GUP Grada Zagreba opet nije dobio zeleno svjetlo. Snježana Đurišić iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine tvrdi da je plan protivan zakonu, dok Nikša Božić iz Grada Zagreba ističe da se Grad uskladio “iako se s primjedbama ne slaže”.
Zagreb još uvijek nije dobio novi Generalni urbanistički plan. Gradska skupština jučer je trebala raspravljati o njemu, no sjednica je otkazana jer Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine nije na vrijeme dalo suglasnost na izmijenjeni prijedlog GUP-a.
Izmjene i dopune GUP-a Ministarstvo je nekoliko puta vraćalo Gradu na doradu. Što je bilo sporno, što Zagreb gubi činjenicom da će se GUP donijeti najranije za nekoliko mjeseci i koji su idući koraci?
Ministarstvo tražilo nova usklađenja GUP-a, Grad Zagreb ponovno dopunjavao dokument
Đurišić pojašnjava kako je Grad 31. listopada 2024. godine podnio zahtjev koji je dopunio 5. prosinca 2024. godine, te se tada krenulo u razmatranje usklađenosti s odredbama Zakona o prostornom uređenju.
– U tom postupku je 21. siječnja pozvan Grad Zagreb na usklađenje GUP-a s odredbama Zakona o prostornom uređenju. Primarno se tražilo usklađenje u dijelu koji se odnosi na uvjete za izdavanje lokacijskih dozvola na način kako to zakon propisuje, jer je grad Zagreb kroz generalni urbanistički plan priječio izdavanje dozvola na onim lokacijama za koje je to Zakon o prostornom uređenju omogućio, ističe Đurišić.
Naglasila je kako se bitna stavka primjedbi odnosi na provedbu arhitektonskih natječaja.
– Ta odredba zakona datira iz 2013. godine, ali na razne načine se ona kroz prostorne planove i nakon stupanja na snagu zakona integrirala. Tako da je Ministarstvo tražilo usklađenje s odredbama zakona, a Grad Zagreb je bio upoznat sa stavom Ministarstva i zakonskom odredbom, tvrdi.
Dodaje kako su to bile temeljne odredbe koje su zahtijevale provođenje ponovne javne rasprave od strane grada Zagreba, što je on i učinio i dopunio je.
– No, još su neke odredbe ostale sporne, tako da smo i drugi put tražili dopunu prema Gradu Zagrebu, to je bilo 27. ožujka, Grad Zagreb je dopunio podnesak 2. 4. i postupio prema našem zahtjevu, kazala je.
Božić je kazao kako su dio primjedbi bile sitnice, ali problematičnim dijelom smatra odredbe Zakona o prostornom uređenju koje su u stručnom smislu njima neprihvatljive.
>Lovrić: Pokušaj donošenja GUP-a na zadnjoj sjednici Gradske skupštine dokaz potpune neozbiljnosti
“Postupamo po zahtjevima, ali se ne slažemo”
– No, iako su one nama bile neprihvatljive, mi nakon prvog mišljenja Ministarstva, iako to nije bilo naše stručno mišljenje, nismo imali izbora i u potpunosti smo se uskladili, kazao je Božić.
– Tražilo se od nas da se ponovi javna rasprava, iako u tom traženju nije bila nikakva utemeljenost u Zakonu. Kad smo pitali: “Zbog čega nas tražite javnu raspravu?”, rečeno nam je da je to zbog njihovog postupanja, rekao je.
– Ponovili smo javnu raspravu, ispravili smo, dobili smo ponovno primjedbe u ožujku. Korigirali smo i te primjedbe, i onda se jučer traže dodatne primjedbe, odnosno po prvi puta se otvaraju nove mogućnosti, kazao je Božić.
– GUP je jedan od najvažnijih dokumenata prostornog uređenja u Republici Hrvatskoj i sveobuhvatan je interdisciplinaran. Od Ministarstva unutarnjih poslova, odnosno Ravnateljstva civilne zaštite, traženi su zahtjevi za izradu prostornog plana, odnosno generalnog urbanističkog plana od strane Grada, no ono nije te zahtjeve dostavilo. To nije priječilo Grad Zagreb da zatraži ponovo i da iskomunicira s Ravnateljstvom civilne zaštite ovu izuzetno važnu temu, ističe Đurišić.
Dodaje kako smo svjedoci posljednjih pet godina da živimo u nemogućim uvjetima posljedica katastrofalnog potresa.
– Ono što je ključno, svi građani moraju biti svjesni da je prostorni plan podzakonski akt, propis, obvezujući, ističe.
“Plan ne poštuje zakonske odredbe”
– Neodgovorno je od Grada Zagreba u GUP staviti odredbu i dostaviti ministarstvu odredbu koja je protivna zakonu i promišljati o tome da se treba donijeti prostorni plan koji je protivan zakonu, kazala je Đurišić.
– Smatram da naše primjedbe nisu kozmetičke. Prostorni plan mora biti jasan i ne možemo kroz postupak provedbe ostaviti dilemu da se arbitrira u upravnom postupku izdavanja dozvola je li plan usklađen sa zakonom, rekla je.
Vezano uz spomenuti problem s Ravnateljstvom civilne zaštite, Božić kaže kako je zakon kristalno jasan.
– Na početku izrade, nakon što se donese odluka o izradi kojom se definiraju ciljevi izmjena, dužnost Grada je poslati tu odluku o izradi svim javnopravnim tijelima i to smo obavili. Javnopravna tijela, koja žele, dostave svoje zahtjeve koje mi moramo razmotriti i ugraditi u plan ako su u skladu sa zakonom i s našom odlukom o izradi. Ministarstvo unutarnjih poslova nije dostavilo zahtjeve. U jednom članku zakona piše: “Ako javnopravno tijelo ne dostavi svoje zahtjeve, smatra se da zahtjeva nema”. I sada od nas inzistiraju da smo trebali ponovo pitati Ministarstvo unutarnjih poslova, ističe Božić.
– Protupotresno projektiranje je kod nas vrlo jasno definirano drugim zakonskim propisima i ne definira se GUP-om, nastavlja.
Ističe kako je gradski zavod nakon potresa izradio program cjelovite, povijesne obnove u kojem je niz dvadesetak stručnih podloga, a što se, smatra, moglo kao sažetak ugraditi u prijedlog izmjena GUP-a, prenosi HRT.
>Tomašević na silu pokušava progurati GUP; Goluža Vladi: Nemojte pristati na pritisak
Zašto nove izmjene GUP-a?
– Mi smo postupak pokrenuli u travnju 2023. godine. Zakon o prostornom uređenju iz 2013. rekao je da se nova generacija prostornih planova radi prema novom pravilniku. Taj novi pravilnik je ministarstvo trebalo donijeti 2014., a donijelo ga je 1. siječnja 2024. Znači, u trenutku kad smo kretali u odluku da li radimo novi GUP ili izmjene, nismo imali novi pravilnik koji propisuje standarde prostornih planova i nije imalo smisla raditi novi plan, nego se išlo u izmjene i dopune, pojašnjava Božić.
Đurišić je potvrdila kako bi Zakon o prostornom planiranju trebao biti donesen do kraja godine.
– Ministarstvo ne stavlja nikakvu novu obvezu na grad Zagreb, nego smatra nužno potrebnim preispitati i zatražiti od resornog ministarstva da se očituje je li ovakav plan sukladan zakonu i materijalnom propisu, ističe Đurišić.
– Mi smo u okviru tri cilja ovog GUP-a napravili dosta kvalitativnih pomaka. Uskladit ćemo se u formalnom dijelu sa svim traženjima ministarstva i naš je cilj donijeti taj GUP jer mislim da je to na dobro građana i prostora ovoga grada, poručio je za kraj Božić.
>Petek i Goluža obrušili se na gradonačelnika oko GUP-a: Tomašević je isti Bandić!
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa