‘Slučaj splitski štandarac’ pretvara se u lokalni politički obračun. Splitski HDZ jučer je na Pjaci organizirao prosvjedno okupljanje protiv uklanjanja štandarca na temelju odluke gradonačelnika Ivice Puljka.
Prosvjed na Pjaci
Prosvjednici su zapalili svijeće na mjestu na kojem se štandarac nalazio zbog, kako objašnjavaju, smrti zdravog razuma. Podsjetimo, gradonačelnik je odlučio postaviti novi štandarac nakon odluke Trgovačkog suda da se mora ukloniti natpis o partizanskom oslobođenju Splita 1944., koji je naknadno dodan među ostale važne godine iz splitske povijesti. I to nakon što se autor, kipar Kuzma Kovačić, nije složio s dodavanjem te godine na štandarac.
Puljak: Neće nitko, osim građana Splita, određivati natpise
Splitski gradonačelnik Ivica Puljak u nedjelju je izjavio kako osim građana Splita neće nitko određivati što će pisati na ulicama i trgovima tog grada. Reagirao je time na prosvjed splitskog HDZ-a na kojem su govornici osudili subotnje uklanjanje štandarca s Pjace.
– Neće nitko, osim građana Splita, određivati što će pisati na našim ulicama i trgovima, rekao je Puljak u videosnimci dostavljenoj medijima.
> Sa spomenika u Splitu briše se Dan oslobođenja grada od fašizma kojeg je dodao Puljak
Puljak kaže da je uklanjanje štandarca poruka svima koji misle da “Splitu i Dalmaciji nije mjesto u Hrvatskoj”.
– Split i Dalmacija jesu u Hrvatskoj. I uvijek će biti, kazao je jučer Puljak.
Kovačić: Čin bezakonja kakvog nije bilo od doba komunizma
Kuzma Kovačić je rekao da je uklanjanje štandarca čin bezakonja kakvog nije bilo od doba komunizma kad je u Zagrebu maknut spomenik Josipu banu Jelačiću. Ocijenivši uklanjanje štandarca kao kazneno djelo, najavio je tužbu protiv gradskih vlasti. Pozvao je Splićane da na izborima ne biraju “takve bezakonike, samovoljne i nasilne.”
Slikarica Ana Marija Botteri izjavila je kako su splitski umjetnici zgroženi uklanjanjem štandarca, naglasivši kako je riječ o kulturocidu.
Što o svemu kažu HDZ i SDP
Cijelu situaciju komentirali su u našem programu kandidati SDP-a i HDZ-a za gradonačelnika Splita.
– Ovo pokazuje jednu diktaturu koja vlada u gradu Splitu. Bez odluke Gradskog vijeća, bez odluke komisije, da se jedan spomenik na takav način izbacuje i da se na takav način komunicira. Mislim da drugi grad u državi to apsolutno ne zaslužuje. Ja sam čak poslao i otvoreno pismo i prema samom Kuzmi Kovačiću i gradonačelniku Puljku u kojem sam tražio da sjednu i da se te stvari utvrde. Ali ovo je samo dokaz da Ivica Puljak cijelo vrijeme radi nezakonite radnje. Kazao je to HDZ-ov Tomislav Šuta.
– U ovom trenutku on se pokušava baviti ideologijom i pokušava na ovakav način oteti biračko tijelo SDP-u. Kad postanem gradonačelnik, vratit ću štandarac na svoje mjesto gdje će vijoriti hrvatska zastava i zastava grada Splita, dodao je Šuta.
Splitski Most prozvao Puljka da ‘briše’ baštinu
Splitski Most osudio je u nedjelju naprasno uklanjanje štandarca sa Pjace. Gradonačelnika Ivicu Puljka prozvao je da briše povijesnu baštinu Splita, provodi samovolju vlastitih političkih svjetonazora te stvara ideološku podjelu uoči lokalnih izbora. Poručuju kako štandarac nije samo povijesni artefakt, već simbol zajedništva i ponosa. Znak identiteta koji nas povezuje s prošlim vremenima, ali i s našom budućnošću. I neizostavan element kulturnog naslijeđa grada.
Most je gradonačelnika Puljka prozvao kako, umjesto da se bavi realizacijom obećanja na temelju kojih je dobio mandat, naprasnim uklanjanjem štandarca ne samo da briše povijesnu baštinu Splita, već i provodi samovolju vlastitih političkih svjetonazora te stvara ideološku podjelu uoči lokalnih izbora uništavajući tako gradsku tradiciju i kulturu koju su generacije Splićana gradile i čuvale.
– Smatramo da ovakav postupak nije samo politička odluka, već i napad na temeljne vrijednosti koje čine Split Splitom, navodi Most i dodaje kako uklanjanje štandarca iz srca grada predstavlja korak unazad, prema marginalizaciji i obezvrjeđivanje onoga što nas čini ponosnima na našu prošlost, javlja HRT.
Zbog štandarca padaju i ostavke
Zbog cijele ove situacije, padaju i ostavke u splitskom Gradskom vijeću.
Član Komisije za javna priznanja, prof. dr. sc. Mladen Parlov, u svom dopisu predsjedniku Gradskog vijeća Grada Splita, izrazio je žalost i ogorčenost subotnjim činom uklanjanja štandarca s Pjace.
“Ako se je uklanjanje štandarca s Pjace dogodilo bez odluke Gradskog vijeća tada je riječ o nezakonitom činu, odnosno političkom nasilju kojemu ne bi trebalo biti mjesta u demokratskom društvu. Ako se je uklanjanje dogodilo uz prethodnu odluku Gradskog vijeća tada je, s gledišta razvoja demokratskih procesa, situacija još gora. Naime, tada više nije riječ o reinterpretaciji novije hrvatske povijesti od strane jednog ili dvojice ljudi, gosp. Puljka i Ivoševića, nego od većine onih koji obnašaju vlast u gradu Splitu”, navodi između ostaloga Parlov.
Dodaje da, ako dogradonačelnik Ivošević ne zna što je bilo u jugo-komunističkom sustavu, “neka upita kosti Luke Čulića, Vojka Krstulovića, Frane Tente i stotina drugih, koji su zbog ljubavi prema Hrvatskoj bili proganjani i ubijani od strane komunista”. Parlov podsjeća da je Split postao doista slobodan tek uspostavom demokratske Republike Hrvatske.
“Ovim podnosim neopozivu ostavku na članstvo u Komisiji za javna priznanja, s nadom da će buduće vlasti grada Splita unaprijediti demokratske procese u Gradu te se zauzimati za napredak hrvatskog, a ne jugoslavenskog Splita”, poručio je Parlov.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa