Nedjelja, 5 srpnja, 2026
21.6 C
Zagreb
Pratite nas:
KOD SPLITSKIH VRATA

Sudar katamarana i jedrilice kod Šolte, poginula najmanje tri putnika

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pomorskoj nesreći, u kojoj su danas kod Splitskih vrata poginule tri osobe poginule, dok se za jednom još uvijek traga, sudjelovali su putnički brod privatne domaće tvrtke sa 118 putnika i jedrilica francuske zastave na kojoj su bili stradali putnici i koja je potonula. Izvijestilo je to Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.

U trenutku nesreće na putničkom brodu nalazilo se 118 putnika i 7 članova posade, dok je na jedrilici bilo osam osoba, od kojih su tri osobe smrtno stradale.

Opsežna akcija traganja

Policija je potvrdila da su sve tri smrtno stradale osobe bile na jedrilici. S istog su plovila spašene četiri osobe, koje su medicinski zbrinute na mjestu događaja.

Prema dosad dostupnim informacijama, između ostatka putnika i članova posade na katamaranu nema ozlijeđenih. Odmah nakon sudara pokrenuta je opsežna akcija traganja i spašavanja u kojoj sudjeluju pomorska policija, Lučka kapetanija i druge hitne službe.

Katamaran u vlasništvu tvrtke Krilo

Prema podacima na službenoj stranici tvrtke, katamaran Krilo Eclipse u vlasništvu je tvrtke Krilo i najveći je katamaran u njihovoj floti. Riječ je o brodu dugom 56 metara koji može primiti 440 putnika.

Izgrađen je 2001. godine i postiže brzinu do 42 čvora, što ga svrstava među najbrža putnička plovila na hrvatskoj obali. U trenutku nesreće plovio je na redovnoj liniji Split-Brač.

Stomorska, 14.06.2026. – U pomorskoj nesreći u nedjelju prijepodne između Šolte i Brača sudarili su se katamaran i jedrilica, izvijestila je splitsko-dalmatinska policija, a prema prvim informacijama ima ozljeđenih osoba. Na fotografiji katamaran i žurne službe. foto HINA/ Miroslav LELAS/ ml

Šef Lučke kapetanije: ‘Jahta imala uredne papire’

“Ova je jahta imala uredne papire, na brodu je bilo 7 putnika i skiper. Na brodu je bilo 118 putnika i 7 članova posade”, rekao je kapetan Lučke kapetanije Željko Kuštera.

Split, 14.06.2026. Izjava za medije o teškoj pomorskoj nesreći dato je kapetan Lučke kapetanije Split, kap Željko Kuštera. foto HINA/ Mario Strmotić/ ms

“Prikupljaju se svi podaci, imamo podatke o brodu, pregledavaju se brod i jahta. Jahta je bila na motoru. Plovila je pod stranom zastavom, imala je vinjetu, na njoj je bilo osam stranih državljana. Ne govorimo u ovom trenutku o nacionalnosti jer Ministarstvo mora obavijestiti konzulat, svi su stranci”, istaknuo je Kuštera za N1 televiziju.

“Stvari se nažalost događaju – ovo je jedna velika tragedija. Budimo iskreni, nema tu nikakve fige u džepu. U svojih 30 i nešto godina što radim u kapetaniji – ovakvo nešto nisam doživio i stvarno ne mogu vjerovati da dođe do ovakve situacije”, ispričao je Kuštera.

Kapetan Lučke kapetanije Željko Kuštera; Foto: snimka zaslona (N1)

Oglasilo se češko Ministarstvo vanjskih poslova

Češko Ministarstvo vanjskih poslova oglasilo se nakon tragedije na Jadranu u kojoj je poginulo troje ljudi.

“Danas nas je pogodila iznimno tužna vijest o smrti najmanje troje čeških državljana nakon sudara jedrilice i katamarana u Hrvatskoj. Naš konzul nalazi se na mjestu događaja, u kontaktu je s lokalnim vlastima i aktivno istražuje okolnosti slučaja. Naše misli su i uz ostale ozlijeđene koji su i dalje pod liječničkom skrbi. Preživjelima i obiteljima stradalih upućujemo iskrenu sućut”, objavili su, kako prenosi RTL.

Stomorska, 14.06.2026. – U pomorskoj nesreći u nedjelju prijepodne između Šolte i Brača sudarili su se katamaran i jedrilica, izvijestila je splitsko-dalmatinska policija, a prema prvim informacijama ima ozljeđenih osoba. Na fotografiji katamaran i žurne službe. foto HINA/ Miroslav LELAS/ ml

Načelnik Centra sigurnosti plovidbe: Sve službe će provesti istragu

Načelnik Nacionalnog centra sigurnosti plovidbe Damian Dundović rekao je kako će okolnosti teške pomorske nesreće utvrditi nadležne institucije kroz službene istrage.

“Sve službe koje trebaju provesti istragu, tu u prvom redu mislim na Ministarstvo mora, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) i Agenciju za istraživanje pomorskih nesreća, naravno napravit će svoje istrage. Tada ćemo vidjeti i znat ćemo više detalja o tome što se točno dogodilo”, rekao je Dundović za HRT.

Dodao je kako će tek nakon završetka istraga biti moguće utvrditi sve okolnosti i uzrok nesreće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci