Iako je amandmanom Mosta na ovogodišnji državni proračun predviđeno da će političke stranke dobiti manje novca nego što im zakon omogućuje, Odbor za Ustav u petak je odlučio da će se novac za prvih pola godine rasporediti “po starom”, uz obećanje predsjednika Odbora Roberta Podolnjaka (Most) da će se umanjeni iznos ispoštovati u drugom dijelu godine, kada se promijeni Zakon o financiranju političkih aktivnosti.
Po tom zakonu stranke i nezavisni zastupnici iz proračuna dobivaju iznos od 0,05 posto proračunskih rashoda iz prošle godine pa bi im tom logikom u 2016. pripalo nešto manje od 63 milijuna kuna. Takav je iznos bio predviđen i prijedlogom državnog proračuna, no on je amandmanom Mosta umanjen na 55 milijuna, koliko su stranke dobile i lani.
Podolnjak je u petak, međutim, predložio da se za prvih pola godine strankama isplati ukupno nešto više od 31 milijun kuna, obrazlažući kako Odbor mora poštovati zakon.
“U ovom trenutku poštujemo postojeći zakon i zato donosimo odluku samo za prvo polugodište i očekujemo da ćemo za drugo uzeti u obzir zakon koji ćemo do tada donijeti”, kazao je.
Njegovu se obrazloženju usprotivio Peđa Grbin, koji je podsjetio da je ista zakonska odredba na snazi bila i prigodom donošenja proračuna, kada je upravo Most tražio smanjenje proračunskih davanja za stranke.
“Ako sada tvrdite da se odluka bazira na zakonu, zapravo ste rekli da je proračun nezakonit”, ustvrdio je.
Grbin je skeptičan i oko najave donošenja novog zakona kojim bi se novac za stranke, umjesto uz rashode, vezao uz proračunske prihode. “I prošlog tjedna i danas vidjeli smo da ne možete okupiti kvorum i da nemate većinu za donošenje zakona. Nemojte računati da će vam opozicija pomagati, osim kad je riječ o zakonima važnima za RH”, poručio je Grbin većini.
Upozorio je i da Odbor po zakonu određuje sredstva za godišnje, a ne za polugodišnje financiranje stranaka te da je dužan držati se onoga što je predviđeno proračunom.
Predložio je da se odluka povuče te da stručne službe naprave novi izračun, a da se kasnije donese novi zakon i rebalansom proračuna utvrdi novi iznos za financiranje stranaka.
Milorad Pupovac (SDSS) još jednom je amandmanom pokušao promijeniti odluku tako da SDSS dobije novac za tri, umjesto za dva zastupnika, a da Mirko Rašković, koji je u Sabor izabran s liste SDSS-a ostane bez novca iz proračuna.
Pupovac je obrazložio da zakon ne poznaje kategoriju nezavisnih zastupnika koji su izabrani sa stranačke liste. “Ni jedan zastupnik s liste SDSS-a nije biran kao nezavisni. Primijeni li se logika kojom se vodi predložena odluka o raspodjeli sredstava na Most, za koji ni danas ne znamo koliko ima nezavisnih zastupnika, najviše će štete pretrpjeti upravo ta stranka”, upozorio je Pupovac, koji je uvjeren da se takva odluka donosi samo za jednog zastupnika – Raškovića.
Podolnjak je, međutim, uzvratio da je zakon jasan i da se mora poštovati. Iako i sam smatra da je takva odredba pogrešna, uvjeren je da je za to kriva većina iz prošlog saziva Sabora, koja ju je propustila izmijeniti.
“Ako vam ovakva odluka ne odgovara, nemojte glasovati za nju pa stranke neće dobiti novac iz proračuna, a to je ono za što se Most otpočetka zauzima”, poručio je zastupnicima Podolnjak, da bi zatim i sam glasovao za predloženu odluku i time ipak omogućio financiranje stranaka iz proračuna, budući da je odluka donesena sa šest glasova “za” i pet “protiv”.
Uz Podolnjaka, za odluku su glasovali zastupnici HDZ-a i zastupnica albanske nacionalne manjine Ermina Lekaj Prljaskaj, a protiv su bili SDP i HNS.
Podsjetimo, SDP-ova vlada odlučila je da će izdvajati više za zastupnike – Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav u prosincu 2014. godine povećao je za 5 milijuna kuna novac namijenjen financiranju parlamentarnih stranaka i nezavisnih zastupnika.
8. saziv Hrvatskog sabora
Osim bruto plaća i ostalih zastupničkih povlastica parlamentarne stranke i nezavisni zastupnici iz proračuna dobivaju još novca.
Stranke za svakog zastupnika dobivaju mjesečno oko 32 tisuće kuna, a za zastupnice 10 posto više odnosno 35 tisuća kuna.
HDZ je pojedinačno najveća stranka s 51 zastupnikom, 4 više nego što su osvojili 2011. godine.
Za svoje zastupnike i zastupnice ukupno će dobiti 1,64 milijuna kuna. Godišnje 19,72 milijuna kuna.
SDP je druga najveća stranka u Saboru s 42 zastupnika, što je čak 21 manje nego što su osvojili na prošlim izborima. Ukupno će dobiti 1,36 milijuna kuna. Godišnje je to 16,38 milijuna kuna.
MOST sa svojih 15 zastupnika dobiva 489 tisuća kuna. Godišnje ukupno 5, 86 milijuna kuna.
Stipe Petrina je nezavisni, a Hrid sa svoja 3 mandata dobit će 102 tisuće kuna. Ukupno godišnje Petrina će dobit 384 tisuće kuna, a Hrid 1,22 milijuna kuna.
Dobro iskorišten koalicijski potencijal i preferencijalni glasovi osigurali su HNS-u čak 9 mandata u sljedećem sazivu Sabora te će dobiti 300 tisuća kuna, godišnje 3,6 milijuna kuna.
Klub zastupnika moći će osnovati i Hrvatski laburisti, koji su u novom sazivu osvojili tri mandata, isto kao i IDS. Laburisti će dobiti 99 tisuća kuna, a IDS 96 tisuća kuna. Za Laburiste godišnje 1,18 milijuna kuna, IDS 1,15 milijuna kuna.
HSLS je nakon 8 godina ponovno postao parlamentarna stranka s čak dva zastupnika, i dobit će 64 tisuće kuna, godišnje 784 tisuće kuna, dok HSS ostaje na jednom zastupniku, isto kao i u prošlom sazivu Sabora.
Osim dvije osobe s liste Milana Bandića, u Sabor još ulaze i dva člana HSP-AS-a, te po jedan zastupnik BUZ-a, HRAST-a, Živog zida, HDS-a i Narodne stranke – Reformista. To je ukupno 291 tisuća kuna za njihove zastupnike. Godišnje 3,49 milijuna kuna.
I naravno, 8 zastupnika nacionalnih manjina. Iz državnog proračuna će sveukupno dobiti 259 tisuća kuna, godišnje 3,1 milijuna kuna.
Tekst se nastavlja ispod oglasa