Kairos je uvijek u žurbi.