Bivša tajnica u Ministarstvu uprave Josipa Rimac, pod Uskokovom je istragom, između ostalog, i zbog toga što je svojim prijateljima i stranačkim kolegama pomagala osigurati prolazak na državnim stručnim ispitima, a zbog svega je pokrenuta i istraga u Ministarstvu uprave.
“Dvoje djelatnika Ministarstva uprave je uključeno u proširenje istrage”, rekao je novinarima koncem kolovoza ministar Ivan Malenica, vezano uz upit o proširenju istrage protiv Josipe Rimac.
Pojasnio je i kako načelnica u Ministarstvu uprave Terezija Marić ne radi više u Državnoj ispitnoj komisiji, ali nije dobila otkaz. Marić je naime načelnica Samostalnog sektora za građanska stanja i modernizaciju upravnog postupanja u Ministarstvu uprave.
Ono što je bitno u kontekstu referendumske inicijative GI Narod odlučuje – je činjenica kako je upravo Terezija Marić, navodno ključna za namještanje polaganja državnih ispita odabranim kandidatima – kako tvrdi USKOK, bila na čelu Povjerenstva za provjeru broja i vjerodostojnosti potpisa, što dovodi u pitanje vjerodostojnost cijelog procesa provjere potpisa i na koncu odbijanje zahtjeva za raspisivanjem referenduma koji su zatražili građani u skladu sa zakonom i Ustavom.
Povjerenstvo je imalo ukupno sedam članova, četvero iz ministarstva uprave, dvoje iz MUP-a i jednu članicu iz Agencije za zaštitu osobnih podataka.
Podsjećamo, građanska inicijativa Narod odlučuje dva tjedna prikupljala je potpise za izmjenu Ustava i predala u lipnju 2018. Hrvatskome saboru Zahtjev za raspisivanje referenduma. Unatoč tome što je GI Narod odlučuje predala Hrvatskom Saboru više od 800.000 potpisa za oba referendumska pitanja – čime su se građani jasno izrazili za bolji i pravedniji izborni sustav, isti je odbačen zbog navodno nedovoljnog broja potpisa koji se nisu mogli provjeriti. GI Narod odlučuje početkom 2019. otkrila je kako su kontrolne liste navodno nevažećih potpisa uništene rezačem papira, dok digitalne kopije ne postoje, stoga je onemogućena pravedna provjera potpisa i njihova revizija.
Na sastanku održanom 27. studenoga 2018. u Apisu članica Organizacijskog odbora GI Narod odlučuje, dr. Natalija Kanački, zatražila je uvid u kontrolne liste, na što je predsjednica povjerenstva bivšeg ministra Kuščevića koji je pod optužbama zbog niza nekretninskih afera, Terezija Marić, izričito je rekla da je uništila kontrolne liste, stoga nije bila moguća stvarna kontrola navodno nevažećih potpisa.
Proces procedure provjere potpisa bio je apsolutno netransparentan, a osoba koja je bila na čelu Povjerenstva – Terezija Marić je osoba – kako sada tvrdi USKOK, koja je s optuženom Josipom Rimac dogovarala prolazak na državnim stručnim ispitima.
Nedavno je objavljena i snimka razgovora ministra zdravstva Vilija Beroša i Dijane Zadravec, zamjenice ravnatelja zagrebačke bolnice Sestre milosrdnice oko izbora ravnatelja, koja je pokazala da se u svemu treba, izgleda, imati dopuštenje HDZ-ovog predsjednika Andreja Plenkovića, pa i u slučaju izbora ravnatelja bolnice. Taj slučaj također baca sumnju da je predsjednik Vlade Plenković mogao odlučivati i o referendumskim potpisima – a dvoje glavnih sudionika oko odlučivanja o potpisima su sada pod optužbama za korupciju ili sad već troje – Kuščević, Rimac, Marić.
Da je referendum GI Narod odlučuje prošao zastupnici nacionalnih manjina na nedavnim parlamentarnim izborima ne bi bili jezičac na vagi i odlučivali o Vladi RH.
Inicijativa je zatražila da se postupak provjere navodno nevažećih potpisa ponovi od strane neovisnog povjerenstva te da u njemu sudjeluju i predstavnici GI Narod odlučuje, no svaki je pokušaj bio odbačen od strane vladajućih.
“Iako je GI Narod odlučuje prikupila 10 posto više potpisa od potrebnog broja za raspisivanje referenduma, ministar Lovro Kuščević i Plenković su, uskraćujući neovisne promatrače ili promatrače GI Narod odlučuje – izbrojali da se desetci tisuća Hrvata ne znaju potpisati i napisati svoj OIB – a sve kako bi zadržao mogućnost da sa oko 23 posto glasova ima oko 40 posto mandata, zaustavio dopisno/elektroničko glasovanje, uvođenje tri preferencijska glasa bez praga te ukinuo privilegiranost zastupnika nacionalnih manjina”, upozorila je dr. Željka Markić, predsjednica udruge U ime obitelji nakon što je Plenkovićev ministar “ukrao” referendum.
Prijevara skoro pola milijuna građana koji su u skladu s Ustavom zatražili promjenu izbornog sustava na referendumu
U raspravi o vjerodostojnosti potpisa referendumskim inicijativama dio zastupnika upozoravao je kako je cijeli postupak provjere potpisa kontaminiran i netransparentan ističući kako treba poštovati volju naroda i raspisati referendume, dok su uglavnom zastupnici HDZ-a, HNS-a i SDP-a navodili primjere falsifikata i sporne metode prikupljanja potpisa poručivši kako za to nisu stvoreni uvjeti.
GI Narod odlučuje upozoravala je kako isti oni koji se protive referendumu, među kojima je i predsjednik Vlade Andrej Plenković, odlučuju hoće li se referendum održati. Naime, Ministarstvo uprave je organiziralo pregled i brojanje potpisa, isto tijelo je odredilo proizvoljne kriterije za priznavanje potpisa valjanim, reklo da nema dovoljno valjanih potpisa, nije dozvolilo promatrače i isto tijelo sada ne dozvoljava građanskoj inicijativi provjeru.
Inicijativa je upozoravala cijelo vrijeme na kršenje Ustava, zakona, demokratskih načela i preporuka Venecijanske komisije od strane Vlade u postupku provjere broja i vjerodostojnosti potpisa, čime je narušeno funkcioniranje pravne države, ali i opstrukcije koje su se događale još za vrijeme prikupljanja potpisa.
Plenković i/ili nadležne institucije nisu omogućile istragu o krađi referenduma i odbacivanju 30.000 tisuća važećih potpisa, čime je oštećeno više od 400.000 građana koji su u skladu sa zakonom i Ustavom zatražili raspisivanje referenduma.
Tekst se nastavlja ispod oglasa