U Domovinskom pokretu, najjačoj desnoj političkoj stranci u RH, vlada “predinfarktno stanje”. Sukob dviju stranačkih frakcija predvođenih aktualnim predsjednikom Ivanom Penavom i, s druge strane, njegovim zamjenikom Marijem Radićem, ušao je u posljednju fazu. Rasplet unutarstranačke utakmice dogodit će se u subotu 31. kolovoza kad ćemo saznati tko će stranku povesti u novi četverogodišnji mandat. Za poražene, nakon raznih optužbi i difamacija na osobnoj razini, u stranci teško da će biti mjesta. Otići će milom ili silom. I sve to bio bi samo jedan “običan dan na političkoj sceni” da DP ne tvori vladajuću većinu. Zbog toga bi DP-ov Izborni sabor mogao biti kraj njihove unutarstranačke igre prijestolja, ali i početak nestabilnosti u vladajućoj osovini HDZ-DP. Premijer Andrej Plenković ima razloga za glavobolju, ali kojeg intenziteta zasad je teško procijeniti.
>Radić priložio dokaze o statusu dragovoljca i odgovorio Mlinariću: Pobijedit ću na izborima
Raskol DP-a realan je scenarij
Sukobi i, posljedično, raskoli u političkim strankama normalna su pojava. Ipak, ovaj unutarstranački sukob u DP-u, kojeg u svojim likovima personificiraju Penava i Radić, značajno je svojim intenzitetom izašao iz gabarita “normalnog”.
I baš zato, nakon podignute kaznene prijave, osobnih difamacija i međusobnih optužbi za izdaju i suradnju s mitskom “dubokom državom”, Milanovićeva sintagma “Ili mi ili oni” ovdje se savršeno uklapa.
Logično je zaključiti da će stranka nakon 31. kolovoza postati pretijesna za one poražene. A koja će stranačka struja biti poražena zasad je teško prejudicirati.
I Penava i Radić, naravno, najavljuju sigurno pobjedu hvaleći se “velikom podrškom na terenu”. Ona sama po sebi ne znači ništa jer odlučuje Izborni sabor kojeg čine 103 sabornika.
Iz onog što je dosad prezentirano u medijima Penava može računati na brojniju podršku među “viđenijim” članovima. Na njegovu su se stranu svrstali svi ministri i državni tajnici iz redova DP-a, a podržava ga i 9 od 11 aktualnih saborskih zastupnika DP-a.
S druge strane Radić, kako se trenutno čini, može računati na dvojicu saborskih zastupnika te jedinog stranačkog europarlamentarca. Uz to, Radiću na mlin ide i percepcija javnosti koja, čini se, blago naginje na njegovu stranu.
Možda će vas zanimati
Penava i Radić 'zakačili se' oko saborskog mandata, ali pravi razlog sukoba je dublji
Stranka se raskolila na dva bloka koje predvode predsjednik stranke Ivan Penava i, s druge strane, njegov zamjenik Mario Radić. Konačan rezultat
Ima li Plenković razloga za brigu?
Novu Vladu Andreja Plenkovića u svibnju je podržalo 79 saborskih zastupnika. Većina je to koja na prvu nije upitna. Međutim, Plenković zasigurno budnim okom (neki će reći i aktivnije) promatra sukobe u DP-u. I Penava i Radić dosad nisu otvoreno dovodili u pitanje koaliciju s HDZ-om. Radić je pritom ipak bio nešto “tvrđi” te je tvrdio, optužujući Penavu, da DP nije dobro ispregovarao svoju poziciju u postizbornim pregovorima sa HDZ-om te da neće ostajati u koaliciji “pod svaku cijenu”.
Sve u svemu nemoguće je predvidjeti kako će se pobjednička i poražena struja u DP, ma koja bila u jednoj ili drugoj poziciji, u skorijoj budućnosti postaviti prema HDZ-u.
>Penava: Ili ćemo svi puhati u isti rog ili se stvar mora raspasti
Izvjesno je jedino da će osovina HDZ-DP početkom rujna, slijedom događaja u DP-u, doživjeti određene promjene. One će se možda manifestirati u vidu brojčanog opadanja potpore Vladi u Saboru, a možda u promjeni imena i resora ministara koji ne dolaze iz HDZ-a.
Andrej Plenković i HDZ buduće turbulencije zasigurno ne čekaju skrštenih ruku. U tom svjetlu, neki će kazati, treba promatrati izlazak Darija Zurovca iz Fokusa, ali i nikad do kraja prekinute veze s dugogodišnjim najpoželjnijim partnerom – SDSS-om.